Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Четврток, Април 28, 2016
Навигација: Почетна » Македонија » Бучковски: Нова партија ќе го засени мајскиот конгрес на СДСМ

Бучковски: Нова партија ќе го засени мајскиот конгрес на СДСМ 

vlado-buckovski-01

Владо Бучковски, поранешен премиер и лидер на СДСМ во интервју за Дојче веле најавува дека во Македонија во мај треба да биде формирана нова партија, која ја бара поддршката на меѓународната заедница.

– Во овој момент моето учество во новата партија е ставено во „лер” се’ до конгресот на СДСМ во мај. Моето име досега често се злоупотребуваше во контексти на разни партии и на политички заднини. Но, во овој момент не сакам мојот ангажман да го ставам во функција на нова партија, бидејќи се’ уште сум оптимист дека работите во СДСМ ќе се сменат на подобро и дека партијата ќе се демократизира, вели Бучковски запрашан дали ќе биде дел од нова партија, која што наскоро ќе се појави на политичката сцена.

Според него, демократизацијата не подразбира само заминување на Бранко Црвенковски од лидерската функција.

– Тоа не е доволно и нема да го реши проблемот. Таму треба да се смени досегашната матрица на размислување и однесување и да се цени квалитетот, а не поданичкиот однос кон лидерот. Кризата раѓа лидери, но и уништува лидери. Правилото „еднаш лидер – секогаш лидер” не поминува. Се покажа тоа преку примери во регионов и во соседството. А, ако СДСМ ги врати навистина и пратеничките мандати ќе предизвика и серија глупости, по што партијата ќе биде маргинализирана. Судбината на ПАСОК ќе стане и судбина на СДСМ, оценува Бучковски.

Тој најавува дека новиот плитички субјект, новата партија ќе биде промовирана во мај.

– Станува збор за крајно сериозен проект, за партија со граѓанска опција за европска Македонија. Јас сега не сакам да го контаминирам процесот како нејзин гласноговорник. Тоа ќе биде коалиција од видни интелектуалци и претставници на бизнис заедницата. Сега бараме поддршка од меѓународната заедница, бидејќи во овие околности за било што е потребна поддршка од нејзините претставници. Тоа е и доволен доказ дека новата партија не е диригирана од власта и дека нема да биде сурогат на СДСМ, вели професорот Бучковски.

Запрашан дали освен поддршка, и идејата за партијата е иницирана од меѓународната заедница, тој со одговор, „делумно да, пред се’, како притисок за неодговорното однесување на опозицијата.

Вести од истата категорија


 1. Miroslav - Kumanovo

  Bucko, ti ja smeni “matricata na razmisluvanje”. Te fatia so tenkovski delovi, i sega si “muzicki obrazovan”. Igras kako ce ti svirat – ako ne, se znae. E moj Bucko, ni ti ne veruvas vo toa sto go zbouvass, ama moras. E toa e tvoja demokratija……… zalno.

   
 2. Jone

  Едно е сигурно,откако Бранко ја направи најголемата грешка и го исфорсира Бучковски да стигне и до Премиер на Владата на РМ,рејтингот на СДСМ тргна надолу,благодарение на роварењето на Бучко и добро би било да си седи мадро или отворено да си оди во ДПМНЕ

   
 3. Nata

  Veke nikoj ne ti dava vlast pa resi da si otvoris partija. Ti si platenik na Gruevski. Ti ne zasluzuvas da bides nitu portir vo bilo koja partija,stara ili nova predavniku.

   
 4. Makedon

  Abe bucko i ti ne znaes na koj da sednes, site ste lastovicki u makedonija , tesko na nea . otvori se zemjo goltni gi soncogledkite

   
 5. Pozdrav od Bitola

  Buckovski ke bide grobarot na SDSM…Brane ima dosta da plakja za glupostite sto gi storil…

   
 6. Siljan

  Бучко ќе формирал партија која ќе имала големо влијание и сама ќе го победела и режимот на Груевски а и Сојузот на Иднината ….. АХАХАХХАХХАХАХХАХАХАХАХАХ!

   
 7. suad mehmed

  Da ne zaboraveish i POPOVSKI (ex finance) da si go zemesh,

   
 8. trajko

  Abe luge ovoj ne trba da go slusate i citate , pa videte mu ja samo facata i se ke vi stane jasno za kakov covek stanuva zbor

   
 9. emil

  ovoj kao zapek da ima

   
 10. jovica

  Dojdi vo Struga da ti naprajme OGNOMET za novata partija

   
 11. Овој за својата фамили нечини па????

