Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Петок, Мај 6, 2016
Навигација: Почетна » Економија » Субрата Рој – Рекет криминалец и измамник?

Субрата Рој – Рекет криминалец и измамник? 

subrata

„После измамничките активности во Индија, Сахара Груп влезе во Бангладеш, воспоставувајќи бизнис релации со еден од членовите на “Специјалната Фамилија” во земјата. Субрата Рој веќе го посетил Бангладеш и побарал од владата закуп на слободно земјиште за изградба на сателитски град во Бангладеш…. Ова не е ништо друго освен уште една измама на озлогласениот Субрата Рој Сахара“.

Коментирајќи го инвестицискиот предлог на Субрата, директорот на водечката компанија за недвижнини во земјата изјави:

Субрата Рој Сахара не дојде во Бангладеш за да инвестира, туку да ограби јавни добра, давајќи им на луѓето лажна надеж дека ќе добијат парцели или станови. Тие се меѓународни рекет криминалци и измамници, кои веднаш мора да бидат спречени во мамењето невини луѓе.

Ова е дел од тектот на неделникот Weeklyblitz од јуни минатат година, каде се пишуваше за сомнителните активности на мултимилијардерот.

Screenshot_6

Напис за Субрата Рој, се појави и во Ројтрес, во кој се тврдеше дека овој мултимилијардер на 31 август од Врховниот суд во Индија добил пресуда од 270 страници според која мора да им врати 4,5 милијарди долари на околу 30 милиони измамени грагани, кои им ги земал преку продажба на обврзници.

Но ваквите активности на Индиецот кој се гони за криминал, не ја загрижува владата. Телевизија Телма ја пренесе изјавата на министерот за финансии, Зоран Ставрески според кого со тоа треба да се занимава индискиот правен систем, а не македонскиот.

Индиската инвестиција се планира, досега се е во ред, Се друго е правен систем и регулатива на Индија. Нас не` интересира тој да инвестира во тоа што ке се договориме, рече Ставрески.

Единствено загрижени се жителите на Љубаништа каде што е најавено Индиецот да гради казина и хотели, како и центри за забава. Тие за А1 коментираа дека никој од Владата не раговарал со нив за земјиштето кое е во приватна сопственост, а најавуваат дека сигурно ќе градат.

Љубаништа

Не го обвинуваме инвеститорот, туку државата е таа која треба да ни каже што и како. Ако гледаме формално правно, државата е таа која земјоделското земјиште го претвора во градежно земјиште. Инвеститорот не го интересира ништо, сите имотно правни процедури ги решава државата, тој ќе дојде овде кога државата ќе му рече еве ти земјиште. Ние се плашиме дека нема да добиеме ниту еден денар за тоа земјиште кое ќе биде земено со експропријација. До овој момент нема никаква покана за средба, сите поединечно се интересираме, прашуваме, вели жител на Љубаништа за А1.

Жителите за А1 велат оти се надеваат дека деновиве ќе имаат барем блиц средба со министерот за финансии, Зоран Ставревски, а зошто да не и со Субрата Рој. Најавуваат дека се во тек активности за формирање координативно тело кое ќе работи на комуникација со владата и со надлежните министерства и институции преки кои ќе оди реализацијата на инвестицијата.

Треба да се седне на маса, и да се утврди барем некоја приближна цена до реалната. Кога го објавија законот за туристички развојни зони, објавија дека се работи за земјиште од јавен интерес. Но за каков јавен интерес станува збор ако се градат казина, хотели? Објекти од јавен интерес се училишта, болници, патишта. Населението е вознемирено затоа што не знаеме кој потег ќе го зафаќа проектот и дали ќе го зафаќа целото приватно земјиште и по која цена ќе го земат тоа земјиште, вели жител на Љубаништа.

Вести од истата категорија


 1. igor

  Sahara group takes over New York’s iconic Plaza hotel

   
 2. Yo

  Kade e linkot od stranata koja sto ja naveduvate vo Blitz tabloidot?

   
 3. Bil Bao

  Kaj najde bas vo Makedonija da gradi.Ova smrdi na golema prevara.Ovie od Ljubanista ke go vidat koj e Roj.

   
 4. carlos

  Mafija…
  p.s. ispravka- slikata e s.Trpejca

   
 5. lazar

  Pa istoto go napravija i so Agroplod Resen koga odlucija da mu go dadat povtorno na kontraverzniot Draskovic koj ja tuzese drzavata na megunaroden sud.Ne izvlekoa pouka od slucajot so Miskovic.Se samo so vakvi mutni biznismeni fakaat rabota.

