Помпео: САД ќе организираат глобален самит за Блискиот Исток

САД во текот на следниот месец ќе организираат глобален самит фокусиран на Блискиот Исток. изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео во интервју за телевизијата Фокс Њуз.

Според Помпео, овој меѓународен собир би требало да се одржи на 13 и 14 февруари во Полска.

Помпео нагласи дека фокус на форумот ќе бидат стабилноста, мирот и безбедноста во регионот на Блискиот Исток.

Обезбедувањето на сето тоа подразбира спречување на дестабилизирачкото влијание на Иран во регионот, потенцира Помпео, кој неделава престојува на турнеја низ земјите сојузнички на САД на Блискиот Исток.

Би можело да ве интересира

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on

Трамп го згреши името на ајатолахот против кого потпиша указ за санкции

A1on

Патрушев: Американскиот дрон бил во иранскиот воздушен простор

A1on

Болтон: Вашингтон ја држи отворена вратата за преговори со Иран

A1on

Американската разузнавачка служба смета дека Ким не е подготвен за денуклеаризација

A1on

Џорџ Сорос и други милијардери бараат данок на богатство во САД

A1on