umetnost

Заврши 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле“

Заврши 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле“

Ликовни уметници од повеќе држави во регионот го завршија учеството на 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле“ која од 2000 година се одржува во Битола. Во изминатите седум дена во хотелот „Молика“ на Пелистер 16 учесници од повеќе држави твореа инспирирани од убавините на Битола. – Оваа година предност имаа новите и млади автори кои […]

Уметничка дружба на отвореното студио во Слоештица

Уметничка дружба на отвореното студио во Слоештица

Љубителите на уметноста в сабота ќе имаат можност да го посетат отвореното студио во селото Слоештица, Демир Хисар, каде што ќе бидат изложени делата создадени на 16-та Уметничка резиденција. Уметничката резиденција во Слоештица почна на 10 јули и ќе трае до крајот на месецот. Организатор е Меѓународниот центар за уметност и одржлив развој „Арт Поинт […]

Изложбата „Тремоло“ во Музеј во Ерменија

Изложбата „Тремоло“ во Музеј во Ерменија

Во Музејот на модерна уметност во Ереван, Ерменија вечер ќе биде отворена изложбата „ТРЕМОЛО“ на македонските уметници Милан Андов, Јован Балов и Атанас Ботев. Куратор на изложбата е Горанчо Ѓеоргиевски. Оваа изложба којашто го презентира македонското современо сликарство во Ерменија е резултат на соработката меѓу две проект галерии во Берлин: „Прима Центер Берлин“ чиј раководител […]

Побарана ексхумација на Салвадор Дали

Побарана ексхумација на Салвадор Дали

Суд во Мадрид побара ексхумација на телото на Салвадор Дали, којашто ќе се одржи на 20 јули, заради проверка на татковство. Судот инаку веќе зеде примерок од ДНК-та на Пилар Абел (61), која со години тврди дека славниот уметник од областа на надреализмот, е нејзин биолошки татко. Дали почина пред 28 години. На таа одлука […]

Рекордна посета на музејот Метрополитен

Рекордна посета на музејот Метрополитен

Њујоршкиот музеј Метрополитен, којшто освен главната зграда на Петтата авенија на Менхетн, има и две филијали – Мет Клосјерс и Мет Бројер, имал вкупно седум милиони посетители во текот на изминатата фискална година, која заврши на 30 јуни. Драстичното зголемување на тој број се должи на отворањето на Мет Бројер, кој го посетиле 505.590 луѓе, […]

Во Кочани изложени дела од младинската ликовна колонија „Св. Пантелејмон“

Во Кочани изложени дела од младинската ликовна колонија „Св. Пантелејмон“

Изложба на дела создадени од учесниците на годинешната Младинска ликовна колонија „Свети пантелејмон“ е отворена во изложбениот салон на Националната установа центар за култура „Бели мугри“ во Кочани. На ликовната колонија, што од 7 до 11 јули се одржа во Кочани, учествуваа дванаесет млади ликовни уметници од Скопје, Вевчани, Кратово, Штип и Кочани на возраст […]

Почна 24. Интернационална кичевска ликовна колонија

Почна 24. Интернационална кичевска ликовна колонија

Во „Куќата на уметноста“ во кичевското село Кнежино денеска почна 24. Интернационална кичевска ликовна колонија на која до 22 јули ќе творат 24 уметници од 15 земји од три континенти – Европа, Азија и Африка. Тие ќе работат во повеќе сликарски техники. Од Македонија годинава ќе учествуваат познатите сликари Жарко Јакимовски, Васил Ташкоски, Емил Шулајкоски […]

Отворање на 24. Интернационална кичевска ликовна колонија

Отворање на 24. Интернационална кичевска ликовна колонија

Во Куќата на уметноста во кичевското село Кнежино денеска ќе биде отворена 24. Интернационална кичевска ликовна колонија, која ќе трае до 22 јули. На колонијата ќе учествуват 24 еминентни ликовни уметници, академици и професори од Кина, Индија, Романија, Хрватска, Турција, Казахстан, Албанија, Косово, Иран, Бугарија, Црна Гора, Србија, Кипар, Египет и Македонија. Целта на Колонијата […]

Почна ликовната колонија „Св. Пантелејмон“ во Кочани

Почна ликовната колонија „Св. Пантелејмон“ во Кочани

Со сликање на мотиви од Кочанска Река и старата архитектурата на градот, во Кочани денеска почна шестата по ред младинска ликовна колонија „Свети Пантелејмон“ која ќе трае до 11 јули. На колонијата, која постои од 2012 година и чиј организатор е општина Кочани, ќе учествуваат 12 млади уметници од Кочани, Скопје, Вевчани, Кратово и Штип […]

Повик за учество во селекцијата на куратор-кандидат за европскиот проект „Креарт“

Повик за учество во селекцијата на куратор-кандидат за европскиот проект „Креарт“

Град Скопје ги повикува заинтересираните историчари на уметноста, кустоси или куратори да учествуваат во постапката за селекција на куратор-кандидат од Град Скопје за можен куратор-селектор на изложба во рамки на европскиот проект „Креарт“. Град Скопје се вклучи како партнер во европскиот проект на мрежата Креарт (CreArt – http://creart-eu.org) поддржан од програмата на Европската комисија „Креативна […]

Во Белград отворена изложба на слики од академскиот сликар Борислав Траиковски

Во Белград отворена изложба на слики од академскиот сликар Борислав Траиковски

Во рамки на манифестациите посветени на 100 годишнината од раѓањето на академскиот сликар од Битола Борислав Траиковски (1917-1996), во белградската галерија „Куќа Легата“ отворена е изложба на слики поствени во 5 сали на галеријата. Изложени се 40 дела во техника јаглен на хартија, масло на платно и монолитографии создавани во периодот од 1936 до 1993 […]