Услови за користење |    Добредојдовте на страната на А1ON.|Петок, Мај 6, 2016
Навигација: Почетна » Колумни » Атанасов: Зошто Премиерот НЕ ДАВА предвремени парламентарни избори?

Атанасов: Зошто Премиерот НЕ ДАВА предвремени парламентарни избори? 

petar

Никогаш не било полесно да се направи анализа и синтеза на политичката ситуација во Република Македонија. Пред два-три месеци тоа беше исклучително тешко, затоа што Владата на Никола Груевски за пред јавноста имаше еден лажен лик а за пред своите партиски структури и приврзеници го користеше својот вистински лик, кој денес се идентигикува како одлично човек што има изградено организирана командна структура, со висок степен на послушност и канонска лојалност.

Од 24 декември наваму јасно се виде дека зад технологијата на владеење на Никола Груевски нема никаква филозофија ниту каков било концепт, се виде дека единствениот мотив е да се остане на власт по секоја цена и што е најиндикативно, оваа Влада веќе работи против интересите на граѓаните на Република Македонија. Да се обидеме ова и логички да го докажеме:

Теза број 1

Република Македонија се наоѓа во длабока политичка, економска и идеолошка криза.

Анализа:

Најголем виновник за оваа состојба се погрешните политики на Владата на Никола Груевски кои ги мотивираа опозициските пратеници со политички и парламентарен притисок да ја натераат Владата да се откаже од непотребни трошоци од над 200 милиони евра. Владата наместо да ги преиспита своите трошоци, таа дозволи припадници на МВР да влезат во законодавниот дом и да ги исфрлат надвор пратениците на опозицијата. Тоа беше политички земјотрес и суспендирање на Уставот и парламентарната демократија.

Заклучок:

Ако СДСМ прифати да оди само на локални избори ќе му даде легитимитет на погрешните политики на Никола Груевски и ќе го одобри насилството што беше применето врз пратениците на опозицијата.

Теза број 2

Владата на Република Македонија во последните два месеца носи одлуки кои имаат за цел исклучиво егоистички, партиски и лични интереси.

Анализа:

Евентуалната одлука да не се дозволи распишување на предвремени избори Е легитимна одлука на Владата и на Премиерот. Но, ако Премиерот веќе на два пати распишувал предвремени избори (2008, 2011) заради лични проценки дека ВМРО-ДПМНЕ ќе освои поголем број на пратеници, тогаш во моментот кога преку граѓански протести народот бара проверка на власта (па макар само половина од народот), тој не може да прави партиски калкулации. Дури и по цена да ги изгуби изборите, ако народот така сака… така и ќе биде. Ниту народот повеќе го поддржува Груевски ниту тој има идеи каде го води бродот Македонија.

Заклучок:

ВМРО-ДПМНЕ не сака да распише предвремени парламентарни избори само заради проценката на Никола Груевски дека ќе ги загуби изборите затоа што ја изгуби поддршката на народот.

Теза број 3

Законите што во Собранието се носат во скратена постапка, без опозиција, немаат никаков легитимитет затоа што во Парламентот е суспендирана претставничката демократија и елиминирана контролната функција на политичката опозиција.

Анализа:

Парламентот работи без опозиција од „црниот декември“ наваму. Опозицијата е присутна само на улиците и плоштадите во речиси сите градови во Македонија. Во градовите бастиони на ВМРО-ДПМНЕ протестираат по неколку илјади граѓани а во Скопје имаше два протестни марша со десетици илјади граѓани. Господине Груевски народот бара избори затоа што изразува отпор кон вашите политики. Моќта е во рацете на Никола Груевски но со неа енормно порасна и одговорноста, која се чини не постои во политичкиот речник на ВМРО-ДПМНЕ. Што се однесува до законите и измените во законите, Парламентот не смее да носи по скратена постапка суштински измени во ниту еден закон.

Заклучок:

Со одлуката да не се распишат предвремени парламентарни избори туку да се направи обид да се остане на власт по секоја цена, само преку локални избори, ВМРО-ДПМНЕ уште повеќе ја продлабочува политичката криза и ЈА СТАВА ВО ЗАЛОГ иднината на Демократска Република Македонија.

Упатство за употреба:

Прочитајте го ова, потоа дајте го на уште некој да го прочита. И потоа продискутирајте го ова. Велат дека народот не разбира што се случува.

Е па да им докажеме дека разбираме.

Деновиве некој цитираше изјава на еден од постарите американски претседатели кој рекол: За една демократија, не е најважно како ќе владееш, туку дали мирно ќе ја предадеш власта.

