(ВИДЕО) Заев: Има докази дека кумановските настани ги организирала врхушката на власта

(ВИДЕО) Заев: Има докази дека кумановските настани ги организирала врхушката на власта

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, вечерва на средба со граѓаните на Капиштец, на која присуствуваа и градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски и советниците, кажа дека има докази дека Кумановските настани ги организирала врхушката на власта, а бесрамно, веќе утредента им исплатила 2 милиони и 600 илјади евра на медиумите да ја лажат јавноста.

Сега е време, рече, да преземеме чекори и да си ја спасиме државата.

Слободната волја на избори е императив и светост.

„Клиентелизмот на Груевски ги прави ВМРО-вци да не признаат, тие не се виновни. Тие не краделе, врхушката на власта крадела. И тие ќе се прекршат, огромен процент од нив. Затоа во Изборниот законик е предвидено, тој што купува гласови и уценува да одговара со казна затвор од 3 до 5 години. Затоа и го баравме Министерството за внатрешни работи за да има директна реакција. Тој што ќе го фатат како краде гласови и заплашува,поткупува гласачи, веднаш има наредба Оливер Спасовски да апси и приведува. Сами ќе гласаат граѓаните. Имаме докази. До некни Бранко беше крив, сега Заев е крив“, рече лидерот на СДСМ.

Вести од истата категорија