tech

Првата нуклеарна подморница којашто ќе се користи за научни цели

Првата нуклеарна подморница којашто ќе се користи за научни цели

Руски научници ја претставија првата нуклеарна подморница, во светски рамки, којашто наместо за воени, ќе се користи за научни цели, односно за сеимолошки испитувања под Арктичката Санта, соопшти рускиот Фонд за академски испитувања. – Првата нуклеарна подморница наменета за цивилни дејности, е разработена од руски научници. Машината ќе користи сеизмолошка oпpeмa нaместо ракети, изјави раководителот […]

ВИДЕО: Самсунг ги претстави новите Галакси С8 и С8 Плус

ВИДЕО: Самсунг ги претстави новите Галакси С8 и С8 Плус

По изминатите седум месеци, контролирајќи ја штетата напревна со дебаклот на Галакси Ноут 7, Самсунг повторно се враќа на сцената со новиот Галакси С8. Денеска, Самсунг ги претстави нивните нови премиум смартфони, Галакси С8 и С8 Плус, со кои што очекуваат да се вратат на пазарот за паметни телефони. Од прв поглед се забележува промената […]

ВИДЕО: Човек првпат по осум години ја придвижи својата парализирана рака

ВИДЕО: Човек првпат по осум години ја придвижи својата парализирана рака

Бил Коучвар (56) од американската сојузна држава Охајо, кој пред осум години останал парализиран, откако камион удрил во неговиот велосипед, првпат ја придвижи десната рака и тоа со својот ум, односно со својата мисла. Секако, се работи за современо технолошко помагало кое ги „чита“ мозочните сигнали и ги испраќа до мускулите на раката. Врз Бил […]

ВИДЕО: „ПЈ9“ – звучници што лебдат

ВИДЕО: „ПЈ9“ – звучници што лебдат

ЛГ ПЈ9“ – се безжични звучници што лебдат над подлогата. Нудат одличен звук и поседуваат врвен дизајн. Кога батеријата ќе се испразни, по десет часови, овие паметни звучници автоматски се спуштаат на подлогата и почнуваат безжично да се полнат.

Илон Маск: Човечкиот ум може да се претвори во компјутер

Илон Маск: Човечкиот ум може да се претвори во компјутер

За Илон Маск, очигледно, создавањето на најсофистицираниот автомобил во светот и колонизирањето на Марс веќе не е доволно. Сега мултимилионерот и основач на компаниите Teслa и Спејс-Икс, има намера да работи и на човечкиот ум, пишува „Верг“. – Со тек на времето, најверојатно ќе бидеме сведоци на уште позначаен спој на биолошката со вештачката интелигенција… […]

Дигитални надгробни споменици коишто чинат по 3.000 евра

Дигитални надгробни споменици коишто чинат по 3.000 евра

Погребално претпријатие од словенечкиот град Марибор досега прими 50 нарачки за дигиталните надгробни споменици, од коишто еден чини 3.000 евра, а чиј прототип пред неколку дена го претставија неколку локални бизнисмени и градскиот Електротехнички факултет. Дигиталната плоча нуди многу повеќе информации за покојниот од обичната, објави Словенечката телевизија. „Сегашните надгробни натписи се многу куси, па […]

Нов смартфон на „Опо“ со две селфи камери

Нов смартфон на „Опо“ со две селфи камери

Многу корисници на смартфони сметаат дека камерите, а посебно предната се најважни делови на уредот. Ваквиот начин на размислување многу сериозно ги сфати кинескиот производител „Опо“, кој промовираше нов смартфон опремен со дури две селфи камери. Овој потег е можност за ново отворање на тренд со двојни објективи на предната страна на уредите, по примерот […]

Роботите загрозуваат 30% од работните места во Британија

Роботите загрозуваат 30% од работните места во Британија

Роботиката и вештачката интелигенција би можеле да загрозат една третина од работните места на вработените во Велика Британија до 2030 година, покажуваат резултатите од истражувањето на консултантско-ревизорската компанија ПрајсвотерхаусКупер (PwC). PwC во студијата меѓутоа проценува дека пред се ќе се промени природата на некои професии, отколку што тие целосно ќе исчезнат. Компанијата додава дека автоматизацијата […]

Детектор за лице во кинеските јавни тоалети

Детектор за лице во кинеските јавни тоалети

Долгогодишниот проблем со крадењето хартија во кинеските јавни тоалети ги натераа сопствениците да вградат технологија за препознавање на лица над држачите за хартија. Раководството на пекиншкиот Парк на империјални знаменитости, три години бараше начин да ги спречи крадците во своите намери, преку методот со земање отпечатоци до ласерски сензори. Но сега, „посетителите“ на кабините ги […]

„Гес“ ги претстави новите „паметни” часовници „Конект“

„Гес“ ги претстави новите „паметни” часовници „Конект“

Кога компанијата „Гес“ последен пат се обиде да направи смартвоч, успехот не беше голем, но сега се одлучи на втор обид со цел да стане сериозен ривал на другите брендови кои ги произведуваат овие уреди. Во производство на паметни часовници „Гес“ влезе во 2015 година со уредот наречен „Гес Конект“, кој не беше посебно технолошки […]

Епл ја промовираше новата линија смартфони во црвена боја

Епл ја промовираше новата линија смартфони во црвена боја

Американската компанија „Епл“ го претстави својот нов „Ајпад“ таблет и „Ајфон“ во црвена боја, јави весникот „Ју-Ес-Еј Тудеј”. Таблетот има камера од осум мегапиксели, екран од 25 сантиметри, процесор А9 и батерија со трајност до 10 часа. Ќе биде достапен на пазарот од 24 март. Црвената боја на новата серија „Ајфони“ е идеја на Меѓународниот […]