tenis

Венус Вилијамс подобра од првата светска тенисерка

Венус Вилијамс подобра од првата светска тенисерка

Американката Венус Вилијамс се пласира во полуфиналето на ВТА турнирот во Мајами откако ноќеска со 2-0, ја совлада Анџелика Кербер (Германија) која во моментов е прва на светската рејтинг листа. Вилијамс првиот сет го доби со 7:5, а во вториот беше 6:3. Противничка на Вилјамс во финалето ќе биде Јохана Конта (Велика Британија) која во […]

Надал експресно избори полуфинале во Мајами

Надал експресно избори полуфинале во Мајами

Со експресна победа над Џек Сок (САД) во два сета (6:2 и 6:3), шпанскиот тенисер Рафаел Надал ноќеска обезбеди место во полуфиналето на АТП турнирот во Мајами. Противник на Надал во полуфиналниот дуел ќе му биде Фабио Фоњини (Италија) кој во првото четвртфинале го победи Кеи Нишикори (Јапонија) со 2-0 (6:4 и 6:2). Другите две […]

Федерер и Надал четвртфиналисти, Вавринка елиминиран во Мајами

Федерер и Надал четвртфиналисти, Вавринка елиминиран во Мајами

Првиот носител на АТП турнирот во Мајами, Стан Вавринка (Швајцарија) е елиминиран уште во осминафиналето по поразот од Александер Зверев (Германија) ноќеска со 1-2, по сетови 6:4, 6:2 и 6:1. Четвртата рунда ја помина Роџер Федерер (Швајцарија) кој го совлада Баутиста Агут во два сета и двапати во тај-брејкот. Двојки за четвртфиналето: Зверев – Кирјос, […]

Вознијацки – Плискова прва полуфинална двојка во Мајами

Вознијацки – Плискова прва полуфинална двојка во Мајами

Каролине Вознијацки од Данска и Каролина Плискова од Чешка ја формираа првата полуфинална двојка на ВТА турнирот во Мајами по победата над своите ривалки во четвртфиналето. Данската тенисерка ноќеска беше поуспешна од Луси Сафарова (Чешка) во два сета со 6:4 и 6:3. Плискова ја совлада Мирјана Лучиќ-Барони (Хрватска) исто така со 2-0, по сетови 6:3 […]

Вавринка и Гофин изборија осминафинале на турнирот во Мајами

Вавринка и Гофин изборија осминафинале на турнирот во Мајами

Првиот носител Стан Вавринка (Швајцарија) се пласира во осминафиналето на АТП турнирот во Мајами, САД, откако ноќеска забележа победа на Алжирецот Малек Жазири со 2-0, по сетови 6:3 и 6:4. Успешен настап во третото коло имаше и Давид Гофин (Белгија) кој во претпоследниот дуел од ноќешната програма го победи Аргентинецот Диего Шварцман со 2-1 (4:6, […]

Познати четвртфиналните двојки кај тенисерките на турнирот во Мајами

Познати четвртфиналните двојки кај тенисерките на турнирот во Мајами

Познати се осумте тенисерки кои ќе играат во четвртфиналето на ВТА турнирот во Мајами. Последна место во четвртфиналната фаза избори Венус Вилијамс (САД) која ноќеска ја победи Русинката Светлана Кузнецова со 2-0, по сетови 6:3 и 7:6. Пртеходно во текот на ноќта победи забележаа Симона Халеп и Јохана Конта. Овие две тенисерки меѓу себе ќе […]

Победа за Надал на неговиот јубилеј

Победа за Надал на неговиот јубилеј

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал триумфално го прослави 1.000-от меч во професионалната кариера. Тој на Мастерсот во Мајами со 2-1, по сетови 0:6, 6:2 и 6:3 го совлада Филип Колшрајбер од Германија и се пласира во третото коло. Надал со 1.000 одиграни мечеви во сингл е трет на листата активни тенисери. Пред него се Давид Ферер […]

Јотовски остана без финале во игра на двојки на фјучрсот во Тунис

Јотовски остана без финале во игра на двојки на фјучрсот во Тунис

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски не успеа да се пласира во финалето на фјучрсот во Хамамет во конкуренција на двојки. Тој заедно со Сантијаго Марсека загубија во полуфиналето од Петар Бала (Унгарија) и Шунсуке Вакита (Јапонија) со 2-1 во сетови. Првиот сет им припадна на ривалите со 6:3 во гемови, а во вториот беше 6:4 […]

Јотовски поразен во второто коло на фјучрсот во Тунис

Јотовски поразен во второто коло на фјучрсот во Тунис

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски го заврши настапот на фјучрсот во Хамамет, Тунис во поединечна конкуренција. Тој денеска во меч од 2.коло загуби од осмиот носител Бразилецот Николас Сантош (510 место на АТП листата). Двата сета противникот ги доби со 6:1 и 6:4 во гемови. Првиот сет мина во доминација на Сантош, а во вториот Јотовски […]

Победа на Јотовски во двојки и пораз на Деари во сингл на фјучрсот во Тунис

Победа на Јотовски во двојки и пораз на Деари во сингл на фјучрсот во Тунис

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски по вчерашниот триумф во сингл на фјучрсот во Тунис, денеска победи и во игра на двојки во првата рунда. Јотовски заедно со Сантијаго Мареска од Уругвај со 6:4 и 6:4 во гемови го совладаа Андреа Борини и Лоренцо Корини од Италија. Во меч од првото коло денеска настапи и македонскиот тенисер […]

Пораз на Ѓорческа на стартот од фјучрсот во Италија

Пораз на Ѓорческа на стартот од фјучрсот во Италија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да ја мине првата пречка на фјучрсот во Италија што се игра за награден фонд од 25.000 долари. Таа денеска е поразена од Катарина Завацка од Украина (17.години, 533 место на ВТА) со 2-1 во сетови по три часа игра. Првиот сет и припадна на Завацка со 6:3 […]