Запленето најголемо количество марихуана во историјата на Шпанија

Полицијата во реонот на шпанскиот град Барселона денеска откри 2.700 килограми марихуана наменети за нарко пазарите во Велика Британија и Холандија, што претставува досега најголема заплена на овој наркотик во историјата на Шпанија.

Како што соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи, при акцијата за заплена на дрогата се уапсени 25 лица осомничени за шверц на наркотици.

Марихуаната била произведена и преработена во реонот на Барселона, од каде потоа со камиони била пренесувана во Велика Британија и Холандија.

Шпанската полиција смета дека со криминалната нарко група раководеле британски и холандски шверцери на дрога.

Би можело да ве интересира

Шпанија: Спасени 292 мигранта, меѓу нив и три деца

A1on

Шпанија се приклучи на француско-германскиот проект за борбени авиони

A1on

Први случаи на вирусот Чикунгуња во Шпанија

A1on

Шпанија не се откажува од постапката против Пуџдемон

A1on

Жункерас: Гласањето на референдумот во Каталонија не е злосторство

A1on

Социјалистите и Подемос партнери во новата влада на Шпанија

A1on