veles

Семејствата во социјален ризик од Велес две години нема да плаќаат сметки за вода

Семејствата во социјален ризик од Велес две години нема да плаќаат сметки за вода

Советот на Општина Велес на вчерашната 66 седница ја усвои одлуката за ослободување од плаќање на сметки за вода и комуналии за социјално загрозените семејства за наредните две години, од 1 април годинава до 1 април 2019 година. Како што појасни градоначалникот Славчо Чадиев, за оваа иницијатива тие биле поттикнати од честите барања на лицата […]

Младинското драмско студио „Словото“ од Велес бесплатнo изведе претстава за средношколци

Младинското драмско студио „Словото“ од Велес бесплатнo изведе претстава за средношколци

Советот на млади на општина Велес во соработка со Младинското драмско студио „Словото“ денеска во салата „Бели Мугри“ во Велес изведе претстава посветена на шпанскиот борец Ганчо Хаџи Панзов, а која бесплатно ја проследија 240 средношколци од градот. Режисерката на претставата, Весна Димитрова Бобевски изјави дека сценаристот Љупчо Данов за оваа претстава се послужил со […]

Премиера на претставата „Театар, љубов моја“ во Велешкиот театар

Премиера на претставата „Театар, љубов моја“ во Велешкиот театар

По повод Светскиот ден на театарот вечерва на Малата сцена на театарот „Џинот“ во Велес премиерно ќе ја изведе претставата „Театар, љубов моја“ од Валери Петров, во режија на Деан Дамјановски. „Театар, љубов моја“ е прва продукција од Годишната програма на театарот за 2017 година, поддржана од Министерството за култура на Македонија и македонска праизведба […]

Црвениот крст на Македонија во Велес одржа работилница за превенција од туберкулоза

Црвениот крст на Македонија во Велес одржа работилница за превенција од туберкулоза

Работилница за изработка на план за превенција од туберкулоза во рамки на проектот „ДОТС интервенции во Република Македонија“ одржа денеска во Велес Црвениот крст на Република Македонија во соработка со Општинската организација од тој град. Претставникот на Црвениот крст, Анета Тргачевска изјави дека целта на работилницата беше да се даде придонес во целокупните напори и […]

Деловна средба меѓу компаниите од кичевскиот и велешкиот регион

Деловна средба меѓу компаниите од кичевскиот и велешкиот регион

Деловна средба меѓу компаниите од кичевскиот и велешкиот регион со цел зголемување на соработката денеска се одржа во Кичево, во организација на регионалните комори при Стопанската комора на Македонија. На средбата присуствуваа компании од бизнис-секторот од двата региона, како и претставници од општините Велес и Кичево. Целта според организаторите беше да се разгледаат можностите за […]

„Плати со поезија“ првпат во Велес

„Плати со поезија“ првпат во Велес

Поттикнување на поетскиот дух кај младите и возрасните и откривање нови поетски таленти е целта на глобалниот настан „Плати со поезија“, кој по повод Светскиот ден на поезијата, годинава освен во Скопје се одржа и во кафетеријата „Чао кафе“ во Велес. Трета година по ред Македонија е дел од глобалниот настан „Плати со поезија“ што […]

Во Велес младите го одбележаа Денот на пролетта и Ден на екологијата

Во Велес младите го одбележаа Денот на пролетта и Ден на екологијата

Во организација на Еколошкото друштво „Вила Зора“, а со подршка од Советот на млади при Општина Велес и Општина Велес денеска на плоштадот С’рмаале во Велес, со учество на голем број основци и средношколци како и дечињата од градинките беше одржана традиционалната еко манифестација. На истата беа испратени бројни еколошки пораки, а дел од учесниците […]

Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар

Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар

Монодрамата „Господ е жив“, авторски и автобиографски проект на актерката Драгана Босниќ, ќе биде изведена вечер на малата сцена на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес. Претставата е на српски јазик и е дел од проектот за културна поддршка на српското малцинство во Република Македонија. Босниќ рече дека во претставата е обработена личната приказна […]

Хуманитарен пинг понг турнир во Велес

Хуманитарен пинг понг турнир во Велес

Во организација на Општинскиот Црвен крст и во техничка соработка со ППК „Борец Тим“ денеска во спортската сала „Гемиџии“ во Велес се одржа хуманитарен пинг понг турнир. На турнирот, со кој Општинскиот Црвен крст го одбележа 17 март -Денот на Црвениот крст на Македонија и Ден на крводарителството, учествуваа 20 млади пингпонгари од градот и […]

Во Велес одбележан Денот на Црвениот крст на Република Македонија

Во Велес одбележан Денот на Црвениот крст на Република Македонија

Општинската организација на Црвен Крст Велес денеска свечено го прослави Денот на Црвен Крст на Република Македонија 17-ти март. Милчо Трајков претседател на Општинскиот Црвен крст и воедно на Републичкиот одбор на Црвениот крст на Македонија потсети дека Црвениот крст на Македонија годинава прославува 72 години од своето постоење и дека Општинската организација од Велес […]

Во Велес започна акцијата за собирање на габаритен отпад

Во Велес започна акцијата за собирање на габаритен отпад

Јавното комунално претпријатие “Дервен“ во соработка со Општина Велес и оваа година организира акција за собирање на габаритен отпад, која ќе трае до 10 април. Како што информира Тодорка Андреевска од ЈКП „Дервен“ во габаритен отпад спаѓаат: делови од мебел, душеци, дрвена амбалажа, столарија, пластични сандаци, гајби, алатки, стари велосипеди, пружини, радијатори и санитарии. Услугата […]