СДСМ во 1998 и во 2006 година докажа дека е демократска партија. Каква партија е ВМРО-ДПМНЕ, ќе видиме оваа година!

Петар Атанасов, универзитетски професор

 

Вести од истата категорија


 1. Opozicioner

  1.Opozicijata mora da odi na lokalni izbori zatoa sto so toa mu dava brisan prostor na fasistite nepreceno da vladeat i vo narednite 4 godini.
  2.Pomislete malku na lugeto po opstinite koi se opozicija i koi ke gi ostavite kako zivo meso vo narednite 4 godini(koj ke gi brani).
  3.Rezimot se demontira del po del (znaci prvo lokalno pa potoa drzavno.
  4.So vaseto placenje deka ne moze da go porazime, samo mu davate veter vo grbot za polesna pobeda i gi odvrakate glasacite od opozicijata.Nieden glasac ne glasa za opcija koja gubi.
  5.PRESTANETE da barate od Gruevski nesto.Toj nisto ne dava, nisto nema da daj i nikogas nema da popusti.Znaci prekinete ja komunikacijata so nego i cekajte redovni pretsedatelski i parlamentarni izbori.
  6.Ako namesto 4 dobieme 15 gradonacalnici nie sme pobednici ipocnuva euforijata za celosno paganje.IZBRESETE od glavite deka ke go padnime na zaednicki izbori.Toa e luda ideja i ne znam koj ja promovira.

   
 2. Artist

  Mema da ima predvremeni iabori zatoa sto so R. Makedonija vladee inatliv despot so teski kompleksi na pmala vrednost pa so inaetenje si gi leci svojte teski frustracii.

   
 3. Vlado

  Tesko na studentite na koi sto vie im predavate.
  So vakvi tezi, analizi i zaklucoci daleku ke stignat.

   
 4. Бен

  Opozicioner e vo pravo zemete 5 grada plus i dokazete deka narodot e spremen za da izleze na parlamentarni i da ja pobedi ovaa losa vlast

   
 5. ile pp

  Ako Opozicijata ne odi na izbori togas nema nitu da ima izbori svatete go toa ednas.A grujo uste vecerta posle izborite ke bide srusen od Narodot vo toa sum siguren.I milosevic napravi taka izbori ama vidovme sto go snajde i tuka ke bide isto.

   
 6. toni

  Edno e sigurno:Vlasta nema da ja predade mirno.

   
 7. Za koj li da glasam?!

  VMRO sto napravi golema greska sto gi izbaci od parlament pratenicite, napravi, i ne smee taka. No isto taka opoziciskite pratenici pa sto urlaa i sto se ponasaa kako delikventi vo sobranie e druga prica.

  Ne moze parlamentarni izbori da imame na sekoi dve godini koga opozicijata saka nesto pak da proba. A i pred se, nemate pojma ama kolku ne sakam da glasam za VMRO. Totalno ne ja poddrzuvam partijata i nivnite politiki.
  No, pa kako da glasas za lopov star, za manipulator, i lik koj e opsednat so dobivanje na mokj kako Branko Crvenkovski!!!
  Poznavam dosta lugje koi ne gi sakaat VMRO i rado bi glasale protiv niv, no pa nikako ne sakaat da mu dadat vlast na Branko. Po principot na pomaloto od dve zla. Grujo ili Brane. Branko, so Sekerinska, i site ostanati zakoraveni partijci treba da go napustat SDSM i da ostavat prostor za kvalitetna i prava opoziciska partija. Kako sto napravija VMRO vo 2006 ili 07 koga smenija skoro site, i zatoa i pobedija na vlast. Poso kako da mu veruvas na covek koj sto poveke pati rekol ke napusti partija ako izgubat na izbori, i pak ostanuva na celo.

  Sakam da glasam za opozicija, i sakam Grujo da padne od vlast, no kako, koga izborot mi e pateticen.

   
  • Subrata tatamata

   Pa ne ti e opcijata samo branko, do nego se sega i original dpmneovci, pa braniteli i liberali i uste red drugi. Taka da opravdanjeto – kao ne sum za Branko- vise ne drzi. A sto se odnesuva za Branko, ne se sekiraj, bidi siguren koga ke se vratat rabotite na pravo mesto, nema da bide premier. Toa e mesto koe ja ima vlasta vo drzavava. Toj vekje 4ta godina ne sedi vo niedna drzavna fotelja, pa nitu vo parlament. Nema potreba, ama golem del od ova sto ni se slucuva e i negova vina. Zatoa neka si ja popravi rabotata. Pa posle ke vidime sto ke napiseme vo istorijata za Makedonija koj e Grujo a koj Brane!

