(ВИДЕО) Хоџа: Во документите на албански ќе стои државјани ‘на Македонија’

На албански јазик во сите документи ќе стои ‘македонис’, во превод ‘на Македонија’, изјави Аријанит Хоџа од „Беса“, говорејќи за договорот со премиерот Зоран Заев пред гласањето за уставните измени во Собранието.

„Успеавме да најдеме решение за два амандмани пврзани со прашања за договорот од Преспа. Едниот се однесува на делот од дијаспората каде се набројуваат етничките заедници. Вториот е во врска со уставниот закон каде успеавме да најдеме креативно решение, како и во пет закони, со цел во документите на албански јазик државјанство да биде како и досега“, изјави Хоџа.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На Беса ѝ пропадна акцијата за пречек на печалбарите на Табановце

Габриела Димковиќ-Мишевска

Движење Беса: Реконструкцијата е рециклирање неспособен кадар

Ана Ололовска

Касами: Во Берлин не ја добивме посакуваната вест, Заев веднаш да ги распише ветените избори

(ВИДЕО) Зендели: Ќе го следиме Пендаровски дали ќе биде конзистентен за ветувањата од изборите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Ана Ололовска

Беса: Средбата меѓу Заев и Мицкоски остави горчлив вкус за Албанците зашто нивните претставници беа исклучени

Ана Ололовска