zanimlivosti

ВИДЕО: Кога децата ќе одлучат дека е време за нова фризура

ВИДЕО: Кога децата ќе одлучат дека е време за нова фризура

Децата често добиваат луди идеи во врска со нивниот стил, а нивниот контакт со машинки за шишање, најчесто завршува лошо. Во оваа компилација има неколку деца кои што решиле да го променат својот изглед и сами да си направат фризура, а резултатите се стилови кои што ретко кој би сакал да го има на глава.

Истражување: Мачките ги сакаат луѓето повеќе од храната

Истражување: Мачките ги сакаат луѓето повеќе од храната

Американски научници од Државниот универзитет во Орегон дојдоа до сознанија дека повеќето мачки го претпочитаат општењето со луѓето, пред се останато, па дури и пред храната, пишува списанието „Бихејвиорал Просесес“. Експертите го следеле однесувањето на мачките во четири етапи: контакт со луѓе, храна, играчки и реакција на мирис. Во експериментот се земени и домашни и […]

Пред точно 43 години е создадена Рубиковата коцка

Пред точно 43 години е создадена Рубиковата коцка

Унгарскиот архитект Ерне Рубик на денешен датум, во 1974 на светот му ја претстави најпознатата играчка за луѓе од сите генерации – Рубиковата коцка. Професорот вели дека првичната идеја била – да ги натера своите студенти да размислуваат широко. Коцката прво била наречена „Магична коцка”, од својот креатор. Во 1980 овој изум е прогласен за […]

Најскапата фотографија во светската историја

Најскапата фотографија во светската историја

Сите знаеме дека во нашите стари кутии во подрум има многу глупости и непотребни дребулии, но понекогаш, средувајќи ги, таму може да откриете многу занимливи работи. Така, Ренди Џихаро од Калифорнија стана побогат за речиси пет милиони долари. И, сето тоа поради една слика… Имено, Ренди наишол на стара кутија стари фотографии, доволно интересни, за […]

ВИДЕО: Најголемата колекција на направи за мачење

ВИДЕО: Најголемата колекција на направи за мачење

Kанаѓанецот Стив Сантини во својот дом во Онтарио ја чува најголемата колекција на средства и направи за измачување, што ги употребува пред се, на себеси, пишува „Метро“. Меѓу „помагалата“ може да се најдат гилотина, камшици, разни преси, менгеме за прсти… Во колекцијата има вкупно 220 направи. Во видеото е прикажано како тој се обидува да […]

ВИДЕО: Тридимензионални илузии кои ќе ви го поматат разумот

ВИДЕО: Тридимензионални илузии кои ќе ви го поматат разумот

Окото е едно од најкомплексните органи на човечкото тело, а холандскиот поп-надреалист Леон Кир пронајде начин да го измами. Леон користи голем број техники и материјали како акрилни бои, растворувачи, катрани – за да направи тридимензионални уметнички дела кои прават оптичка илузија и како да се виткаат пред нашите очи. Научил да слика кога дизајнирал […]

Можно е Италијанките да добијат право на одмор за време на циклусот

Можно е Италијанките да добијат право на одмор за време на циклусот

Италијанскиот Парламент разгледува предлог закон, доставен од владејачката Демократска партија, со кој компаниите би биле должни на своите вработени жени кои имаат болна менструација, да им дадат по три дена платен одмор секој месец. Доколку законот биде усвоен, Италија ќе стане првата европска земја во која вработените жени ќе имаат право на службен одмор за […]

ВИДЕО: Дупка на асфалтот за малку ќе „проголташе“ автобус

ВИДЕО: Дупка на асфалтот за малку ќе „проголташе“ автобус

Дупка широка неколку метри се отвори на автопат во кинескиот град Нанин, буквално под тркалата на автобус, но возачот, за чудо, успеал навреме да го избегне пропаѓањето, само миг претходно. Настанот е снимен од неколку камери, а на Јутуб каналот на кинескиот портал „Пиплс Дејли“ се појави и видео од оваа случка за рубриките „Верувале […]

ВИДЕО: Турски фармер вгради опрема од 1.800 евра во својот трактор и сега е главна атракција на нивата

ВИДЕО: Турски фармер вгради опрема од 1.800 евра во својот трактор и сега е главна атракција на нивата

Кога Мурат Карлеоглу (30), земјоделец од турската провиниција Ајдин, се враќа од нивата, цело село знае за тоа. Имено, тој потрошил 7.000 турски лири (приближно 1.800 евра) за најсовремено музичко озвучување кое го вградил во својот трактор. Селанецот е главна атракција на нивата, каде што малку веселба никогаш не пречи никому. Тракторот модел „Маси Фергусон […]

Бангкок: Околу 250 парови учествуваа во „Трка на невестите“

Бангкок: Околу 250 парови учествуваа во „Трка на невестите“

Околу 250 парови, облечени во венчаници и одела, денеска учествуваа во годишната „Трка на невести“ во Бангкок. Тие се натпреваруваа за награда од 28.000 долари, а стазата што требаше да ја поминат е долга четири километри. Победничка на трката е Сирад Тамван (29), а нејзин партнер е Ситичаи Прадонгасин (27). Пакетот што ќе го добијат […]

Битка за „неваљашките“ – традиција и додадена вредност

Битка за „неваљашките“ – традиција и додадена вредност

Форбс Русија – Москва Во времето на СССР, воениот научен институт специјално разработи играчка за ТПЗ – Тамбовскиот завод за барут во градот Котовск, која ќе го замени своето основно производство. Во 1958 година започнуваат да се произведуваат „неваљашките“ (кукла која се клати, позната и како Roly-poly) кои стануваат едни од најпопуларните играчки во СССР. […]