Zaev

Заев за терористичкиот напад во Барселона: Осудата на омразата и насилството мора да биде одлучна и силна

Заев за терористичкиот напад во Барселона: Осудата на омразата и насилството мора да биде одлучна и силна

Владата на Република Македонија го осудува терористичкиот акт во Барселона, Шпанија. Изразуваме жалење до семејствата на жртвите од овој нечовечки акт на насилство, како и до државите од кои доаѓаат, а на повредените им посакуваме брзо опоравување. Се надеваме дека безбедноста на граѓаните на Барселона како и сите туристи кои се таму е веќе обезбедена. […]

Премиерот Зоран Заев побара термин од Претседателот на Собранието Талат Џафери за да одговара на пратенички прашања

Премиерот Зоран Заев побара термин од Претседателот на Собранието Талат Џафери за да одговара на пратенички прашања

Премиерот Зоран Заев денес испрати писмо со честитка за 100 дена раководење со Собранието до претседателот на парламентарниот дом, Талат Џафери и побара термин за одржување на неделни, тематски пратенички прашања. „Ве молам примете ги моите искрени честитки за Вашето раководење со Собранието во првите 100 дена, во насока на постигнување на поголема транспарентност на […]

Средба на Заев со претставници на Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет – Мобилност

Средба на Заев со претставници на Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет – Мобилност

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево се сретна со претставници на Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија – Мобилност Македонија, претседателот Бранимир Јовановски, Софка Прчева, генералната секретарка и Драган Дојчиновски, секторски раководител. Претставниците на Сојузот ги поздравија определбите на премиерот Заев и на Владата за вклучување на лицата со […]

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Царовска планираат од Македонија да направат мигрантска населба

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Царовска планираат од Македонија да направат мигрантска населба

„Со доселувањето на мигрантите директно се атакува врз економската сигурност на граѓаните. Евтината работна сила ќе предизвика намалување на платите, и нови отпуштања, помалку пари за социјална помош и дисторзија на системот. СДС, Заев и Мила Царовска планираат од Македонија да направат мигрантска населба. Неспособниот СДС и Заев не умеат да водат грижа за потребите […]

Заев: Поддршка за семејствата на загинатите бранители

Заев: Поддршка за семејствата на загинатите бранители

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска оствари средба со Владо Стојанов, претседател на здружението „Бранители – херои на Македонија од 2001“. На средбата се разговараше за досегашната државна помош за семјствата на загинатите бранители и за опциите за продолжување на поддршката. Премиерот Заев укажа […]

Заев – Главчев: Местото на Македонија е во ЕУ и во НАТО

Заев – Главчев: Местото на Македонија е во ЕУ и во НАТО

Продолжува да се развива во позитивна насока соработката меѓу Македонија и Бугарија по потпишувањето на Договорот за добрососедство и, пријателство, оценија премиерот Зоран Заев и претседателот на Народното собрание на Република Бугарија Димитар Главчев на денешната средба во Скопје. Заедничка беше констатацијата, како што соопшти владината прес-служба, дека местото на Македонија е во ЕУ и […]

Заев: Создадени се сите услови за фудбалскиот спектакл, Македонија ќе ја оправда довербата

Заев: Создадени се сите услови за фудбалскиот спектакл, Македонија ќе ја оправда довербата

На покана на Европската фудбалска федерација (УЕФА), претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, синоќа присуствуваше на свеченоста за високите гости, по повод одржувањето на фудбалскиот спектакл – финалето на Супер купот на УЕФА. Како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев на приемот за добредојде на гостите се задржа во куси разговори со водечките […]

Владата и граѓаните заеднички за поскора ЕУ и НАТО интеграција

Владата и граѓаните заеднички за поскора ЕУ и НАТО интеграција

Владата и граѓаните заеднички работат за поскора ЕУ и НАТО интеграција, е заклучокот од денешната средба на премиерот Зоран Заев со претставниците на граѓанската организација Евротинк – Центар за европски стратегии Љупчо Петковски и Андреја Стојковски, која 15 години работи на промоција и остварување на членството на Македонија во ЕУ. – Постојат многу можности за […]

Средба Заев-Митровиќ: Македонија е поставена на евро-атлансткиот пат, очекувањата се дека ќе биде 30. членка на НАТО

Средба Заев-Митровиќ: Македонија е поставена на евро-атлансткиот пат, очекувањата се дека ќе биде 30. членка на НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Република Црна Гора во Република Македонија, Предраг Митровиќ. Самитот во Подгорица го потврди традиционалното пријателство помеѓу двете држави и отвори перспективи за надоградување на билатералната соработка и заедничко дејствување на регионален план, е заедничката оценка на премиерот Заев и црногорскиот амбасадор […]

Димовски до Заев и Тевдовски: Владата што не е спремна да прифати туѓ предлог нема демократски капацитет

Димовски до Заев и Тевдовски: Владата што не е спремна да прифати туѓ предлог нема демократски капацитет

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски испрати отворено писмо до премиерот Зоран Заев и до министерот за финансии Драган Тевдовски во кое што реагираше на неприфаќањето на ниту еден амандман поднесен од опозицијата на ребалансот на буџетот. „Во име на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата „За подобра Македонија“, остро реагирам на неприфаќањето на ниту еден единствен […]

ВМРО-ДПМНЕ ги повика Заев и Царовска да дојдат во Собранието на дебатата за бегалците

ВМРО-ДПМНЕ ги повика Заев и Царовска да дојдат во Собранието на дебатата за бегалците

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска да присуствуваат на јавната расправа за владината стратегија и акционен план за мигрантите, бегалците и странците 2017-2027 година во Собранието на Република Македонија. – Премиерот Заев и министерката Царовска, во својата изјава во Штип минатата недела, дадоа […]