Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Вторник, Мај 3, 2016
Навигација: Почетна » Регион » Потресна исповед: Бев во жолтата куќа на Косово

Потресна исповед: Бев во жолтата куќа на Косово 

1-Vera-Sevdko

Успешен германски бизнисмен и руска емигрантка, Валтер и Вера оперирани се на клиниката „Медикус“ во Приштина. Новинарите на германскиот „Шпигл“ истражувајќи ги нивните приказни дошле до стравични сознанија како целата криминална мрежа била помагана и организирана од албанските струкрури на Косово.

Нивната приказна покажува колку илегалната трговија со органи во светот е успешна. Новинарите на германскиот „Шпигл“ дознале дека во клиниката „Медиукус“ во Приштина која имала дозвола за работа се изведени десетици илегални трансплантации.

Валтер е 74 годишен германски бизнисмен кој од очај поради се полошата здравствена состојба решил да го игнорира законот и да го спаси својот живот.

Поради проценката на лекарите дека му остануваат уште неколку месеци доколку не му се траснплантира бубрег, а поради тоа што и бил на дното на листата на чекање за да добие бубрег, почнал да бара други начини.

После два месеци, Валтер се качил на авион за Истанбул, каде се сретнал со посредникот со кого претходно контактирала неговата фамилија.

Вера Шведко, 50 годишна руска емигрантка била во истиот авион за Косово. Бидејќи била во големи долгови и во тешка финансиска ситуација одлучила да го продаде својот бубрег.

Во случајот со клиниката „Медикус“ во Приштина, криминалната мрежа сега е детално документирана. Канадскиот обвинител Џонатан Рател дошол на Косово во 2010 година да помогне во воспоставувањето уставен систем во склоп на Еулекс мисијата. Не поминало многу време додека обвинителот Рател го насочил своето внимание кон илегалните активности на трговијата со органи на клиниката „Медиукус“.

„Сигурен сум дека бескрупулозни хирурзи на оваа клиника отстраниле бубрези од најмалку 20 или 30 луѓе и дека ги трасплатирале на богати пациенти од други клиники“, вели тој.

Посредникот бил од Израел, донатори од целиот свет, а хирург Јусуф Сонмез, познат под називот „доктор Франкенштајн“, од Турција. Целиот систем можел да функционира , како што вика Рател, само со голема помош на албанските власти на Косово. Репортерите на „Шпигл“ поминале неколку месеци следејќи ги трагите кои ги одвеле до Израел, Турција, Белорусија и Германија.

Според зборовите на канадскиот обвинител истрагата покажала дека Валтер уплатил 81.892 евра на рачун на Израелецот посредник.

Вера која го донираше бубрегот во авионот за Истанбул била со уште две жени кои патувале поради истата причина како неа. Кога стигнале им се приближил непознат маж . им ги зел пасошите и додека биле во хотелот морале да дадат примерок од крвта . четири дена подоцна заминале за Приштина.

Две возила чекале на аеродромот, едно за донорите, друго за тие што требало да им се пресади орган. По долго возење , возилото застанало пред модерна, розева двоспратна зграда. На натписот пишувало „Klinika Gjermane“ (германска клиника). Човек по име Манфред Бер, со престој во во Берлин, регистриран е како сопственик на клиниката во регистерот на компании во Приштина.

Според информациите на „Шпигл“,Манфред Бер постои. Тој е професор по урологија и работи како главен шеф на отсекот во болницата „Франзискус“.

Според она што го кажала Вера за германскиот весник, работите станале лоши кога стигнале во Приштина. Прво морала да потпише формулари на англиски јазик кои не ги разбирала. И било кажано дека нејзиниот бубрег ќе се пресади на Американец, но на масата немало син американски пасош, туку темно црвен пасош како германскиот.

Таа во собата тогаш повторно го видела човекот од аеродромот, заедно со својата жена. „Делуваа како пристојни луѓе“, вели таа за „Шпигл“. Истражуважите од Еулекс реконструирале кој и кога бил во болницата и веруваат дека постариот човек за кој зборува Вера е Валтер од Германија.

