zivotni

ВИДЕО: Кит од 40 тони „лета“ во возудх

ВИДЕО: Кит од 40 тони „лета“ во возудх

Китовите се едни од најголемите цицачи во светот, но тоа не ги спречува дури и најголемите од нив да скокаат од водата и да приредат вистинско шоу. На видеото направено во водите на Индискиот океан може да се забележи кит од околу 40 тони како скока и целосно излегува од водата.

Папагал, сведок на убиство во САД, ги повторува зборовите „не пукај“

Папагал, сведок на убиство во САД, ги повторува зборовите „не пукај“

Жена во американската сојузна држава Мичиген прогласена е виновна за убиство на сопругот, а случајот привлече внимание кај медиумите, затоа што сведок на злосторството бил папагал. Глена Дурам пет пати пукала во својот сопруг Мартин, а потоа се обидела да се самоубие. Папагалот од тогаш често ги повторува зборовите:„Не пукај“, тврди семејството на убиениот сопруг. […]

Загрижувачки податоци за загрозени животни

Загрижувачки податоци за загрозени животни

Животинските видови масовно исчезнуваат, и тоа во целиот свет. Тоа се доста загрижувачки сознанија, сметаат експерти од „Стенфорд” и Националниот автономен универзитет на Мексико. Истражувањето е прво од ваков вид, а спроведено во толкав обем – набљудувани се над 27.000 ’рбетници низ целиот свет. Резултатите покажуваат дека дури 30 отсто од тие животни са загрозени, […]

Мајмун остави без струја 50.000 луѓе во Замбија

Мајмун остави без струја 50.000 луѓе во Замбија

Еден бабун во јужниот дел на Замбија толку многу се заинтересирал за каблите во една електрана, поради што без струја остави 50.000 луѓе во регионот, јави Би-Би-Си. Имено, мајмунот предизвикал прекин на електричната енергија кога се качил над електраната и почнал да ги влече каблите. – Бабунот го преживеа силниот електричен удар, кој би убил […]

ВИДЕО: Снимка од кит кој ужива во играта со делфини

ВИДЕО: Снимка од кит кој ужива во играта со делфини

На каналот Јутуб се појави снимка од дрон, на која кит си игра со јато делфини крај западниот брег на Австралија. Видеото го снимил Џејмс Хадсон, а по објавувањето на социјалните мрежи, за кусо време собра речиси еден милион прегледи.

ВИДЕО: Куче што вежба јога

ВИДЕО: Куче што вежба јога

За многу луѓе јогата претставува начин на обновување на енергијата. Секому во овој свет на брз начин на живот, му е потребно какво било опуштање, а јогата е пријатна и за духот и за телото. Но, според ова видео објавено пред извесно време, јога не практикуваат само луѓе, туку и кучиња. Конкретно, ова малечко кутре […]

Слон „бегалец“ ги вознемри жителите на гратче во Високнсин

Слон „бегалец“ ги вознемри жителите на гратче во Високнсин

Жителите на едно мало место во американската сојузна држава Висконсин останаа зачудени кога ја забележаа возрасната слоница Кели, која „појадува“ близу реката Барабу. Полицијата набрзо стапи во контакт со блискиот циркус, кој бил дом на злаутаниот слон. На местото на „злосторството“ дошол тренерот на Кели и ја вратил назад во циркускиот комплекс. Официјалното лице на […]

ВИДЕО: Кит се појави од никаде и изненади неколкумина рибари во Њу Џерси

ВИДЕО: Кит се појави од никаде и изненади неколкумина рибари во Њу Џерси

Голем грбав кит ненадејно се појави во водите близу морскиот брег кај Њу Џерси и изненади неколкумина рибари чии чамец се наоѓал во непосредна близина. – Ова ми е дефинитивно едно од најлудите животни искуства. Тоа беше еден огромен Голијат што се појави покрај нашиот чамец, баш до трупот. Во моментот се „смрзнав“, изјави Пол […]

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Германија со две панди, кои ќе бидат сместени во зоолошката градина во Берлин, јави ДПА. Минг Минг и Џијао Квинг биле растени во одгледувачницата за панди во Чинду. Пандите отпатуваа од југозападниот кинески град со авион во посебни ќелии. За време на 15-часовниот лет тие беа придружувани од […]

ВИДЕО: Животинско царство на фудбалски терен во Бугарија

ВИДЕО: Животинско царство на фудбалски терен во Бугарија

Пријателски подготвителен меч меѓу екипата Ботев и АЕЛ од Лимасол во близина на Софија беше прекинат од многу необични причини – бик влезе во теренот и полека се прошета по него. Освен бикот, на теренот подоцна се најде и куче, а од аголот „демнеја“ овци и свињи. Занимлив беше и освртот на бугарскиот ТВ коментатор […]

За заловување кучиња скитници во Куманово издвоени 800 илјади денари

За заловување кучиња скитници во Куманово издвоени 800 илјади денари

Општина Куманово одвои 800.000 денари без ДДВ за заловување на кучиња скитници, тендерот е завршен, склучен е договор со ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ од Куманово кој и годинава ќе спроведува акциите за заловување на кучиња во Куманово. Со новиот тендер овие два дена заловени се 18 кучиња скитници од различни локации од Куманово. Со претходниот […]