Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Сабота, Април 30, 2016
Навигација: Почетна » Економија » Македонија има само 12 хотели со 5 ѕвездички

Македонија има само 12 хотели со 5 ѕвездички 

aleksandar palas

Македонија има 197 хотели, а само 12 имаат 5 ѕвездички. Пет од нив се наоѓаат во Скопје и тоа: „Александар Палас“, „Холидеј Ин“, „Стоунбриџ“, „ТТЦ Плаза“ „Арка“. Гевгелија има три хотели со пет ѕвездички, а по еден имаат Охрид, Леуново, Дојран и Берово.

Иако Охрид е туристички центар сепак единствен хотел со 5 ѕвездички е „Горица“.

Хотелите долж охридкста ривиера најчесто се регистрирани во категоријата хотели со четири ѕвездички, а во земјава ги има вкупно 31.

До крајот на минатата година најмногу хотели во државава се регистрирани со две ѕвездички и тоа вкупно 67.

Според податоците на министерството за економија, во регистерот на угостителските објекти кои вршат угостителска дејност во кабаре, ноќен бар и дискотека, состојбата е следна: кабаре – 39, ноќен куб – 2, дискотека – 4 и дискотека на отворен простор – 5 или севкупно 50.

Вести од истата категорија


 1. ЈасбеЈас

  Ај, ќе видите вие кога во 2020 Охрид ќе го добие комплексот на Ројот што ќе има не 5, туку СЕДУМ ѕвездички и, покрај Бурџ Ел Араб во Дубаи ќе биде вториот таков во светот, ај, ај…

   
 2. Pero

  I nieden od nasite 5 zvezdeni hoteli ne zasliuzuva da bide 5 zvezden

   
 3. Lenka

  Posetete go Aurora spa centarot na Berovsko ezero, pa ke vidite sto znaci ubavina i komfor.

   
 4. miki

  No i Aurora ne zasluzuva 5 zvezdi

   

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.