Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Вторник, Мај 3, 2016
Навигација: Почетна » Економија » Уставен суд: Исклучените ќе мора да плаќаат парно греење

Уставен суд: Исклучените ќе мора да плаќаат парно греење 

parno

Уставниот суд ја отфрли иницијативата поднесена од ЛДП и тројца граѓани за оценување на уставноста на одлуката исклучените граѓани од парното греење треба да плаќаат фиксен износ. Од тука, иако се исклучени ќе мора да плаќаат надоместок определен од Регулаторната комисија.

Во образложението на судот се вели во вертикалните системи каде има еден уред, исклучените станови од греење сепак добиваат енергија, па според тоа снабдувачот има основа да им испорачува сметки и да наплаќа надомест од граѓаните.

Уставниот суд одлучи да поведе постапка за два члена од правилата за снабдување со топлинска енергија. Судот смета дека не е потребна согласност од станарите за поединечно исклучување на парното во колективните згради.

Пријавувањето на нелегално користење на парното е во надлежност на снабдувачот, а не како што беше досега. на управителот на станбениот објект.

Вести од истата категорија


 1. Bobi

  Ne e tocno. Toplifikacija treba sega da mi plaka nadomestok shto i minuvaat cevkite niz mojot stan .. ili da si gi otstrani, fala im za takvoto greenje, ama ne, greenje, svashta !!! Si imam svoe,saglam, koga sakam i kolku sakam zagrevam i mi e mnogu poevtino.. ili neka pokazat dokument, dogovor za neograniceno i bezuslovno koristenje na mojot prostor !!! Sega sme barem pravna drzava neli, ili ne ??? Porano moze bilo taka, ama stanovite bile drzavni, sega veke ne se, sega se vo privatna sopstvenost a privatnata sopstvenost e razgranicene, nivnoto si e nivno, moeto si e moe .. Zosto edna kompanija da bide taka zastitena, so zakon ??? Zoshto da bidat na bilo koj nacin sopstvenici na del od mojot stan, shto ako se sluci defekt, pa ushte i da im plakam, namesto tie mene ??? Mosh i defekt ako ima ke sakaat jas da im go platam, sho e ubavo taka a !!! Ednostavno i logicno, koga bi bila nova zgradata i stanot, zoshto bi im dozvolil da i minuvaat grdite cevkite niz mojot stan ??? Nema teoretski shansi !!! Telefonskite i kablovskite operatori, kompanii za predavatel vo niva, tavan, terasa plakaat mesecen nadomestok i/ili nudat povolnosti … ;) ;) :)

   
  • або

   Боби, пред да збориш како е во правна држава треба да видиш како е во правна држава ова решено. НЕМА да ти се допадне.

    
   • Bobi

    Dobra primedba .. da se vidi kako e vo pravna drzava pa neka se sporedi!

     
 2. iljo

  Браво за Уставниот суд!И тој почна да носи
  одлуки по нарачка.

   
 3. Vitez-Mk

  Vo slucajov koristejci go mojot stanben prostor nrkoj ostvaruva profit.
  10.000 korisnici * 1.000 den=10.000.000 mesecno odnosno godisno 120.000.000,00 den.
  samo od stanarite koi se iskluceni i za koi toplifikacija nema trosok. Vo del od ovaa suma ucestvuvam i jas kako prostor za distribucija na toplinska energija.Sakam del od profitot koj ne e mal(2.000.000 evra)

   
  • або

   Многу сакаат витезотите во случајов. Не попусто рекол народот нешто за домашниот есап и пазарот.

    

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.