Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Четврток, Мај 5, 2016
Навигација: Почетна » Колумни » Шампионот од Шутка

Шампионот од Шутка 

amdi

Пред да продолжите да го читате овој текст, би сакал да појаснам неколку работи за авторот, односно за мене. Не сум расист, ниту сум припадник на ниту една политичка партија, ниту сум пристрасен кон ниту една политички обоена боја. Вљубеник сум во науката, и мојот живот и го посветувам на неа. Но вчера, се човечко во мене се распара, ќе бидам трагичен ако кажам дека ми се сруши националната идеологија.

Ромот, за кој можам да кажам дека имам прочитано повеќе страници од колку тој што има украдено милиони, и тоа во ДЕНАРИ доби громогласен херојски аплауз од Македонската публика за шоуто што го приреди.

Едноставно ДОЈДЕ, ВИДЕ, ОПЦУ . Веројатно потешко е да добиеш аплауз за научен труд и публикација, ама овој знае математика многу подобро од нас, едно 102 пати се имаме уверено во тоа.  Во центарот на Скопје, шета како ослободител на Македонија, државата која му овозможи да се стекне со огромни количини на материјални средства. И пцуе и се заканува, и победува. Оди неказнет проследен со громогласен АПЛАУЗ И ОВАЦИИ.

Пцуе Македонци, кои дошле затоа што имале незадоволство и имале демократско право да го направат тоа. Не навлагам дали причината за тоа е оправдана или не, дали некој ги натерал или не. Тие Македонци на едната, а на другата исто така Македонци дошле со демократско право да бранат некој, веројатно под нечија команда, ако грешам нека ми прости Севишниот.

И така Македонците, кој сакаат да го земат и Солунското поле, Шутка ја направија поголема од Византија. Си дозволија да го скандираат името на овој што се претставува како Кока кола, и беа спремни да се пресметаат еден со друг ако полицијата го дозволеше тоа. Ќе се убиевме еден со друг, ама тој како Јулиј Цезар, придружен од своето обезбедување ќе седнеше во автомобил со кожна гарнитрура и од својата престолнина Шутка ќе им се смееше на овие простиве, кој дошле да се тепаат едни со други. Еден куп слепци, водени од луѓе со замаглен диоптер!

А научниците, учените, амбициозните сонуваат да емигрираат, задушени во чадот кој го предизвикуваат одредени структури на луѓе кој си поигруваат со човечки судбини. Бараат тикет во еден правец, затоа што на другата страна добиваат респект за тоа што можат да го променат светот на легитимен, научен, природен начин. На другата страна овој веројатно, ќе беше до сега јавно линчуван или ако ништо друго, секојдневно ќе му паѓаше САПУНОТ.

Епа ајде кажи, дали те боли бре, Македонче?

Lock Kriptov

Вести од истата категорија


 1. BB

  ee da beshe nekoja pravna drzava ovoj nepismen trebashe da izgnie vo zatvor

   
 2. Kastro

  On si znae kako kukase, placese, molese ,pa kako mu bilo ladno vo kelija vo stip li kaj bese Ama pominalo pa si podzaboravil E sega koga ke dojde vreme da kuka i da moli ke mu bide uste potesko a i sapunceto ke go nateraat nonstop da mu paga

   
 3. struga

  gjuptinot ima pravo.nego go shtiti grujo.toj mu gidava glasovitena siromasnite romi na gruevski akako nagrada toj dobiva privilegija i milioni evra.a drugite romi neka baraat azil vo stranstvo. eden odvraten i nekulturen gjuptin se igra so makedonskiot narod ….sto docekavme

   
 4. Rom

  A be gospodine makedonche od Struga dali za tebe guptite se vinovni za situacijata vo Drzavata ili pak tvojot premier koj e najgolem guptin od site.Sto mu naogasch mana na Guptinot od Sutka toa e nepismen chovek koj si se dogovara so vasite premieri kolku da zeme toj od kolacot za sebe i negovata familija.Ke priredi eden golem koncert narechen miting za gladnite cigani ke dade vreka brasno i ke mu gi servira glasovite na guptite na tasna na vasiot premier..Znaes sto ke ti kazam ostavi go Amdi jas samiot bev aktiven vo tie poltronski Romski partii toa ti se choveche se prodadeni sitni duschicki koi gledaat samo za sebe.Ne se Romite kako narod krivi za nivnata situacija krivi se vasite premieri i ovie kako Amdi i tajfata.Romite spasot od siromastijata go baraat po evropa .A pak makedonskite patrioti isto taka go baraat spasot vo Evropa ama bogami so Bugarski pasosi e koj e sega guptimn odgovorimi ?