  Оваа тиква препукана ми се лоши кога случајно ке го потрефам на некоја слика на интернет,овој човек си ја растурил фамилијата си ги оставил децата,па сега партија ке прел и партија ке водел овој,овој неморален децата сопствени си ги парнисал.
  Гонисе глупаку еден две чисти немас ,му се лоси на лугево каде што те пулат.
  Које тој будала сто ке прави партија со тебе зарем има и други како тебе ШИНАТ и ОТКАЧЕНИ

   
 12. bato

  Мислам дека човекот е за жалење.Изгубен е во просторот и не знае кој правец да го фати.Сака неизмерно да биде во некаква власт па макар и како неговиот колега В. Поповски да стои позади Коце, кога тој дава изјави.
  Жална е оваа држава со вакви универзитетски интелектуалци.Кој ни ги воспитува идните правници ?

   
 13. sanja

  Pozdrav od Bitola ovde bil?Go barav kaj natpisot UCK na celo na ARM,go nemase.

   
 14. ISKUSTVO

  Da se samo tenkovskite delovi!!!! Telecom, posti, stokovi rezervi……. Karpalak i Ljuboten se slucija samo radi nego. I toj ima krv na racete. Dodeka vojnicite i policajcite ginea vo 2001 toj brkase svalerki i pravese pari. Si znae Bucko si odi kaj negovite lopovite i predavnicite.

   
 15. grujo

  Veteno – Storeno!!!! Rekov ke si napravam opozicija i napraviv!!!! Samo ne vi kazuvam dali raspisav tender ili vo spogodba so 4 oci

   
 16. zoki

  Ako nebeshe ti pretsedatel na SDSM NIKOLA GRUEVSKI nikogash nemase da bidi premier. Ti si naj golemiot vinovnik za ova ludilo, neznam kako ne ti e stram da zboruvas za matrici, za gluposti, za stramota, namesto poln si so pari da si sedis miren ti sakas pak da lapas so nekoja nova partija
  ha ….

   
 17. meri

  A bre ti od Bitola kolku te plaka Grujo pa cel den sto pisuvas,imas li malku mozok da mislis so taa tvoja tikva,glupak ni zaeden.

   
 18. keti

  E Bucko i ti ke formiras partija ,ova e ideja na Grujo da ne odis vo zatvor,a sto ke pravis so kukata na Halkidiki,so kafanata Den i Nok,so kozmetickiot salon vo Solun,dali GRujo keti gi ostavi ili ke mu gi poklonos.i ti si bil cist.

   
 19. Pozdrav od Bitola

  Meri Meri…za sramota,kakvo domasno vospituvanje…znaev jas deka ulicata ke si go donese svoeto,eh steta…toj Brane e za dobar kjotek…vie Meri ne ste krivi,znaes ti ne sakas taka da se odnesuvas,toa taka ti idi od vnatre,znam Meri toa e posilno od Tebe…posle nekolku meseci ulicarenje normalni se vakvi reakcii…Meri zemi smiri se nemoj ova tolku zalno da go svakjas,pa na krajot ke se formira nekoja druga partija,eve gledas Bule nesto vetuva deka ke stori…kako koj Bule,Bule be Meri onoj vasiot so vi bese pretsedatel,ne se sekjavas na Buleta…ajde Meri ne se sekiraj sve ke bide kako treba…

   
  • GETO

   ha,ha,ha,ha ko Arlekin si.

    
   • GETO

    Zaboravam deka do toa nivo na obrazovanie seuste ne si stignal pa proguglaj malku.Da ne ti pisuvam za dzabe orginali.

     
  • Стојко

   Некој според тебе уличари, ама ти си првак во коленичење!

    
 20. maverick

  ABE a1 da ne treba da napisam pesnicka za buckovski i prolletta sto doagja pa da objavite moj komentar…alooooo

   
 21. esma

  ti od bitola fati nekoja rabota kreditite treba da se vracat koj ce te rane oooj

   
 22. Pozdrav od Bitola

  oooj Esma oooj,Esma oooj oj…..kreditite jas gi vrativ,no od sto Ti ke gi vratis Esma ooooj..Brane nemozi poveke da te rani Esma oooj…nema plata oooj oj…

   
 23. toni bitola

  sograganinu ela dojdi malku na stranicite kaj sto e talat.dojdi kazi nesto,kazi sto e motivot so gi turnavte gakite.ne tuku kazvaj edno isto kako rasipana ploca branko,branko…
  dojdi kazi koga brankica i zenite ke mu gi otdtapite na ali i negovite?

   
 24. Sloboden

  tebe nesto ke te zaseni vo maj!

   
 25. keti

  do Bitola,ti nemas popametna rabota osven da treses zeleni ,podobro Meri da e na ulica,nego da frla lopati,da ne ti dal Grujo lopata i kanta za gubre pa da ides pozadi SDS da sobiras gubre,e more Bitolo tolku ti tezi akalot,ajde mozebi Grujo ke te prati kaj Talat a toj ke ti dade uniforma od UCKITE,pa ke ides na izbori,zelen nizaeden.

   
 26. телеком и евн

  Новата партија ќе се вика
  „есм аналитико идризово“

   

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.