teatar

Во Крива Паланка изведена монодрамата „Песни за татковината”

Во Крива Паланка изведена монодрамата „Песни за татковината”

Поеми од Никола Јонков Вапцаров интерпретирани во вид на монодрама насловена „Песни за татковината” од актерот Петар Темелковски беа претставени синоќа во Крива Паланка. – Ова се поеми од Вапцаров, а јас сум комплетен автор на монодрамата создадена по повод 75 -годишнината од неговото убиство кое се случило далечната 1942, на 22 јули. Првпат ја […]

Монодрама „Песни за татковината” на Темелковски во Крива Паланка

Монодрама „Песни за татковината” на Темелковски во Крива Паланка

Монодрамата „Песни за татковината“ на актерот Петар Темелковски вечер ќе биде изведена пред кривопаланчани на отворената летна сцена на плоштадот Карпошово востание од 20 часот. Монодрамата е авторски проект на Темелковски по повод 75-годишнината од смртта на поетот и револуционер Никола Јонков Вапцаров, кој напишал голем број патриотски песни за својата земја.

Битолскиот театар ја подготвува „Сон на летната ноќ“

Битолскиот театар ја подготвува „Сон на летната ноќ“

Ансамблот на Народниот театар-Битола ја подготвува претставата „Сон на летната ноќ“ од Шекспир во режија на гостинот од Калифорнија, Џон Блондел. Од Битолскиот театар информираат дека станува збор за осма премиерна претстава во 2017 година која на 31 јули ќе биде одиграна на матичната сцена, а на 5 август, премиерно на Меѓународниот фестивал „Охридско лето“. […]

„Ана Комнена“ на Охридско лето

„Ана Комнена“ на Охридско лето

Театарот „Џинот“ од Велес вечер, во рамки на официјалната програма, ќе настапи на фестивалот „Охридско лето“ со претставата „Ана Комнена“ од Сашо Димоски, во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев. Претставата ќе биде изведена во предворјето на црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 20 часот. „Ана Комнена“ е праизведба на истоимениот драмски […]

Почина Ангелина Иванова, пензионирана актерка во Драмски театар Скопје

Почина Ангелина Иванова, пензионирана актерка во Драмски театар Скопје

Пензионираната актерка на Драмски театар Скопје Ангелина Иванова почина вчера на 89-годишна возраст. Иванова е родена на 21 март 1928 во Крушевац. Завршила трети клас гимназија во 1946 година. Работела на Куклената сцена во Младинско-детскиот театар. Во Драмски театар Скопје работела до пензионирањето и одиграла повеќе од 80 улоги. Меѓу нив се: Самовила Добрана (Волшебната […]

Утре во Крива Паланка премиера на „Го играме Чехов”

Утре во Крива Паланка премиера на „Го играме Чехов”

На сцената во Национална установа Центар за култура, Крива Паланка утре вечер премиерно ќе биде изведена театарската претстава „Го играме Чехов”. Почетокот е во 20 часот, а претставата е копродукција на Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка и Благоевградскиот младински театар „Проф. Енчо Халачев“ од Бугарија, финансиски поддржана од Министерството за култура на Република […]

Претставата „Жаба“ на Камерен театар 55“ од БиХ утре на „Охридско лето“

Претставата „Жаба“ на Камерен театар 55“ од БиХ утре на „Охридско лето“

Со претставата „Жаба“ во изведба на „Камерен театар 55“, од Босна и Херцеговина утревечер во предворјето на црквата „Св. Софија“ почнува драмскиот дел на 57. издание на фестивалот „Охридско лето“. Претставата е на Дубравко Михановиќ во режија на Елмир Јукиќ. Директорот на театарот, Емир Хаџихафизбеговиќ денеска на прес-конференција истакна дека претставата е приказна за сите […]

Разрешени Јелена Жугиќ и Братислав Димитров

Разрешени Јелена Жугиќ и Братислав Димитров

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска ги разреши директорите на Театарот за деца и младинци – Скопје и на театар „Комедија“ и на нивно место назначи нови вршители на должноста. За нов вршител на должноста директор на Театарот за деца и млади е назначена Катарина Илиевска – Силјановска која доаѓа на местото на досегашниот директор […]

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ на Скопско лето

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ на Скопско лето

Велешкиот театар вечер на малата сцена на Македонскиот народен театар во рамки на фестивалот „Скопско лето“ ќе ја изведе претставата „Синиот портокал“ од Џо Пенхол, во режија на Александар Ивановски. Драматург на претставата е Катерина Момева, сценографијата е на Филип Коруновски, а автор на музиката е Сашко Костов. Во претставата настапуваат актерите Фаик Мефаилоски, Самоил […]

Косовската претстава „Анонимус Венис” најдобра на фестивалот Актер на Европа 2017

Косовската претстава „Анонимус Венис” најдобра на фестивалот Актер на Европа 2017

Претставата „Анонимос Венис“, по текст на Џузепе Берто, во режија на Дрита Беѓоли од театарот Додона, Приштина е добитник на наградата Гран при на 15-то јубилејно издание на Интернационалниот театарски фестивал – Актер на Европа 2017 кој вчера заврши во Ресен. Наградата за најдобра улога на фестивалот ја освои Снежина Петрова, актерка од Република Бугарија […]

„Г“ – премиера на Албанскиот театар-Скопје

„Г“ – премиера на Албанскиот театар-Скопје

Албански театар-Скопје утревечер на сцената на Театар Комедија од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Г“ според сатиричните дела на Ѓерѓ Фишта во драматизација и режија на Сулејман Рушити. Претставата е сублимат на вкупното сатирично творештво, анегдоти, како и поеми од Ѓерѓ Фишта кој бил највлијателна личност во албанската книжевност во првата половина на […]