   
 5. sloboden umetnik

  E boli mnogu.Belki ke doziveeme da ziveeme vo edno poinakvo vreme,kade ke se vrednuva umot,a ne kriminalot i vakvite tipovi.Veke mislam deka intelektualcite treba da se osvestat i da viknat gromoglasno protiv za ova sto se slucuva.Zagrizena sum za svojte deca,rastat vo edna vakva sredina so iskriveni vrednosti,do koga ?Za dobroto na nasite deca treba da se prestane so ova obezlicuvanje na nasata tatkovina ili8 ke ne nema.Sakam da postoi vecno nasava ubava Makedonija,prestanete da ja rusite,vratetese kade sto Vi e mestoto.Za idninata go krtevam svojot glas.

   
  • пп

   Komentar na mesto!i jas sum zagrizena za moite deca,zatoa ke begame vo stranstvo i ke se pisam Bugar pa,sto?Bolje toa negoli edna Coca Cola d ami go kroi zivototo..!!

    
 6. kumanovac

  Не се свесни оние кои му аплаудираа дека и на нив им го забива овој идиот.Додека тие по наредба на гвујо за 500 денари се мрзнеа незнаејки зошто тој се вози во скапоцен автомобил .додека неговите глупи роми кои гласаат за него ке просат по улица и ке бараат азил по европа и ке не ругаат.

   
 7. xamo

  ista sorta ste i vie

   
 8. Trajce

  Одличен коментар,секоја чест за авторот,ваквите луге со такво размислување ни се потребни.Е кога од некој од новинарите во МТВ-дпмне ке слушнам нешто вакво или слично,од тој ден ке почнам да ја почитувам и оваа ТВ кука. С.,./ќчпшѓ=-0987654321ѝ

   
 9. Тоде

  И јас во првиот монент се осеќав исто, но кога видов кој му аплудира на амди, малку се смирив.Затоа што тие се истите што аплудира на амдим, се исти те тие што Тачи го правеа војвода ,тие се истите што Љубе го грлеја а после аплудира кога Грујо го затвараше.Така да тие можат да сватат што направи Амди дури тогаш кога грујо ќе им објасни.Тие се јадни души .

   
 10. KKK

  Дали јас сум расист или нацист, ако размислувам вака:сите ние гласаме за една или друга политичка опција.Небитно.Јас во еден долгогодишен процес сум стекнал одредено ниво на повисока општа култура и познавања, последично и пари и јас придонесувам кон државата многу повеќе, од оној од Шутка (не мора да е он од таму, парафразирам).Но, мојот глас е ист со неговиот кој не придонедува за државата, напротив, во 80% државата преку социјалните програми го издржува (м).Прашувам, како може да бидеме исти кога бираме пратеници, претседатели кои треба да решаваат витални прашања и за поединците и за државата. На мнение сум дека тоа е еден од парадоксите на демократијата.Ние не смееме и не можеме да бидеме исти!!!Чекор напред,тоа ќе биде од корист и на тој од Шутка, но не може неговиот глас да е еднаков со мојот при гласањето!!! Државата,се потпира на такви како мене, јас ќе одберам кого и како таа ке ги троши моите пари преку нејзините механизми.Тврдам, во овој милениум облигаторно ова ќе се промени.Овде Амди Бајрам воопшто не е релевантен, паразитите ги следат своите нагони, но апсурдно е да им дозволиме да се најдат на такви позиции.Да не бидам погрешно разбран,ова е милениум кога веќе се створени интелектуално-финансиски групи кои сигурно нема да дозволат поединци со интелект на граница од физиолошка тапост да решаваат за нивните пари или да ја одредуваат насоката по која ќе оди државата.

