Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Четврток, Мај 5, 2016
Навигација: Почетна » Економија » Петиција: Укинете ја додадената електрична моќ од 33 %!

Петиција: Укинете ја додадената електрична моќ од 33 %! 

218184_struja06-foto-beta_f

Организација за демократска реакција и асоцијација на здруженија Македонија (ОДРАЗ) и граѓанската иницијатива АМАН , покренаа петиција за укинување на обврската на граѓаните да плаќаат 33% поголеми сметки за струја на име „додадена моќ на потрошената електрична енергија“.

Петицијата, со подршка од граѓаните треба да се најде во рацете на Ѓорге Иванов, претседател на Република Македонија, премиерот Никола Груевски и до Владата на Република Македонија.

Еве што стои во петицијата:

Господа,

Граѓаните на Република Макеодонија веќе неможат да ги премолчат кражбите што им ги прави  приватната компанија ЕВН, компанија која за 33% не краде  на секоја сметка.

Овој народ веќе неможе да ги поднесе преголемите додадени давачки во сметките за електрична енергија.

Зошто да плаќаме нешто што не го трошиме? Зошто дозволувате некој да ги краде граѓаните?

Вие сте на власт со позајмен глас од Нас граѓаните, а не сте родени на таа функција.Ние сме имале доверба и сме ви го позајмиле Нашето право на глас и затоа од Вас бараме да ја укинете ставката за додадена електрична моќ од 33%.

Дали знаете дека во Република Македонија према вашата статистика живеат:

700.000 сиромашни граѓани

250.000 невработени граѓани

46.700 приматели на социјална помош

29.700 приматели на технолошки, стечаен и друг додадок од Заводот за вработување

Како можат овие граѓани да ги подмират своите сметки?

Под итно бараме:

-Укинување на ставката додадена електрична моќ од 33 %

-Враќање на евтината тарифа на електричната енергија

-Проценка на пренасочувачите т.е. трансформаторите кај секој потрошувач и исплата за нивно користење затоа што тие се градени со наши пари

-Доделување на акции за секој граѓанин за нашите далноводи и целокупниот преносен електричен систем во Република Македонија, затоа што сето тоа е градено со наши пари.

Вие треба да бидете наши заштитници а не наши уништувачи, затоа Ве замолуваме да ги прифатите нашите барања за доброто на граѓаните на Република Македонија.

ОДРАЗ -Организација за демократска реакција и асоцијација на здруженија Македонија

АМАН   – граѓанска иницијатива

контакт odrazodraz@yahoo.com   048 400-090   071 432-343                                                                                         www.odraz.mk

 

Вести од истата категорија


 1. Dragan

  ova so naplatata na 33% za angazirana mocnost e cista krazbaaa.Nie koga gi gradevme nasite kujci sami si vodevme linii ,sami kupuvavme transformatori plajcavme za prikljucok i togasnoto esm a segasno evn doadza uste da ni zema arac za nesto sto ne si potrosil . adramotaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

   
 2. Мора да молчи го одбра “народнава“ власт

  Сте заборавиле да му пишете дека и од тие што работат половината зема плата до 10 000 денари а не како нив по 100 000 и не се секира за висинаата на струјата.

   
 3. drpam

  Mizerija vo Portokalovo……………….

   
 4. velevski

  Ovoj narod sakase promena na sistemot? Go smeni i plukna socijalizmot? Sakase kapitalizam, privatizacija? Se raduvase na plostad? go slavi 8 septemvri denot od koga samo na hartija sme nezavisni i od koga pocnaa makite i siromastijata? Sto sakame seuste ne mi e jasno? Kapitalizam po nasa merka, epa toa nikade go nema, kapitalizmot sekogas e po merka na kapitalistite. Sedete si sega i mizeruvajte, se dodeka ne se pojavi silno politicko dvizenje koe ke go promeni sistemot a seto ona sto narodotv so sopstveni race go napravil, a sega plaka za toa, ke mu se vrati povtorno nazad so ponisuvanje na privatizacijata ili formiranje narodni drzavni konkutentni kompanii od stratesko znacenje! Ajde sega povtorno ke se vratime vo obnova na tatkovinata, povtorno ke gradime za da gi uzivame blagodetite od toa, samo da pazime utre pak nekoj toa da ne go ispluka i da ne go prodade na poedinci domasni ili stranski! Se vrativme 100 godini nanazad, a zivotot na novite generacii sami im go upropastivme!

   

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.