zivotni

Мачки – средства против стрес на работа во Јапонија

Мачки – средства против стрес на работа во Јапонија

Јапонија е земја каде луѓето остануваат долго време на работа и речиси цело време се изложени на стрес. Но една компанија тврди дека има лек – мачки. Вкупно девет мачки јадат, спијат и слободно се движат во мала канцеларија на ИТ компанијата Ферај во Токио, што на вработените им ја олеснува стресната работа. Шефот на […]

Со снимка го разбеснел интернетот: Млад богаташ со куче го чистел автомобилот

Со снимка го разбеснел интернетот: Млад богаташ со куче го чистел автомобилот

Фејсбук страницата „Богатите деца на Лондон” со луди идеи и снимки постојано ја изненадува јавноста. Овој пат, внимание, но и гнев, привлече една видео снимка на која богато момче со малтезер го чисти својот Масерати. „Само со сто процентно крзно на мало куче може да се исчисти автомобилот” – стои во описот на видеото. Снимката […]

Истражување покажа дека кучињата можат да „зборуваат” со луѓето

Истражување покажа дека кучињата можат да „зборуваат” со луѓето

Кучињата имаат изненадувачка способност со своето однесување и лаење да им кажат на луѓето што сакаат, покажа едно истражување. Жените биле подобри од мажите во препознавањето на знаците кога кучето е разиграно, а кога има чувство на страв и бес, откриле научниците. За потребите на истражувањето 40 доброволци слушале снимени различни лаежи и р`жење од […]

Ајкула му го спаси животот

Ајкула му го спаси животот

На Јуџин Фини, додека бил на излет со семејството во Калифорнија, му се случил напад од ајкула, но тоа, колку и да звучи апсурдно, за него била прилично среќна околност. Немилиот настан се случил додека тој лежел на плажата, близу самиот брег. Нешто многу поголемо и помоќно го повлекло кон водата, но некако успеал да […]

Паника од мистериозна дрвена кутија оставена на аеродром

Паника од мистериозна дрвена кутија оставена на аеродром

Вработените во аеродромот во Бејрут пронашле чудна дрвена кутија со неколку дупчиња, без каква било адреса, која неколку дена никој не дошол да ја земе. По една седмица службениците одлучиле да ја отворат, оти почнале да се сомневаат дека претставува потенцијална опасност по безбедноста. Донекаде и биле во право, но таа „потенцијална опасност“ била во […]

ВИДЕО: Лав се исплаши од балон од сапуница

ВИДЕО: Лав се исплаши од балон од сапуница

Вработените во зоолошката градина во англискиот град Броксборн решија да му подготват изненаување на белиот лав Мото по повод неговиот десетти роденден, но кога пред него падна мал балон од сапуница тој се преплаши и побега. Балонот падна на земја и пукна, што го исплаши Моту. Сето тоа го сними чуварот во зоо паркот „Рај […]

Чеченскиот град Грозни добива делфинариум

Чеченскиот град Грозни добива делфинариум

Чеченските власти најдоа инвеститор за изградба на делфинариум во главниот град Грозни. Всушност, се работи за еден од најголемите спортски, рекреативни и забавни комплекси, изјави лидерот на руската федерална Чеченска Република, Рамзан Кадиров. – Многу млади родители често ме прашуваат дали е можно да се изгради делфинариум во Грозни. Успеавме да најдеме инвеститор и ќе […]

Мирен протест на граѓани на местото каде што беше убиен Идриз

Мирен протест на граѓани на местото каде што беше убиен Идриз

Денес во 13 ч. пред РадиоБар, на местото каде што минатата сабота беше свирепо убиен локалниот миленик, кучето Идриз, граѓани се собираат на мирен протест да оддадат почит и да им порачаат на институциите дека бараат нулта толеранција и најстроги казни за ваквите дела. Нашиот општествен организам мора да ги изолира болните клетки како што […]

ЦИА користела мачки за шпионирање

ЦИА користела мачки за шпионирање

„Викиликс“ објави податоци според кои ЦИА ги прислушкува корисниците на паметни телефони и телевизори, и наведува дека во 60-тите години од минатиот век и мачките биле користени за шпионажа. Во шпионската кампања на СССР во 60-тите години од минатиот век, ЦИА го разви проектот „Акустична Кити“ во кој биле вложени тогашни 13 милиони долари. Опашот […]

Спонтан собир на граѓани пред куќата на убиецот на кучето Идриз

Спонтан собир на граѓани пред куќата на убиецот на кучето Идриз

Вчера граѓани спонтано се собраа пред куќата на монструмот кој го уби кучето Идриз. Грозоморното злосторство не смееме да дозволиме да помине без максимална казна за свирепиот убиец. Граѓаните оставаа пораки на местото каде што беше брутално убиен Идриз, а и ја нацртаа неговата контура пред домот на монструмот. Злоупотребата и дивјачкото убивање на животните […]

Парична казна за приведените на протестот против убиецот на кучето Идриз

Парична казна за приведените на протестот против убиецот на кучето Идриз

Полицијата ги пуштила двете лица откако од нив биле земени нивните лични податоци и побарале истите да се појават во полициска станица во вторник на 2. мај. Како што дознава А1он, двете лица се казнети парично. Освен овие две казни, полицијата поднесе кривичната пријава за организаторот на протестот поради тоа што демонстрантите фрлале јајца по […]