zdravje

На што треба да се обрне внимание при конзумирањето кафе?

На што треба да се обрне внимание при конзумирањето кафе?

Кафето претставува еден од омилените пијалаци во светот, а истовремено и одличен извор на антиоксиданси. Меѓутоа, освен советот за умерено конзумирање кафе, ќе биде добро да обрнете внимание и на други навики. За почеток, ако наутро пиете кафе, а претходно не појадувате, потрудете се да внесете доволно течност пред да го конзумирате. Идеално е пред […]

Контрацептивните таблети ги штитат жените од одредени видови на рак

Контрацептивните таблети ги штитат жените од одредени видови на рак

Жените кои користат контрацептивни апчиња се заштитени од некои видови на рак во период оф 30 години, покажа едно истражување. Според научниицте, жените кои користат таблети за контрацепција имаат помали шанси за рак на дебелото црево, ендомтеријата или јајниците, од оние кои не користат контрацепција. Истражувачите од Универзитетот во Абердин го проучувале ризикот од заболување […]

Големо откритие: Белите дробови не служат само за дишење

Големо откритие: Белите дробови не служат само за дишење

Научниците открија дека белите дробови не служат само за дишење, а извештајот за нивната помалку позната улога е објавен во списанието „Нејчр“. Експерти од Универзитетот во Калифорнија ги проучувале белите дробови и откриле дека тие произведуваат околу половина тромбоцити, крвни зрнца што се важни за згрутчувањето на крвта. Долго време се претпоставуваше дека повеќето, ако […]

Седум намирници кои го јакнат здравјето на секој организам

Седум намирници кои го јакнат здравјето на секој организам

Здравите оброци се полни со хранливи материи, кои имаат широк спектар на дејство врз здравјето во целина. – Житарки Идеални се за појадок, најдобро е да се варат во млеко, не во вода. Го намалуваат шеќерот во крвта. – Спанаќ Голем извор на железо, калциум и витамини А и Ц. Одличен за коските и мозочната […]

Редовното решавање на енигматика влијае на помнењето

Редовното решавање на енигматика влијае на помнењето

Едно истражување покажа дека редовното решавање на крстозбори, судоку и други загатки поволно влијае на способноста за помнење. Важно е постојано да ги менувате загатките што ги решавате. Потребно е да се направат уште истражувања за да се утврди дали решавањето на енегматика штити од сенилна деменција, но секако е добро уште во младоста да […]

Турски универзитет нуди бесплатна храна за студентите кои ќе се откажат од пушење

Турски универзитет нуди бесплатна храна за студентите кои ќе се откажат од пушење

Универзитетот во турскиот град Амасја им вети бесплатна храна во текот на целата година на оние студенти, кои ќе се откажат од пушењето цигари, јави агенцијата Анадолија. Ректорот на Универзитетот, Метин Орбај вели дека целта на проектот е да се поддржат студентите, кои решиле да се откажат од оваа лоша навика. Организаторите на оваа кампања […]

Мразот ги ублажува подочниците

Мразот ги ублажува подочниците

Доколку често имате проблем со потемнети подочници или отечени капаци на очите обидете се да го решите проблемот со мраз. Едноставно ставете неколку коцки мраз во меко платно и потоа држете ги 3-4 секунди под очите. Постапката повторете ја неколкупати. Уште поефикасно решение е наместо со вода мразот да го подготвите со зелен чај. Исто […]

Фалбите со спортски активности на Фејсбук укажуваат за психички проблеми

Фалбите со спортски активности на Фејсбук укажуваат за психички проблеми

Луѓето кои ентузијастички пишуваат на социјалните мрежи за своите спортски активности, губењето на вишокот килограми и џогирањето пред зори, најверојатно имаат проблеми со нарцисоидност, пишува „Индепендент“. Наспроти тоа што голем број постови кои вљубениците во фитнесот ги објавуваат на социјалните мрежи може на другите да им делува мотивирачки или да ги инспирира, студиите покажуваат дека […]

Лицата кои пушат канабис имаат за четири пати поголеми шанси да доживеат срцев удар

Лицата кои пушат канабис имаат за четири пати поголеми шанси да доживеат срцев удар

Лицата кои пушат канабис имаат голема шанса да доживеат срцев удар, покажа најновата студија на научници од САД. Тие утврдиле дека лицата кои конзумираат канабис повеќе од пет години во своите рани 30-ти години, имаат 4,6 отсто повеќе шанси да заболат од кардиоваскуларни болести во споредба со оние кои не пушат. Оние кои конзумираат канабис […]

Водич за преживување на алергии

Водич за преживување на алергии

Многу луѓе страдаат од некој облик на алергија. Постојат разни лекови кои можат да ги намалат симптомите, но има и луѓе на кои лековите едноставно не им помагаат. Во тие ситуации треба да се следат овие практични совети кои ќе помогнат да се намалат симптомите како кивање, кашлање и други. Еве кои се тие совети: […]

Етерични масла што ги ублажуваат симптомите на настинка

Етерични масла што ги ублажуваат симптомите на настинка

Маслата од еукалиптус, оригано, босилек, чајно дрво и нане благотворно делуваат при настинката и грипот и поради тоа се препорачуваат за инхалација или како составен дел на спрејовите за носната празнина. Овие масла се многу концентрирани и не е препорачливо да се користат доколку не се разредени со вода. За инхалација при настинка (за возрасни […]