    
 8. Pozdrav od Bitola

  Ti univerzitetski profesor…ARAM…koj tebe ti se potpisal i ti dal diploma.

   
 9. RES

  A zosto da dade? SDSFIROM prvo treda da gi priznae prethodnite 6 porazi, se odnesuva kako tie da se na vlast!Spored IRI se vidoa rejtinzite, ako pak ima predvremeni parlamentarni izbori kje bide uste eden sado-mazo poraz na SDSFIROM , koj pak nema da go priznava, Narodot e vo pravo duri i koga gresi, poznati zborovi na B.C.! Ete zatoa!!!

   
 10. Mat

  Ne treba da se popusti, samo parlamentarni izbori za da se vrati demokratijata.

   
 11. jordan

  Se e jasno vo politickata sostojba vo Makedonija i sekoj ponacitan i poinformiran covek mu se jasni slednite raboti
  1.Osnova za vladeenjeto na Gruevski se parite.Pari vo Makedonija ima se pomalku t.e veke drzavata se potesko gi servisira tekovnite obvrski vklucuvajki i plati,penzii.socijala.Parite se osnovna podrska na rezimot za indirektno i direktno korumpiranje na opsestvenite tekovi(mediumi.institucii i sl).Brodot veke pocnuva da tone.Padot na rejtingot na vlasta i se pogolemoto narodno nezadovolstvo im e jasno na site od vlasta.
  2.Vo ovoj sedumgodisen mandat potrosena e ogromna suma na pari vo sporedba so site prethodni vladi ili okolu 4 miljardi evra poveke.Site pari se potroseni na kontroverzen nacin,odnosno ima golemi somnezi za ogromen kriminal,ok kade parite zavrsile vo dzebovite na falijata na vlast.Na site pa i na Gruevski im e jasno deka po promena na vlasta koga togas ke se odgovara i nekoj mora da lezi v zatvor po primerot Sanader.
  3.Agendata na Gruevski ima edna i edinstvena cel vo momentot koga veke brodot pocna da tone,a toa e po sekoja cena da se odrzi na vlast do pretsedatelskite izbori vo 2014,pa da se obide so site sredstva koi mu se na raspolaganje da pobedi na tie izbori i da ja spasi svojata kozinka od apsaana.Toa e edinstvenata vistina.
  Sto treba da pravi opozicijata
  1.Da ostane kompaktna i imuna na pritisocite na vlasta
  2.Da go prodolzi otporot so seta zestina so cel animiranje na narodot za opsestvenite tekovi i zgolemuvanje na doverbata vo opozicijata,te razoblicuvanje na kriminalot na vlasta.
  3.Bojkot na lokalnite izbori i bojkot na drzavnite instituciii bidejki od 24.12 ucestvoto vo niv e bezpredmetno,
  4.Postojan pritisok vrz vlasta preku site demokraski sredstava na otpor koi gi ovozmozuva sitemot,protesti blokadi graganska neposlusnost so cel do otprilika septemvri mesec da se predizvikaat predvremeni izbori bidejki do toj period krizata na finansiski plan ke se prodlaboci za vlasta i narodnoto nezadovolstvo ke bide se pogolemo …

   
 12. stasa

  РЕС, ОДИ ИЗМИЈ СЕ, РАСОНИ СЕ; ПРОЧИТАЈ НЕШТО.
  ПА ЈАВИ СЕ ДА КОМЕНТРИРАШ,СКАПАН ПОРТОКАЛУ.
  А СЕГА РЕШЕНИЕ : НА КОГО ВО ОВАА ДРЖАВИЧКА СО ПОРТОКАЛИТЕ МУ Е УБАВО( А ИМА ТАКВИ ПЛАТЕНИЦИ И ГЗОЛИСЦИ) НА 24 МАРТ НА ГЛАСАЧКА КУТИЈА, А НА ОСТАНАТИ ТЕ МЕСТОТО ИМ Е ДОМА НАСЕМЕЕН РУЧЕК И НЕДЕЛЕН ВИКЕНД.
  ДОБАР НАЧИН ДА СЕ ПРЕБРОИМЕ.

   
 13. goran

  koja e taa logika pravo bilo na premierot dali ke dade ili ne predvremeni izbori.toa e totalno nenormalno.treba da ima zakon da se soberat tolku i tilku potpisi i graganstvoto e nezadovolno i da ima izbori.ako ne na sud.

   
 14. goran

  naslovot treba da bide;zosto premierot se plasi da dade predvremeni parlamentarni izbori.

