tenis

Ѓоковиќ лесно до полуфиналето во Пекинг

Ѓоковиќ лесно до полуфиналето во Пекинг

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ лесно се пласираше во полуфиналето на Отвореното првенство на Кина во Пекинг. За помалку од еден час го елиминираше Австриецот Јирген Мелцер со резултат 6:1, 6:2 во сетови. Противник во борбата за финалето ќе му биде Германецот Флоријан Мајер кој беше подобар од Кинезот Зе Женга (6:3, 6:4). Во второто […]

Федерер сепак ќе игра во Шангај

Федерер сепак ќе игра во Шангај

Првиот тенисер на светот Роџер Федерер потврди дека ќе учествува на Мастерсот во Шангај, кој е на програмата од 7. до 14. октомври. Во претходните години, Швајцарецот го пропушташе и иако се мислеше дека и оваа година нема да одигра ниту еден турнир на азискиот континент, тој ги извести организаторите дека ќе игра. „Ќе биде […]

Мирно на врвот на ATP листата

Мирно на врвот на ATP листата

Ѓоковиќ е втор тенисер на светот со 10.470 бодови, околу 1.300 поени, помалку од водечкиот Роџер Федерер. По Федерер и Новак се наоѓа Британецот Енди Мареј, потоа повредениот Рафаел Надал и неговиот сонародник Давид Ферер. По нив следуваат Бердих, Цонга, Дел Потро, Типсаревиќ и Хуан Монако, кој од Топ 10 го исфрли Џон Иснер. Тоа […]

ВИДЕО: Ѓоковиќ и Алмагро приредија шоу во Тајван

ВИДЕО: Ѓоковиќ и Алмагро приредија шоу во Тајван

Српскиот и шпанскиот тенисер, Ѓоковиќ и Алмагро одиграа меч во Тајван. Егзибицијата помеѓу двајцата тенисери е организирана со цел популаризација на тенисот во оваа азиска земја. Ѓоковиќ на крајот го совлада Шпанецот со 2:0 (7:5, 6:4), но гледачите беа воодушевени од забавата што ја пружија и двајцата тенисери.

ВИДЕО: И Ѓоковиќ игра Гангам стајл

ВИДЕО: И Ѓоковиќ игра Гангам стајл

Вториот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се наоѓа во Тајван, каде се подготвува за настап на турнирот во Пекинг. Дека знае да се забавува на теренот, покажа многу пати досега преку имитациите на Марија Шарапова и Рафаел Надал. Сега нив ги замени со Гангам стајл.

Рафаел Надал: Јас не сум Рафаел Надал

Рафаел Надал: Јас не сум Рафаел Надал

За време на пауза од тенисот, шпанскиот тенисер Рафаел Надал си пронајде хоби. Тој учи да блефира, односни ги учи покерските вештини заедно со својот ментор кој го воведува во нив. Па, така една од вежбите за познатитот Шпанец е да докаже дека тој не е тој. „Јас не сум Рафаел Надал“, вели Надал, облечен […]

Надал: Не брзам да се вратам

Надал: Не брзам да се вратам

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека опоравувањето тече по план и дека нема да се врати на теренот се додека во потполност не оздрави. Освојувачот на 11 Грен слем титули и моментално 4-ти тенисер на светот, рече дека и понатаму чувствува болка во левото колено и за враќање ќе размислува кога ќе биде добро. „Работам […]

Крај за Ана Ивановиќ во второто коло во Токио

Крај за Ана Ивановиќ во второто коло во Токио

Ана Ивановиќ го заврши натпреварувањето на турнирот во Токио веќе во второто коло, откако беше поразена од полската тенисерка Урсула Радвањска. Ивановиќ беше поразена со 3:6, 6:4, 6:2, по еден час и 58 минути игра. Во следното коло Радвањска ја очекува дуел со Германката Анџелика Кербер, која ја победи домашната тенисерка Ајуми Мориту со 6:3, […]

Познати двојките во Светската група во Дејвис купот

Познати двојките во Светската група во Дејвис купот

Двојките за првото коло во Светската група беа извлечени денска во Лондон. Комплетни двојки во Светската група: Канада-Шпанија Италија-Хрватска Белгија-Србија САД-Бразил Франција-Израел Аргентина-Германија Казахстан-Австрија Швајцарија-Чешка Натпреварите од првото коло ќе се одиграат од 1 до 3 февруари, додека четвртфиналните пресметки на програмата се од 5 до 7 април 2013 година. А во овогодинешното финале играат […]

„Ѓоковиќ доаѓа од нецивилизиранa земја, има коцкаста глава, кукаст нос и црна коса“

„Ѓоковиќ доаѓа од нецивилизиранa земја, има коцкаста глава, кукаст нос и црна коса“

Холандскиот весник „Trouv“, поточно новинарката Никол Лукас, „прописно“ го оцрни името на тенисерот Новак Ѓоковиќ во еден свој текст. Темата на текстот е ривалството помеѓу Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ, а Новак е преставен како негативниот тип кој „доаѓа од нецивилизиранa земја, има коцкаста глава, кукаст нос и црна коса и личи на мршојадец“. Исто […]

Ѓоковиќ со најголема заработка за 2012-та година

Ѓоковиќ со најголема заработка за 2012-та година

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ за 2012-та година од досегашните турнири има заработено 6.972.425 долари и се наоѓа на првото место по висина на приходот. На второто место се наоѓа Швајцарецот Роџер Федерер со заработени 6.261.241 долари, на 3-то место Рафаел Надал со 4.997.448 долари, зад нив е Британецот Енди Мареј со 4.295.110 долари. Кај тенисерките прва […]