veles

Убиство во Велес, сосед со чекан нападнал девојка на спиење, по интервенцијата на семејството го убил таткото на девојката

Убиство во Велес, сосед со чекан нападнал девојка на спиење, по интервенцијата на семејството го убил таткото на девојката

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Велес изврши увид на лице место во семејна куќа, во која што утрово околу 02:00 часот е извршено кривично дело убиство. Настанот се случил кога 46-годишниот С.В. со тврд предмет, најверојатно чекан, ја скршил влезната врата на неговите соседи, влегол во собата каде спиела ќерката и ја […]

Силувана жена со заостанат психички развој во Велес

Силувана жена со заостанат психички развој во Велес

Вчера во куќа каде што биле Т.К. (48) и нејзиниот татко, лица со заостанат психички развој, непознат сторител влегол и извршил обљуба врз Т.К. По наредба на јавен обвинител оштетената е однесена на лекарски преглед, а полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот и расчистување на случајот.

Велешките села Раштани и Бузалково ќе добијат чиста вода за пиење

Велешките села Раштани и Бузалково ќе добијат чиста вода за пиење

Населените места Раштани и Бузалково во велешко ќе добијат чиста вода за пиење од градскиот водоснабдителен систем. Градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев денеска на прес-конференција рече дека почнала реализацијата на проектот „Водоснабдување на Раштани и Бузалково“. – Во текот на вчерашниот ден е објавен јавен повик за изградба кој е предвиден за првата фаза за […]

Во Велешко вакцинирани 7.000 говеда против болеста „јазлеста кожа“

Во Велешко вакцинирани 7.000 говеда против болеста „јазлеста кожа“

Во поширокиот велешки регион во кој се вклучени и општините Градско и Чашка привршува вакцинацијата на говедата против болеста „јазлеста кожа“, информираат од Ветеринарната станица во Велес. Како што нагласи д-р Димче Димитриевски, директор на Ветеринарната станица, со вакцинацијата беа опфатени 7.000 грла на говеда во Велешко. – Акцијата е превентивна со цел да ја […]

Во Велес чествување на Св Великомаченик Пантелејмон

Во Велес чествување на Св Великомаченик Пантелејмон

Во соборниот храм Св Великомаченик Пантелејмон во Велес синоќа со празнична праграма во организација на Епархијата Повардарска и Општина Велес, почна чествувањето на овој светец кој е заштитник на градот Велес. Програмата почна со вечерна богослужба на која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски Агатангел со свештеници и ѓакони од Епархијата Повардарска, со ода и поклонување пред иконата […]

Помор на риби во реката Тополка кај Велес

Помор на риби во реката Тополка кај Велес

Помор на риби денеска, по 15 часот, е забележан од страна на граѓани на реката Тополка кај Превалец, кај испустниот канал од фабриката за вар се по течението на Тополка, до вливот во реката Вардар. Граѓаните ја информирале полицијата која направила увид и го известила Здруженито на спортски риболовци од Велес „Бабуна“. На местото бил […]

Во велешко нема пожари, но има опасност пожарот од Прилепско да се прошири на велешка страна

Во велешко нема пожари, но има опасност пожарот од Прилепско да се прошири на велешка страна

Благодарение на дождот од вчера во велешко нема ниту еден од многуте пожари кои изминатите денови беснееја во тој регион, во кој е вклучена и општина Чашка каде беше воведена и кризна состојба. Од Регионалниот центар за справување со кризи – Велес предупредија дека постои голема опасност во секој час големиот шумски пожар од кај […]

Во Велес одбележан Илинден

Во Велес одбележан Илинден

Општина Велес во соработка со Општинската организација на Сојузот на борците по повод големиот македонски празник Илинден, претпладнево ја посетија Спомен костурницата на загинатиоте борци од НОВ. Букети цвеќе во знак на почит на сите македонски синови кои се бореа за Македонија, положија делегации на Општина Велес, на Сојузот на борци и претставници на АРМ […]

Општина Велес бара изведувач за затворениот градски пазар

Општина Велес бара изведувач за затворениот градски пазар

Општина Велес вчера преку Бирото за јавни набавки распиша јавен оглас за изведба на покриен градски пазар во Велес, информираше градоначалникот Славчо Чадиев денеска на прес-конференција. Тој појасни дека во првата фаза се предвидува изведба на подготвителни и земјени работи, потоа армирани и челични конструкции кои се однова на новиот објект. Вредноста на градежниот зафат […]

Во Велес презентирани воени возила на армиите на Македонија и на САД

Во Велес презентирани воени возила на армиите на Македонија и на САД

На паркингот и игралиштата зад гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес синоќа беа презентирани воени возила и други воени средства на армиите на Македонија и на САД. Оваа активност на двете армии беше во рамките на вежбата „Draggon Guardian 17“ односно во рамки на цивилно-воената соработка меѓу двете земји. Велешани посебно најмладите пројавија голем интерес и […]

Во Велес синоќа пристигнаа учесниците на 39. Илинденски марш

Во Велес синоќа пристигнаа учесниците на 39. Илинденски марш

Во центарот на Велес кај кружниот тек на споменикот на Коњаникот посветен на велешките војводи Илинденци, синоќа на коњи и со знамиња во рацете пристигнаа учесниците на 39- от Илинденски марш. Заедно со претставници на Општина Велес тие најпрво положија цвеќе на споменикот на Коњаникот и се поклонија на велешките војводи Илинденци: Јован Наумов – […]