   
 15. seirdzija

  heheh,ama se raspisale portokalcinja…,pa sto ne si sedete u Dnevnik,Vecer…sto majka barate tuka…ili se plasite da ne ostanete bez KOSKA za lizenje koja vi ja frlil grujo,a ja zarabotuvate klatejki vrata???Mnogu ste malku oti ve procita totalno osiromaseniot narod i nema vece krediti za da se delat pari na bezrbetnici…Licno ne veruvam deka Buduci gradonacalnici ke sednat u fotelja,zatoa sto ovoj pat opozicijata nema da sedi doma u papuci!!!!

   
 16. читачот

  На локални,па на претседателски па на парламентарни на предвремени илиредовни.Една општина повеќе на локални само ќе и даде крулја на опозицијата да опстои во ОТПОРОТ:Не ни треба Гадафи со 100% власт, секаде…немаме ниту нафта, ниту сила веќе да го издржиме овој фашизам.Да видиме кој е подготвен да „гине“ за слободата.СЕГА!

   
 17. Jeton

  некој мажи едноставно немат М*ДА

   
  • Jeton

   така е и нашиот премиер, човек без м*да

    
 18. krusevska rebublika

  .МОРА…МАКЕДОНСКАТА ОСЛОБОДИТЕНА РЕВОЛУЦИОНЕРНА АРМИЈА….

  Македонската ослободителна револуционерна армија го дава овај текст до сите македонци и Македониај.

