Болтон: САД веруваат дека Турција нема да им наштети на Курдите во Сирија

Советникот за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон денеска најави дека разговорите на претставниците на американската и турската војска кои се однесуваат на Курдите во Сирија ќе продолжат следната недела, во надеж дека ќе доведат до взаемно прифатлив договор.

Болтон, гостувајќи во радио емисија, нагласи дека и претседателот Трамп и американскиот државен секретар Мајк Помпео „сфаќаат дека Турција е посветена на тоа да не им наштети на Курдите кои беа дел од коалицијата против Исламска држава“.

– Тоа што сакаме да го постигнеме преку овие директни разговори на претставниците на двете војски е и дополнителна безбедност и конкретни протоколи и процедури со кои сето тоа полесно ќе се спроведе на терен, истакна Болтон.