ВИДЕО: Заев се договори со Касами

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Билал Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

Неофицијално, барањата на Беса ќе се регулираат со друг закон, а извори од собраниските клупи за „Макфакс“ велат дека Беса очекува денеска да биде ставен потпис на нивните барања, пред гласањето за уставните измени.

Портпаролот на СДСМ истовремено демантираше дека се врши притисок врз пратениците да гласаат за уставните измени, додавајќи дека никој не им се заканува.

Портпаролот на СДСМ, не знаеше да одговори кога ќе започне седницата која неколку пати во текот на денот се одложува.

Неофицијално треба да започне во 16 часот. Според други неофицијални информации, пак, седницата ќе започне кога ќе замине германската канцеларка Ангела Меркел од Атина.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вели: „Кога ќе почне ќе почне”.

Во меѓувреме, најавена е средба на независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата со Заев.

Предлог амандманот на Беса на Касами е „За граѓаните од Албанската етничка припадност, во прописите и другите акти на државните органи државјанството на македонски јазик ќе гласи “македонско/граѓани на Република Северна Македонија” на албански јазик ќе гласи “eMaqedonisë/qytetar i Republikës së Maqedonisë Veriore” и на англиски “macedonian/citizen of Republic od North Macedonia”.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Од денеска нови регистарски таблички со NMK

A1on

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката NMK

A1on

„Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

A1on

Сајтот за туристичка промоција „Macedonia timeless“ причина за препукување меѓу власта и опозицијата во Грција

A1on

Нимиц: Се измачив со користењето на „ПЈРМ“, Преспа е врв на мојата кариера

A1on

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

A1on