Zaev

Заев: Секој ден се среќаваме со Ахмети

Заев: Секој ден се среќаваме со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев потврди дека секој ден се среќаваат со лидерите на партиите од парламентарното мнозинство со цел да се договорат дали да се вклучат во дебатата или да продолжат со молкот. – Внимателно работиме на следните чекори за деблокирање на Собранието, избор на претседател, а потоа и мирен трансфер и гледаме да […]

Заев на средбата со Безак: Никој не смее да ги попречува државните интереси, мора да има решение по демократски пат

Заев на средбата со Безак: Никој не смее да ги попречува државните интереси, мора да има решение по демократски пат

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнево се сретна со амбасадорот на Р.Словачка во Р.Македонија, Мартин Безак. Тема на разговорот беше потребата од деблокирање на демократските процеси, со коишто ќе се овозможи стабилност и развој на Република Македонија кон ЕУ и НАТО и квалитетен живот за граѓаните. -Решение мора да има низ почитување на демократските принципи. […]

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да осуди ниту една антидржавна изјава

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да осуди ниту една антидржавна изјава

ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение го оквалификува претседателот на СДСМ Зоран Заев како „заробеник на желба за власт подготвен да проголта секаква антидржавна изјава само за да направи влада“. Според ВМРО-ДПМНЕ, коалициските партнери на Заев од Алијанса за Албанците вчера уште еднаш потврдиле дека не им е битен државниот интерес, туку националното прашање на Албанците, односно […]

Заев на средбата со Иваниќ: Демократските процеси ќе продолжат, институциите да одговорат на уставните должности

Заев на средбата со Иваниќ: Демократските процеси ќе продолжат, институциите да одговорат на уставните должности

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска оствари средба со делегација на Босна и Херцеговина предводена од Претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Младен Иваниќ. На средбата се разговарало за унапредување на долгогодишната соработка и пријателство меѓу девете земји како и за итноста и […]

Заев и претставници на СДСМ со граѓаните за Велигден: Ќе одговориме на нашата света обврска, живот за сите

Заев и претставници на СДСМ со граѓаните за Велигден: Ќе одговориме на нашата света обврска, живот за сите

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата Свети Димитриј во Струмица. Празникот го започна ноќта со граѓаните со кои сподели заедничка верба дека ќе има живот за сите во Македонија. -Одлучни сме да одговориме на оваа наша света обврска, порача претседателот Заев на граѓаните кои ги […]

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите

Претседателотна СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и католичките верници, како и до сите граѓани кои го празнуваат овој голем христијански празник. „Упатувам искрени честитки во име […]

Заев на средба со Тимоние: Мнозинската волја на граѓаните наскоро ќе се реализира

Заев на средба со Тимоние: Мнозинската волја на граѓаните наскоро ќе се реализира

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Р.Франција во Р.Македонија, Кристијан Тимоние. Констатирано е дека е неопходно стабилизирање на државата преку продолжување на демократските процеси во Македонија. -Парламентарното мнозинство од 67 пратеници ќе го избере новиот претседател на Собранието, а потоа и новата реформска Влада, според Деловникот, Уставот и законите во […]

Заев до граѓаните Роми: Ќе живееме квалитетно сите, во едно општество за сите!

Заев до граѓаните Роми: Ќе живееме квалитетно сите, во едно општество за сите!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за Меѓународниот Ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Македонија: „Го честитам Меѓународниот ден на Ромите на сите припадници на ромската заедница во Република Македонија, во име на Социјалдемократскиот сојуз и во мое лично име. Овој ден на Ромите, каде и да живеат во светот […]

Заев и Ахмети на средба барале начин за деблокада на Собранието

Заев и Ахмети на средба барале начин за деблокада на Собранието

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, имал кратка средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која се разговарало за начини да се одблокира Собранието, потврдуваат партиски извори. На средбата се разговарало и за можна лидерска средба, но како што рекоа претходно од СДСМ, тие не планираат да седнат на иста маса со Груевски.

Средба Заев – Бартол на денот на НАТО: Новата Влада ќе се формира, приоритет е членството во НАТО

Средба Заев – Бартол на денот на НАТО: Новата Влада ќе се формира, приоритет е членството во НАТО

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар, Оливер Спасовски денеска се сретна со шефот на НАТО канцеларијата во Македонија, Горазд Бартол. Тема на разговорот беше процесот на формирање на новата Влада во Р.Македонија и потребните реформски процеси за да се отворат перспективите кон ЕУ и НАТО. -Приоритет на новата реформска Влада ќе биде […]

(ВИДЕО) Заев: Ги побаравме доказите за обвинението, има сериозен сомнеж за законитоста на постапката!

(ВИДЕО) Заев: Ги побаравме доказите за обвинението, има сериозен сомнеж за законитоста на постапката!

„Денеска сме овде за да ја докажеме нашата невиност во случајот „Поткуп“, побаравме согласно законот, нашето право да ни биде овозможено да добиеме докази на коишто Јавното обвинителство го темели своето обвинение против мене за поткуп. Тоа право судот го прифати, ќе ни биде овозможено да добиеме препис или копија од доказите на основа на […]