tenis

Надал избори финале во Мајами

Надал избори финале во Мајами

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е првиот финалист на АТП турнирот во Мајами, САД, откако вечерва во полуфиналето го совлада Фабио Фоњини (Италија) со 2-0 во сетови. Шпанецот беше надмоќен во првиот и го доби со 6:1, додека во вториот се играше порамноправно за на крај да биде 7:5 во гемови. Надал ќе го игра своето […]

Кирјос – Федерер во второто полуфинале во Мајами

Кирјос – Федерер во второто полуфинале во Мајами

Роџер Федерер од Швајцарија и Ник Кирјос од Австралија ќе играат во второто полуфинале на престижниот АТП турнир во Мајами, САД. Двајцата полуфиналисти имаа тешки мечеви во четвртфиналето и во три сета успеаја да ги победат своите ривали. Кирјос доцна по полноќ триумфираше над Александер Зверев (Германија) со 6:4, 6:7 и 6:3. Претходно во ноќта […]

Вознијацки против Конта во финалето во Мајами

Вознијацки против Конта во финалето во Мајами

Поранешниот прв рекет во светскиот тенис Каролине Вознијацки (Данска) и Британката Јохана Конта ќе играат во финалето на ВТА турнирот во Мајами, САД. Ова е епилогот по полуфиналните мечеви во кои Вознијацки ја совлада својата имењачка Каролина Плискова од Чешка со 2-1 (5:7, 6:1 и 6:1), додека Конта рано утрово во два сета славеше победа […]

Венус Вилијамс подобра од првата светска тенисерка

Венус Вилијамс подобра од првата светска тенисерка

Американката Венус Вилијамс се пласира во полуфиналето на ВТА турнирот во Мајами откако ноќеска со 2-0, ја совлада Анџелика Кербер (Германија) која во моментов е прва на светската рејтинг листа. Вилијамс првиот сет го доби со 7:5, а во вториот беше 6:3. Противничка на Вилјамс во финалето ќе биде Јохана Конта (Велика Британија) која во […]

Надал експресно избори полуфинале во Мајами

Надал експресно избори полуфинале во Мајами

Со експресна победа над Џек Сок (САД) во два сета (6:2 и 6:3), шпанскиот тенисер Рафаел Надал ноќеска обезбеди место во полуфиналето на АТП турнирот во Мајами. Противник на Надал во полуфиналниот дуел ќе му биде Фабио Фоњини (Италија) кој во првото четвртфинале го победи Кеи Нишикори (Јапонија) со 2-0 (6:4 и 6:2). Другите две […]

Федерер и Надал четвртфиналисти, Вавринка елиминиран во Мајами

Федерер и Надал четвртфиналисти, Вавринка елиминиран во Мајами

Првиот носител на АТП турнирот во Мајами, Стан Вавринка (Швајцарија) е елиминиран уште во осминафиналето по поразот од Александер Зверев (Германија) ноќеска со 1-2, по сетови 6:4, 6:2 и 6:1. Четвртата рунда ја помина Роџер Федерер (Швајцарија) кој го совлада Баутиста Агут во два сета и двапати во тај-брејкот. Двојки за четвртфиналето: Зверев – Кирјос, […]

Вознијацки – Плискова прва полуфинална двојка во Мајами

Вознијацки – Плискова прва полуфинална двојка во Мајами

Каролине Вознијацки од Данска и Каролина Плискова од Чешка ја формираа првата полуфинална двојка на ВТА турнирот во Мајами по победата над своите ривалки во четвртфиналето. Данската тенисерка ноќеска беше поуспешна од Луси Сафарова (Чешка) во два сета со 6:4 и 6:3. Плискова ја совлада Мирјана Лучиќ-Барони (Хрватска) исто така со 2-0, по сетови 6:3 […]

Вавринка и Гофин изборија осминафинале на турнирот во Мајами

Вавринка и Гофин изборија осминафинале на турнирот во Мајами

Првиот носител Стан Вавринка (Швајцарија) се пласира во осминафиналето на АТП турнирот во Мајами, САД, откако ноќеска забележа победа на Алжирецот Малек Жазири со 2-0, по сетови 6:3 и 6:4. Успешен настап во третото коло имаше и Давид Гофин (Белгија) кој во претпоследниот дуел од ноќешната програма го победи Аргентинецот Диего Шварцман со 2-1 (4:6, […]

Познати четвртфиналните двојки кај тенисерките на турнирот во Мајами

Познати четвртфиналните двојки кај тенисерките на турнирот во Мајами

Познати се осумте тенисерки кои ќе играат во четвртфиналето на ВТА турнирот во Мајами. Последна место во четвртфиналната фаза избори Венус Вилијамс (САД) која ноќеска ја победи Русинката Светлана Кузнецова со 2-0, по сетови 6:3 и 7:6. Пртеходно во текот на ноќта победи забележаа Симона Халеп и Јохана Конта. Овие две тенисерки меѓу себе ќе […]

Победа за Надал на неговиот јубилеј

Победа за Надал на неговиот јубилеј

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал триумфално го прослави 1.000-от меч во професионалната кариера. Тој на Мастерсот во Мајами со 2-1, по сетови 0:6, 6:2 и 6:3 го совлада Филип Колшрајбер од Германија и се пласира во третото коло. Надал со 1.000 одиграни мечеви во сингл е трет на листата активни тенисери. Пред него се Давид Ферер […]

Јотовски остана без финале во игра на двојки на фјучрсот во Тунис

Јотовски остана без финале во игра на двојки на фјучрсот во Тунис

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски не успеа да се пласира во финалето на фјучрсот во Хамамет во конкуренција на двојки. Тој заедно со Сантијаго Марсека загубија во полуфиналето од Петар Бала (Унгарија) и Шунсуке Вакита (Јапонија) со 2-1 во сетови. Првиот сет им припадна на ривалите со 6:3 во гемови, а во вториот беше 6:4 […]