tenis

Нема ново финале за Јотовски на турнирот во Грузија

Нема ново финале за Јотовски на турнирот во Грузија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски не успеа да обезбеди ново финале на турнирот во Грузија. Откако минатата недела Јотовски, триумфираше на фјучрс турнир во грузискиот град Телави, тој на вториот турнир е сопрен во полуфиналето. Македонскиот тенисер денеска беше поразен во полуфиналниот меч од Русинот, Кирил Киватцев со 2-0 во сетови. Во мечот, кој траеше […]

Јотовски продолжува со победите во Грузија

Јотовски продолжува со победите во Грузија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски забележа победа и во втрото коло на третиот ИТФ фјучрс турнир што се одржува во Телави, Грузија. Македонецот денеска беше поуспешен од Ариас Борис од Боливија со со 2-0. Првиот сет Јотовски го доби со 6:4, а во вториот беше 7:5. Јотовски на овој турнир е седми носител, а на […]

Успешен старт на Јотовски на третиот ИТФ фјучрс во Грузија

Успешен старт на Јотовски на третиот ИТФ фјучрс во Грузија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски имаше успешен старт на уште еден ИТФ фјучрс турнир што се одржува во Телави, Грузија. Македонецот денеска беше поуспешен од Адисон Арон (Австралија) со 2-0. Во меч што траеше 1 час и 43 минути, Јотовски го доби првиот сет со 6:0, а вториот на тај-брејк 7:6. Јотовски на овој турнир […]

Тенисери од цел свет на ИТФ фјучрс турнир во СЦ „Јане Сандански“

Тенисери од цел свет на ИТФ фјучрс турнир во СЦ „Јане Сандански“

Тенискиот клуб Теннис Парк и оваа година ќе организира два ИТФ фјучрс турнири, врзани во две последователни недели, со зголемен награден фонд, односно секој турнир, вреден по 15.000 долари. – Теннис Парк од Скопје, при СЦ Јане Сандански, веќе три години е дел од тенисот во Македонија и член на Македонска Тениска Федерација. Како еден […]

Плишкова за првпат лидер на ВТА ранг листата

Плишкова за првпат лидер на ВТА ранг листата

Чешката тенисерка Каролина Плишкова го подобри својот пласман за две места и сега е на врвот на најновата ранг листа на ВТА објавена денеска. Плишкова води со 6.855 поени, пред Симона Халеп (Романија) која има 6.670 и досегашниот лидер Анџелике Кербер (Германија) со 5.975 поени. Во ТОП 10 светски тенисерки уште се: Јохана Конта (В.Британија), […]

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Победникот на Вимблдон Роџер Федерер бележи скок на најновата АТП ранг листа објавена денеска и од петтото се проби на третото место. Две места „падна“ Стан Вавринка, исто како и Милош Раониќ, додека во ТОП 10 влезе бугарскиот тенисер Григор Димитров. Топ 10 тенисери на светот: 1. (1) Енди Мареј (Велика Британија) 7.750 поени 2. […]

Јотовски четвртфиналист во Грузија

Јотовски четвртфиналист во Грузија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски избори четвртфинале на фјучрсот во Телави, Грузија што се игра за награден фонд од 15.000 долари. Јотовски во второто коло за два и пол часа игра го совлада рускиот тенисер Кристијан Лозан со 2-1, по сетови 1:6, 7:6 и 6:1. Во четвртфиналето македонскиот тенисер претпладнево игра со Грузиецот Георги Цивадзе.

Мугуруза прва финалистка на Вимблдон

Мугуруза прва финалистка на Вимблдон

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза Бланко ќе игра во финалето на Отвореното првенство на Велика Британија, откако попладнево ја победи Магдалена Рибарикова со 2-0 во стеови. Мугуруза доминираше во текот на целиот меч и на противничката и пропушти само по еден гем во првиот и во вториот сет (6:1 и 6:1). За 20-годишната шпанска тенисерка ова […]

На Вимблдон денеска полуфинални мечеви кај тенисерките

На Вимблдон денеска полуфинални мечеви кај тенисерките

Отвореното првенство на Велика Британија се ближи кон својот крај. Денес на програмата се двете полуфиналиња во женска конкуренција. Двојките се: почеток 14 часот: Гарбине Мугуруза Бланко (Шпанија) – Магдалена Рибарикова (Словачка); Поечток 15:30 часот: Венус Вилијамс (САД) – Јохана Конта (Велика Британија). Во машка конкуренција денес е слободен ден, а утре во полуфиналето ќе […]

Познати полуфиналните двојки кај тенисерките на Грен слемот Вимблдон

Познати полуфиналните двојки кај тенисерките на Грен слемот Вимблдон

На Отвореното првенство на Велика Британија синоќа заврши четвртфиналната рунда по што познати се четирите најдобри кои обезбедија пласман во полуфиналето. Резултати во четвртфиналето: Гарбине Мугуруза Бланко (Шпанија) – Светлана Кузњецова (Русија) 2-0 (6:3 и 6:4); Магдалена Рибарикова (Словачка) – Коко Вандевеј (САД) 2-0 (6:3 и 6:3); Венус Вилијамс (САД) – Јелена Остапенко (Летонија) 2-0 […]

Ѓорческа ја оправда фаворитската на фјучрсот во Денен

Ѓорческа ја оправда фаворитската на фјучрсот во Денен

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го освои трофејот на фјучрсот во францускиот град Денен, откако денес во финалето ја совлада Мари Осака од Јапонија. Македонката победи со 2-1 во меч што траеше 2 часа и 26 минути. Првиот сет и припадна на Ѓорческа со 6:2, во вториот поуспешна беше Јапонката со 7:5, а мечот беше […]