zrk vardar

Дамњановиќ на крајот од сезоната си оди од ЖРК Вардар

Дамњановиќ на крајот од сезоната си оди од ЖРК Вардар

Ракометарката на ЖРК Вардар и српска интернационалка Сања Дамњановиќ за медиумите од Србија најави дека на крајот од сезоната ќе ги напушти редовите на македонскиот првак. – Повторно ќе ја сменам средината. Не останувам во Вардар, а каде ќе продолжам се уште не знам. Имам понуди, а брзо ќе решам, изјави Дамњановиќ за „Спортски журнал“. […]

Радичевиќ меѓу ѕвездите, Лејно и Илина во ТОП изборите на ЕХФ

Радичевиќ меѓу ѕвездите, Лејно и Илина во ТОП изборите на ЕХФ

Првпат откако настапува за Вардар, Белорусинката Дијана Илина го сврти вниманието на ЕХФ, и беше ставена во изборот за еден од петте најдобри голови на колото покажувајќи го нејзиниот квалитет. Во еден од изборите се најде и Јованка Радичевиќ, и Амандин Лејно. Десното крило на Вардар, Јованка Радичевиќ постигна девет голови на дуелот со Турингер […]

Радичевиќ: Без разлика на ривалот во четвртфиналето, работите зависат од нас

Радичевиќ: Без разлика на ривалот во четвртфиналето, работите зависат од нас

Ракометарките на македонскиот шампион ЖРК Вардар со победата над Турнингер остварена вчера во последното коло од групата во Главната фаза го освоија првото место во групата 1 од Лигата на шампионите и во четвртфиналето ќе играат против четвртопласираната екипа од групата 2. ЖРК Вардар по двата пораза ја прекина серијата неуспеси и со победа од […]

ЖРК Вардар со победа над Турингер го освои првото место во групата

ЖРК Вардар со победа над Турингер го освои првото место во групата

Ракометарките на ЖРК Вардар со победата попладнево против Турнингер од 36:26 (19:12) го освоија првото место во групата 1 од главната фаза од Лигата на шампионите и во четвртфиналето реваншот ќе го играат на домашен терен. На денешниот натпревар против Турингер „вардарки“ почнаа силно и по десетина минути игра имаа водство од 7:2 со што […]

ЖРК Вардар домаќин на Турингер во последното коло од главната фаза во Лигата на шампионите

ЖРК Вардар домаќин на Турингер во последното коло од главната фаза во Лигата на шампионите

Ракометарките на Вардар попладнево го играат последниот натпревар од главната фаза од Лигата на шампиони во групата 1. Во Скопје гостува германскиот тим Турнингер, екипа која ЖРК Вардар во првиот натпревар ја победи на гости со 31:29. Дуелот се игра во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 17:30 часот. Овој натпревар воедно ќе биде и […]

Дибирова: Да ја средиме тактиката и ќе биде добро

Дибирова: Да ја средиме тактиката и ќе биде добро

Новиот тренер на ЖРК Вардар Ирина Дибирова го одработи првиот тренинг со тимот од кој очекува да се врати на победничките патеки веќе утре на натпреварот со Турингер. – Голем предизвик е ова. Не знам што да очекувам јас како тренер бидејќи првпат сум во оваа позиција, но од девојките сигурно е дека очекувам да […]

Смена на тренерското место на ЖРК Вардар

Смена на тренерското место на ЖРК Вардар

Поранешната трикратна светска шампионка, и двоен победник на лигата на шампионите Ирина Дибирова во иднина ќе биде нов тренер на ЖРК Вардар. 37-годишната Русинка од денеска ја презема екипата, заедно со Аце Станковски кој останува помошник во женската екипа. Досегашниот тренер Давид Дејвис, на негово барање, се враќа во првиот машки тим и ќе продолжи […]

Марија Петровиќ го засилува ЖРК Вардар

Марија Петровиќ го засилува ЖРК Вардар

На пивотменската позиција во Вардар во иднина ќе настапува српската ракометарка Марија Петровиќ која со „црвено-црните“ договори 18-месечна соработка. По повредата на Андреа Човиќ која најмалку два месеци ќе биде надвор од теренот, нов играч на тоа место во македонскиот првак ќе биде репрезентативката на Србија. Таа има настапувано за екипите на Књаз Милош и […]

Прв пораз на ракометарките на Вардар сезонава во Лигата на шампионките

Прв пораз на ракометарките на Вардар сезонава во Лигата на шампионките

Ракометарките на Вардар го доживеаја првиот пораз сезонава во десеттиот одигран натпревар во Лигата на шампионките. Вардарки вечерва пред својата публика се поразени од „лутиот“ ривал Будуќност 28-31 полувреме 16-17, во меч од 2.коло на втората фаза по групи. Само еднаш во текот на целиот меч македонските шампионки имаа резултатска предност и тоа во 4.минута […]

Ракометарките на Вардар го пречекуваат Будуќност во меч од Лигата на шампионките

Ракометарките на Вардар го пречекуваат Будуќност во меч од Лигата на шампионките

Македонскиот ракометен првак Вардар, која е единствената екипа сезонава во Лигата на шампионките без пораз, попладнево пред својата публика ќе игра против црногорскиот шампион Будуќност. Ова е натпревар од 4. коло на втората фаза во ракометната Лига на шампиони, која црвено-црните ја стартуваа токму со победа над денешниот противник кој на гостувањето во Подгорица го […]

Кликовац: Будуќност ќе сака да ни се реваншира за поразот во Подгорица

Кликовац: Будуќност ќе сака да ни се реваншира за поразот во Подгорица

Двојната програма на натпревари од Лигата на шампионите во ракомет во Скопје викендот ќе ја надополнат и ракометарките на ЖРК Вардар. Тие во рамките на дуелот од 8. коло од главната фаза је пречекуваат екипата на Будуќност, традиционално незгоден ривал. На првиот дуел на овие два тима одигран во Подгорица, ЖРК Вардар оствари победа од […]