Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Сабота, Април 30, 2016
Навигација: Почетна » Свет » ВИДЕО: По земјотресите, Јапонија ја погоди и цунами

ВИДЕО: По земјотресите, Јапонија ја погоди и цунами 

zemjotres

Цунами висок еден метар удри во североисточното крајбрежје на Јапонија, по земјотресот со јачина 7.3 степени по Рихтер. Нема извештај за материјална штета и жртви. Во Фукушима е безбедно.

По првиот земјотрес, регистриран е уште еден од 6.2 степени, а веднаш потоа е издадено предупредување и е наредена евакуација во некои места кои се наоѓаат на брегот.

Епицентарот на земјотресот бил во океанот на длабочина од 36 километри, оддалечен 245км од брегот, а од Токио 492км.

40 минути подоцна имало и трет потрес од 5.5 степени според Рихтер, а епицентарот бил уште поблиску до брегот.

Властите предупредија дека на префектурата Мијаги, и се закануваат бранови со висина од 50цм до 2 метра, но дека тие нема да имаат разорна моќ.

Вести од истата категоријаОставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.