„Телото ми се тресеше пред операцијата. Сакав да побегнам, ама знаев дека нема да ме пуштат. Ги платија моите летови со авион, ме дочекаа на аеродромот. Без разлика што и да направев. Ќе ми дадеа инјекција и пак ќе ме оперираа. Тогаш дури сфатив дека се заплеткав со мафија“, зборува Вера за „Шпигл“.

„Многу сме загрижени за некои од нашите сведоци“, вели обвинителот Рател, според кого некои од донорите веќе умреле во текот на истрагата што се води.

За Рател, случајот е многу поширок од клиниката во Приштина, сега е тоа прашање во склоп на глобалната мрежа на илегалната трговија со органи.

Тој смета дека мала група хирурзи се специјализирале како „летечки доктори“ и дека сега работат на сите континенти. Според него тие летаат секаде каде што треба да се направи трансплатација на органи.

Во Приштина од 2011. година е во тек судењето против четворица доктори поврзани со клиниката „Медикус“. Обвинението е за „трафикинг, организиран криминал и давање лекарска услуга без дозвола.

Уште еден обвинет е и Лутфи Дервиш, професор кој според регистерот на компании бил овластен агент на клиниката. Тој според тврдењата учествувал во најмалку една операција. Според обвинението, Дервиши е поврзан со високи официјални лица на косовските власти. Тој наводно лично се сретнал со првиот човек задолжен за здравството на Косово и со советникот на Хашим Тачи.

Вести од истата категорија


 1. som

  Ужас.

   
 2. Dejan

  Ima gospod, ke gi stigne pravdata koga togas.

   
 3. commanddevil

  samo kolku da se znae……ovaa tvorba narecena kosovo,,,duvlo na kriminal go priznaa bugarasive od dpme i pokraj faktot sto izvrsija agresija vrz makedonija. mozebi ke se otkrie i nekoj vmrovac vo ovoj kriminal vmesan bidejki ne badijala se drznaa iako ogromen del od narodot ne odobruvase takvo nesto a i nikade vo nitu edna programa za izborite ne napisaa…ke priznavame tugji kvazidrzavi? AJDE VMROVCI…..KAKO VI E PO OVIE SOZNANIJA? DA SE PRIZNAE VAKOV MONSTRUM KAKO DRZAVA E MOZNO SAMO OD PSIHOPATI

   
 4. same

  Agresijata vrz Makedonija ja izvedovte vie instalirani UDB ashki i srpski strukturi vo Makedonija
  podpomognati od vashite UDB shi sto zboruvaat albanski a koj ne se albanci.
  Poshto nema pravi mushkarci megju vlastodrshcite,tie nemaat muda da priznaat deka Makedonija bilo i ushte e edna srpska provincija i za site politicki mestenja ,odlukata se donesuva vo Beograd a ne vo Skopje.

   
 5. Arben

  Nisto novo. Bogatite odsekogas kupuvale organi za sebe a siromasnite gi prodaval. Niz celiot svet postojat takvi mrezi, za zal toa e vistinata. Celata mreza od posrednici, doktori, zrtvi a i parite ne se od Kosovo. Se koristi bolnica vo edna mlada drzava. Da se ocrnuva kosovskiot narod i drzava za takvo zlodelo e ludo i glupo.

   
 6. Skenda

  Da se osuduva ili ne vakov nacin na prodavanje organi na teloto e nesto za diskutiranje ami da se osuduva Kosovo i Kosovskiot narod koi preterpea na hiljadnici ubivstva na naj mizeren nacin,zeni,deca i starci od strana na junackata Srpska vojska ,policija i paramilitarci e nesto sosema drugo,site tie sto mislat deka Kosovo ne zasluzuva da zivee posebna od Srbija se bez dusa i covecnost, i gospod gleda sve i slusa i moze niv seto toa da gi snajde…… Dali ke ima taa partija koja nema da ja priznae nezavisnosta na Kosovo koga 30% vo Makedonija se Albanci ??!! Da moze samo togas nema da postoi ni Makedonija barem ne vo ovie granici zatoa pamet vo glava na site sto mrazat se sto e Albansko zopsto moze da vi se vrati kako bumerang…..

   

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.