Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Петок, Април 29, 2016
Навигација: Почетна » Македонија » Ружин – „Витез на легија на честа“

Ружин – „Витез на легија на честа“ 

nano-ruzin

Нано Ружин, поранешен амбасадор на РМ во НАТО и претседателски кандидат на Либерално – демократската партија на последните претседателски избори, со декрет на Претседателот на Франција е одликуван со највисокото француско одликувањение „ВИТЕЗ НА ЛЕГИЈА НА ЧЕСТА” – CHEVALIER DE LA LEGION D’HONEUR за животно дело во приближувањето на двете држави и народи.

Одликувањето ќе му биде доделено во името на францускиот Претседател, а ќе му го врачи францускиот Амбасадор во Република Македонија , Н.Е. Жан- Клод Шлумберже.

Вести од истата категорија


  1. Бучкуруш

    Баш и ја приметив, идам у Франција и што слушам-сиве Французи зборат на нашиот антички Македонски. Ги прашуем од каде бе Вие па сега на овој јазик?…Па викаат НАНО не научи. Браво викам сигурно и тој е Македонец…

     

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.