zdravje

Лекарите ги советуваат мајките по царскиот рез да џвакаат гуми за џвакање

Лекарите ги советуваат мајките по царскиот рез да џвакаат гуми за џвакање

Жените кои се породуваат со царски рез, потоа секојдневно треба да џвакаат гуми за џвакање, велат експерите. Многу жени по царскиот рез страдаат од постоперативен илеус, што е медицински термин за „мрзливи црева“, по овој зафат. Студијата спроведена во Филаделфија покажа дека нормалното функционирање на цревата може да се врати со џвакање гуми за џвакање […]

Хранливи вредности со кои изобилуваат црешите

Хранливи вредности со кои изобилуваат црешите

Црешите поседуваат многу хранливи вредности, поради тоа е препорачливо да се консумираат во големи количини. Во 100 грама цреши (без семка) има 13 грама шеќер, еден грам протеин, 0.2 грама масти и два грама влакна (вкупно 63 калории). Кога станува збор за витамини и минерали, црешите содржат витамин Ц, мала количина на витамин Б-комплекс, како […]

Мајките кои дојат покусо од шест месеци му наштетуваат на црниот дроб на бебето

Мајките кои дојат покусо од шест месеци му наштетуваат на црниот дроб на бебето

Бебињата кои мајките ги дојат помалку од шест месеци имаат 40 отсто поголем ризик од заболување на црниот дроб, додека тие шанси кај дебелите мајки се двјоно поголеми. Децата кои мајките не ги дојат или престануваат да ги дојат во првите шест месеци, на тој начин имаат зголемен ризик од дури 40 отсто да заболат […]

Храната што е богата со влакна го подобрува квалитетот на сонот

Храната што е богата со влакна го подобрува квалитетот на сонот

Истражувачите од Универзитетот во Колумбија утврдиле дека храната што изобилува со хранливи влакна го продолжува траењето на длабокиот сон. Од друга страна, поголемото консумирање на шеќери и заштитени масти во текот на денот придонесува за чести будења во текот на ноќта. Особено треба да се обрне внимание на последниот оброк во денот – избегнувајте да […]

Варените брокули не придонесуваат за подобро здравје

Варените брокули не придонесуваат за подобро здравје

Многу луѓе ги подготвуваат брокулите така што ги варат. Меѓутоа, на тој начин се уништуваат сите вредни нутриенти на зеленчук, витамините од групата Б и витаминот Ц. Дури и глукозинолатите, за кои научниците веруваат дека можат да се борат против канцерогените клетки, се разложуваат при варење во вода. Многу подобар начин за подготвување на брокули […]

Бракот има позитивни ефекти на здравјето и го чува вашето срце

Бракот има позитивни ефекти на здравјето и го чува вашето срце

Новите истражувања велат дека бракот е добар за здравјето и го поврзуваат со здравјето на срцето. Истражувањето, во кое учествувале околу милиони возрасни Британци кои имале висок крвен притисок, холестерол и дијабетис, покажало дека вашиот сакан сопружник може да ве поттикне подобро да се грижите за себе. Др. Паул Картер и неговите колеги ги претставија […]

Маслото од чајно дрво помага за намалување на првутот

Маслото од чајно дрво помага за намалување на првутот

Маслото од чајно дрво ублажува многубројни кожни проблеми, и меѓу останатото помага и за намалување на првутот. Имено, едно четиринеделно истражување покажало дека кај испитаниците кои користеле шампон со масло од чајно дрво се намалил првутот за дури 40 проценти, и значително се намалиле симпотомите како чешањето и мастењето на кожата на главата. Доколку имате […]

Револуционерен начин за следење на шеќерот во крвта

Револуционерен начин за следење на шеќерот во крвта

Научниците работат на ново откритие, паметни биочувствителни тетоважи, кои со промена на бојата, реагираат на промената на нивото на шеќерот во крвта. Благодарение на иновативната боја за тетовирање, „сопствениците“ на паметните тетоважи, многу едноставно ќе можат под контрола да го држат и нивото на натриумот и pH вредностите. – Дијабетичарите се осудени на секојдневна, редовна […]

Народна медицина: Природни диуретици

Народна медицина: Природни диуретици

Ослободете се од чувството на тежина во рацете, нозете, зглобовите, дувањето и заморот условени од задржувањето на водата во организмот со помош на природни диуретици кои ги препорачува народната медицина. Во најделотворните спаѓаат зелениот чај, сокот од брусница или две лажици јаболков оцет помешани во чаша вода. Овој раствор треба да се пие три до […]

Храна што помага за слаби и кршливи нокти

Храна што помага за слаби и кршливи нокти

Доколку сакате да ги зајакнете вашите нокти и да го забрзате нивниот раст, треба да јадете храна што е богата со протеини. Протеините се неопходни за производство на кератин, кој покрај калциумот, селенот, сумпорот и калиумот ги создава ноктите. Најдобри извори на протеин се: месото, млечните производи, јајцата, рибата, мешунките, семките и јаткастите плодови. За […]

Топла вода со лимон ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе ви ги намали килограмите

Топла вода со лимон ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе ви ги намали килограмите

Пред да почнете некоја диета кои често имаат краткотраен ефект, размислете за природни начини да го забрзате метаболизмот, а со самото тоа да изгубите и вишок килограми. Таков волшебен пијалак ви е на дофат на рацете, а ви треба само лимон и топла вода. Ако секое утро пред појадок пиете чаша топла вода со еден […]