szo

СЗО: Жртвите во Идлиб имаат симптоми слични на оние предизвикани од нервен гас

СЗО: Жртвите во Идлиб имаат симптоми слични на оние предизвикани од нервен гас

Светската здравствена организација соопшти денеска дека жртвите од нападот во сириската провинција Идлиб покажуваат симптоми слични на оние ги предизвикува нервниот гас. – Во некои случаи симптомите се слични како и кај изложеност на органофосфорни хемикалии, во чија категорија се вклучува и нервниот гас, се наведува во соопштението на СЗО. Според извештаите, веројатноста за употреба […]

СЗО: Депресијата водечки фактор за работна неспособност во светот

СЗО: Депресијата водечки фактор за работна неспособност во светот

Депресијата е водечки фактор за лоша здравствена состојба и работна неспособност. Од таа болест во светот боледуваат околу 322 милиона луѓе, а во изминатите десетина години бројот на заболени е зголемен за повеќе од 18 отсто, соопшти СЗО. Немањето поддршка кога е во прашање тоа ментално пореметување во комбинација со страв на заболен поединец од […]

СЗО: Се полоша е ситуацијата во сириската област Гута

СЗО: Се полоша е ситуацијата во сириската област Гута

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека се влошува ситуацијата во источната област Гута, во близина на Дамаск, каде 300.000 луѓе се под опсада, а ниту една од трите болници не функционира. СЗО апелира да се овозможи достава на помош до областа Гута. – Времето на луѓето во источна Гута истекува. Додека се зголемуваат здравствените […]

Вирусот од кој се плашеше цел свет денес е биолошко оружје број еден

Вирусот од кој се плашеше цел свет денес е биолошко оружје број еден

Блиц – Белград Иако со години се смета за искоренета болест, вакцината против вариола вера се уште се произведува во светот. Само ако се спомне вариола вера на луѓето им се замрзнува крвта во вените, па и не е чудно што по 45 години, откако последен пат се јави оваа епидемија, се уште е број […]

СЗО: Годишно умираат 1,7 милиони деца поради загадување на животната средина

СЗО: Годишно умираат 1,7 милиони деца поради загадување на животната средина

СЗО соопшти денеска дека 1,7 милиони деца годишно умираат поради загадување на животната средина, вклучително од загадена вода и воздух, чад и недостиг од адекватни хигиенски услови. Такви несанитарни услови и загадување на животната средина може да предизвикаат фатални случаи на дијареја, маларија и воспаленија на белите дробови, се вели во извештај на СЗО. – […]

СЗО објави листа на најопасни бактерии

СЗО објави листа на најопасни бактерии

Светската здравствена организација (СЗО) ја објави листата на 12 најопасни бактерии за луѓето, наведувајќи дека лекарите брзо ги губат опциите за лекување. На прес-конференцијата на СЗО во Лондон наведено е дека листата има за цел да го промовира развојот на медицината во случајот за најопасните бактерии што се отпорни на лекарства, влучителни и салмонелата и […]

СЗО објави листа на најопасни бактерии во обид да поттикне изработка на нови антибиотици

СЗО објави листа на најопасни бактерии во обид да поттикне изработка на нови антибиотици

Светската здравствена организација (СЗО) објави листа со 12 најопасни бактерии, во обид да поттикне изработка на нови антибиотици. – Се зголемува отпорноста на антибиотици и итно бараме опции за третмани, изјави Мари Пол Киени, официјален претставник од СЗО. Фармацевтските компании се почесто се откажуваат од истражувања за нови антибиотици, поради ризик дека нов лек би […]

Зголемени расходи и број на смртни случаи од пушење до 2030 година

Зголемени расходи и број на смртни случаи од пушење до 2030 година

Трошоците на глобалната економија, поврзани со пушењето, ќе надминат еден билион долари годишно, а од цигарите животот ќе го загубат 30 отсто повеќе луѓе до 2030 година во споредба со досега, покажуваат резултатите од денеска објавеното истражување на Светската здравствена организација и американскиот Национален институт за борба против ракот. Трошоците далеку ги надминуваат глобалните приходи […]

СЗО ги заврши тестовите за вакцина против Ебола со 100-отстотна ефикасност

СЗО ги заврши тестовите за вакцина против Ебола со 100-отстотна ефикасност

Светската здравствена организација соопшти дека со 100-отстотна ефикасност ги завршила тестирањата на експерименталната вакцина против вирусот Ебола. Соопштението е објавено на сајтот на организацијата, пренесоа светските агенции. Ниту еден случај на зараза со Ебола не бил регистриран 10 дена откако повеќе од 5.000 лица во Гвинеја ја примиле вакцината, позната како rVSV-ZEBOV. Вакцината им била […]

СЗО: Од хуманитарните организации е побарано да го напуштат Алепо

СЗО: Од хуманитарните организации е побарано да го напуштат Алепо

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека без никакво објаснување  од хуманитарните организации било побарано да го напуштат источниот дел на Алепо, откако е суспендирана евакуацијата на цивили и бунтовнички борци од тие делови на сирискиот град. Претставничката на СЗО во Сирија, Елизабет Хоф на прес-конференција истакна дека претпоставува оти оваа порака „пристигнала од Русите, […]

СЗО: Над 7.000 убиени и околу 37.000 ранети од почетокот на конфликтот во Јемен

СЗО: Над 7.000 убиени и околу 37.000 ранети од почетокот на конфликтот во Јемен

Над седум илјади лица се убиени, а околу 37 илјади се ранети од почетокот на конфликтот во Јемен, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).  Според СЗО, 21 милион лица во земјата, која има 25 милиони жители, имаат потреба од медицинска помош. Повеќе од половината здравствени установи во Јемен целосно или делумно не функционираат. Овие податоци […]