  Здраво горди чеда на МАЈКА МАКЕДОНИЈА

  Дојде времето да си кажеме целата горчлива вистина во очите. Сè што се случува во Македонија. 1.во македонија вледее ДИКТАТУРА СО ДИКТАТОР .. во последните години диктаторот ГРУЕСКИ и неговото мафијашко семејство,е создадено по инструкции на тиѓи служби и туѓи инетреси..САМО НЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ИНТЕРЕС; Не зборуваме само за планот на груески како ќе ја раздели македонија кој е само мал дел од неговиот план,за уривање и ограбени на националнит држава македонија и конечното истребување на македонија и македонецот од геогравската карта. Станува збор за еден сеопфатен план реализиран од груески и од дпмне, невладини организации, мозочни центри, корпорации и банки надвор од Македонија и нивните, локални агенти на влијание во лицето на раководствата на постојните комитети на ДПМНЕ. Ограбена и уништена е не само Македонија него огарбен и уништен е македонецот како целост, На власт стои диктатор ДИКТАТОР: и темните криминални субјекти, трката е кој побрзо да ја уништи и доразграби македонија.В моментов се обраќаме со внимание само на МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЕЦОТ, а всушност целата наша МАКЕДОНИЈА е тотално разграбена и уништена. Купени и прихватизирани се сите претпријатија и државни банки, уништени се финансиската ни систем, Државниот резерви, здравство, образование, наука, армија, безбедносните служби, земјоделство и секој сектор на економијата. Сите тие веќе се на границата на својата износеност и не очекуваат тешки индустриски несреќи и катастрофи што ќе доведат до нови крвави жртви.
  диктаторската мафија користејќи своите средства за масовна дезинформација, услужливо ни насочи да протестираме само против НЕГОВАТА ДИКТАТУРА и да му кажиме да си ПОДНЕСИ ОСТВКА:. гневот на *МОРА* ќе биди насочен . Токму против оние слуги на диктаторската мафија и неговите агенти на тајни служби на ДИКТАТОРОТ ГРУЕСКИ во МАКЕДОНИЈА треба ВИЕ БРАЌА МАКЕДОНЦИ да насочите својот гнев и протестиПРОТИВ ДИКТАТОРОТ И ГРУЕСКИ…:*.МОРА: кој найстина се бори за правата и слободата на народот и ќе докажи колку е+МОРА+ слина органиѕација и армија..
  При тоа не треба само да протестираме, туку да ги истераме засекогаш од власта, да им го конфискуваме имот во корист на државата и да ги испратиме во затвор. Не го ли направиме и не си ли вратиме власта и ресурсите под контрола само и единственно на народот, така и ќе си продолжиме да протестираме за секој повод. За да го направиме тоа мора да ги обединиме во железна тупаница размислувањето и интелигенцијата која е дел од својот народ и да дејствуваме синхроно и координирано. Треба да одиме не како хаотична толпа, а да маршираме како железните делови на МАКЕДОНСКАТА ОСЛОБОДИТЕЛНА РЕВОЛУЦИОНЕРНА АРМИЈА на улиците и плоштадите сопствената земја. Протестите треба да продолжат секој ден и без прекин до конечната победа на народот! Прекинувањето им работи само во корист на криминалната политичка елита наДПМНЕ И ДИКТАТОРОТ ГРУЕСКИ ! Не треба да се бориме со обичните полицајци, кои исто така се синови и ќерки на мајка МАКЕДОНИЈА Ние треба да ја насочуваме својата лутина и против ДИКТАТОРТ ГРУЕСКИ И ПРОТИВ ДПМНЕ и лажнитецели создадено од нив..од ДИКТАТОРОТ И ДПМНЕ ЅАЕДО СО УЧК. Само треба да си вратиме целата власт-стратешки индустрии и природни ресурси, како сметеме од целата ДИКТАТОРСКА ВЛАДА и од политичките хиени, од новното алчно цицање крв и ресурсите на нашиот народ. Сите до еден АКО Е ПОТРЕБНО ОД*МОРА*ЌЕ ЗАГИНИМЕ ЗА СЛОБОДАТА НА МАКЕДОНИЈА.Македонија нема потреба партија КАКО ДПМНЕ бидејќи ниту една од нив не ги штити интересите на целиот македонски народ и граѓани. не ни требаат криминалната политичка партија ДПМНЕ , а ни треба вистинско народовластие, родолјубие и братство. Бидејќи штом ги сметниме политичките криминалци и си вратиме ресурсите под контрола на народот..и нема повеќе да доѕволиме хиените на груески да се нафрлат против нас, +МОРА*веќе си подготви потребните сојузници меѓу народот и ЕУ..
  Останува само да го направиме. Бидејќи Татковината и народот ни веќе очекува нашите конкретни дела, се обраќаме до сите вистински родолјубци, офицери и патриоти.да Формират веднаш локални координативни штабови на *МОРА* во секој град каде што живеете. Одберете кој да ве води меѓу повеќето достојни од вас*МОРА* ќе знае се оти *МОРА* е насекаде. Задолжителен услов е тоа да се луѓе неучаствали во државното управување, во националните водичи на политички партии и големите бизниси. Нека се сиромашни, но паметни и чесни мажи и жени. Привлечете и чесни претставници на малцинствата, за да не не обвинуваат за фашизам. Потоа пратете листа на членовите и координатите на нашиот генерал штаб, за да можеме да координираме со активностите ви со другите веќе постоечки штабови во земјата, или да ги обединиме можностите и силите ви со нив! Криминалното политичка елита забрзана доразрушава земјата и секој нареден момент сите ние ќе се соочевме на улица, а нашите деца без леб, образование и иднина! Ако сакаме да си вратиме државата треба да пометем како лавина сите постоечки партии. Веќе нема место за повлекување! Татковината е во опасност! Или сите НИЕ ќе се обединиме и скршени овие криминални предавници и странски агенти, или тие ќе уништат нас, Македонија и нашите деца. Целата власт, земјиште, стратешки претпријатија, индустрии и природни ресурси под контрола на народот! Ние сме горди милиони МАКЕДОНЦИ, *МОРА*нема да доѕволи да покори ДИКТАТОРОТ ГРУЕСКИ и да направи робови од нас! Само неколку дена заеднички координирани активности и засекогаш ќе ослободиме својата земја и пометем целата криминална грабителска ВЛАСТ НА ГРУЕСКИ И ДПМНЕ.сите офицери и војници на +МОРА+ќе бидат во првите редови на народот. Заедно ќе ја турниме ДИКТАТОРСКАТА ВЛАДА НА ГРУЕСКИ И НЕГОВИОТ ДИКТАТОРСКИ РЕЖИМ:: секој чекор на патот на слободата и новата Новата Национално преродба на Република Македонија! Кога народот е еден, тој е непобедлив!
  Татковината или смрт!
  За мене е чест!
  Командант

  ,крушевска република,

   
 19. Tose

  Хахххахххххахахах.. Како да читав некој алманах за луге со пречки во развојот…. Неможам да престанам да се смеам…..Да однесеш вакви анализи и тези па и замисли,заклучоци, на некое посериозно место,како на пример во ЦИА,МИ6, итн ке те ликвидираат мислејки дека си го играш таквото со нив… Уствари којзнае, може сакаш да си го играш таквото и со нас… Ај молим те признај дека и ти си се смеел коа си го пишувал ова..

   

Оставете коментар

 

А1 он нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. А1 он нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза. Оваа обврска не се однесува на објавување на документи, изјави или друг новинарски материјал во пренесен или на друг начин достапен во изворна форма за пошироката публика.