   
 11. mustafa

  Znaeme deka ima mnogu prosti i nepismeni i ne treba mnogu da im se lutime,
  Znaeme deka ima relativno mnogu pismeni,visoko obrazovani,profesori,akademici,doktori
  ednostavno intelektualna masa koja moze da razmisluva so svoja glava i svoj mozok ,no nema
  snaga ,nema sila ednostavno nema nikakva dvizecka sila za nesto da promeni zatoa sto e apaticna,
  ceka nekoj drug da se bori i gine za nea a taa samo da gi bere plodovite koi plodovi ne i se bitni koj gi
  smetnuva ili gi oploduva a taa masa e parazitska klasa koja e spremna da dade sekakva usluga samo
  da ostane tamu kade sto ima materialna korist.
  Najgolemiot del od nasiot narod e polupismena masa ,koja so osnovno ,sredno i visoko obrazovanie ama
  so mal ili nikakov % na mozok za sopstveno razmisluvanje ,rasuduvanje i odlucuvanje,se odnesuva kako
  agresivno,glupo,napadno ,ednostavno prosto bez mozok zatoa sto ima eden pomal broj na % na polupismeni koi ja vodat prvata polupismena masa i za niski vrednosti ja podbucnuvaat i poducuvaat za
  mnogu niska cena da postignat moc i vlast preku reketiranje,kradenje,korupcija na pismenite od pogore spomnatite.
  Zatoa ni se slucuva toa sto sega ni se slucuva revolucija bez pogonsko trkalo .Taa takanarecena pismena no mnogu rizicna masa na narod vo princip e samo publika koja pozadi samo mrmlat i
  a fakticki za nisto ne ja ni biduva ,se dotogas dodeka vistinskata pogonska sila na naprednata
  pismena masa ne se popolni so mladi i revolucionerni sili i togas ovie predhodnite sakaat da go
  prezemat plenot se dodeka toj ist plen go izgubat.
  p.s
  Samite odlucite kade ste i kako se odnesuvate.?
  Dali ste junaci ili slabici ,?
  Dali ste nepismeni ( covescki) pismeni a impotentni?
  Polupismeni praznoglavci ili polupismeni delikventi?

   
 12. Faton

  A bre lugje zoshto mu se lutite na Amdi!? Mislam deka se raboti za nedorazbiranje. Kako sto se sluchuva mnogu pati pri komunikacija na lugje shto ne se poznavaat od porano, a razgovaraat za prvpat okolu nekoja tema. Amdi so prstot, vo sluchajov, simbolichno pokazhival kolku mu fali da ja zakuca topkata vo kosh. Imeno, nekoj od ucesnicite na protestot mu doviknal na Amdi DALI MOZHESH DA ZAKUCASH. A ovoj odgovoril deka samo ushte tolku mu fali da zakuca i pobaral pomosh od prisatnite da mu dodat tolku za da go ispolni sonot. Ama, ne se nashol “junak” koj bi mu pruzhil na Amdi takva pomosh i vo takva prilika. Zatoa mislam deka se raboti za golemo nedorazbiranje i pogreshno protolkuvanje na simbolichno pokazhuvanje na toa shto mu fali na chovekot.

   
 13. sirma

  SRAMOTA. SO VAKVI LUGJE LI KE GRADIME DRZAVA.

   
 14. Slavica

  A shto tolkav prostor i vnimanie mu posvetuvate ? posvetuvaME ! Pa covekot napreduva i ocekuvam pogolemi “biseri” od nego. Ima toj kapacitet , OHOHOOOOO , duri moze da ti sredi i diploma za sredno da zemesh, zadolzhitelno sredno, pod uslov da ti sredi prvo za osnovno !!! Mora nekoi raboti da se ispocituvaat . Znaenjeto e SILA i e MOC . !!!!!!! A , sho e pravo zakonite toj si gi pocituva. DA . Se nadevam deka nekogash vo zhivotot mi moj pak ce gledam kako Shvercerot si ja tepa glavata od zid vo sudnica. . A vo megjuvreme, ZAMOLUVAM , kolku za radost NEGOVA , edna fotka od vreminjata koga mu tecea ligite i mrsulite po sudnicite i zatvorite.

   

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.