   
 6. Nikola

  stvarno ja preteruvate .ok e opozicija ste ama ovae dnooooooooooooooo a za ivanovski da ne zboruvam bljak

   
 7. milorad

  do nikola koja nevistina iznese ivanovski? za sahara samo eden komentar lkoga za nekoj ke kazat deka nee korekten partner site idni partneri treba dobro da razmislat za sorabotkata.aj terajte kako ve uci pametot

   
 8. Tome

  Kolku nisko pagate. Kolku ste licemerni i dvolicni, lazgovci. Pa do koga be ke go pravite narodov budala? Sekoja rabota ja koristite za da ja ocrnite vlasta. Prvo ke padnela tavata ke go otepala deteto, zitelite na ljubanista bile uplasene pobuneti. Od kade vi e toa sega? Dali nekoj od A1ON otide do ljubanista i razgovarase so nekogo tamu? Namerno ste stavile slika od Trpejca za da izgleda uste povredno, demek kuki na ezero ke mu zemat. SRAMOTA, nema teorija, nema ednostavno kako da barate slika od ljubanista i da stavite od trpejca. Pa google valjda imate a?

  I na kraj, so vi e gajle be vas od kade i kako mu se parite, reketar bili li ne bil. Toj si gradi sopstveno nesto, ne prodava stanovi hotel ke si gradi sam so ke go raboti,. Pa kako e da e sigurno ke e poubavo nego sega sto e, zapusteno i nikakvo.

   
 9. Realen

  Go slusavte li intervjuto, vo nego samiot rece “koj znae sto ke bide vo svetot za 5 godini” i ” neznam kolku ke cini ama sigurno nekolku stotini milioni dolari” vakvi izjavi seriozen biznismen ne dava, garaza da pravis pa planiras, i neli investitorite ne doadjale tolku brgu zatoa sto pravele analizi i sl, a ovoj neznae za pet godini sto ke se sluci.

   
 10. strumica

  Ovoj
  Subrata Roj e isto kako toj kaubojot so sesirot od Amerika sto go setase Nikola Gruevski koga bese minister za finansii vo vremeto na Lubco GJorgievski.Toa se vika lazam ti mango decata.Za kratko vreme ke go snema i Roj.Dobro e so i toj ne ni nudi MEKDONALDS sendvici tuku sega ke ni pravi kasina,oti sega sme na nivou sto vika her Zika.

   
 11. James T Kirk

  Толкава инвестиција носи човекот а сепак се коментира за него е ваков, онаков. Таа негова инвестија ќе придонесе пред се за намалување на невработеноста, за огромен развој на туризмот итн.

   
 12. Pingback: И Би-Би-Си пишува за измамите на Субрата Рој | A1ON

 13. ANT

  James T Kirk,prvo skokni posle reci op,toa vazi za tebe i za nekolku drugi budali sto se uste sakaat kao da bistrat politika i da go branat kriminalot na ulavite.Eden ti go spomna Mark Guld,cinam bese,sto go “kupi” Bucim Radovis,koj vo smetkata imase zarabotka od dva milioni dolari, i iskopana ruda vo vrednost od mislam dvanaeset milioni dolari.i od koga ovoj stranski (vladin) “investitor” go oplacka Bucim,vidovme na sto spadna,a ti Tome,sigurno si od Ohridsko,pa moras da se setis koj go unisti EMO,ako “ne mozes” da te potsetam,Vmro DPMNE preku fiktivniot crnogorski “investitor”,pa enego na dobos. A SWED MILK, poznatata grinfild “investicija”od Svedska na ovaa vlada,koja se izgrade so nasi pari,i potoa gi plackaa farmerite i stigna do dolg od trieset i pet milioni evra,pa pak lopovskata vlada i Mose Baum. Ovaa e poslednata golema izmama na ovie banditi,neka nekoj vo MakedonijA MI ODGOVORI,STO OVAA VLAST N APRAVILA VO INVESTICII A DA NE UKRALA I NARODOT VIDEL AIR, ama oa ce go osetiat site do “balcak”

   
 14. Donka

  Dodeka ima ovci ke ima volna.

   
 15. GETO

  GO DELAM ISTOTO MISLENJE SO ,ANT’ VO NASAVA DRZAVA NAJUPOTREBUVAN E ZBOROT ,,KE,, VEKE 7 GODINI.

   
 16. miodrag

  celava statija shto e napishana e golema glupost,kako prvo i osnovno slikata shto e postavena e od trpejca a ne od ljubanishte ,a tamu kade ska da gradi investitorot mestoto,pogolemiot del e drzxaven a lugeto imaat samo malce m2 na bafchi shto se zafateni od niv i poveke m2 na drzxavno zemjishte!se bunat na neshto shto ne e nivno i bes nikakvi dokumenti!neka ima investicii i site ke bideme zadovolni,a najveke tamoshnite zxiteli shto ke mu kradat materijal za gradenje i ke si lepat vo svoite dvorovi nekakvi shupi shto posle ke sakaat i niv da gi legaliziraat!site tamoshni zxiteli se krastat na sekoja crkva a prva prilika im se lepi rakata na sve shto stoi kade na niv ne im se sviga!

   
 17. miodrag

  sekoj koj raboti (taka i subrata roj) si ima problemi dali so sudovi ,dali so drzxava ,dali so luge.ne treba da im ljubomorime na lugeto ,ako mozxe da vlozxi, neka vlozxi a problemite nema vie da mu gi reshavate ,on samiot ke si gi reshi!

   

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.