strumica

Дваесетина граѓани побарале помош од институциите по силниот дожд во Струмица

Дваесетина граѓани побарале помош од институциите по силниот дожд во Струмица

Најмалку 20 граѓани се јавиле на дежурниот број за помош по невремето кое попладнево ја зафати Струмица при што поплавени беа улиците од ниските делови на градот. Од Центарот за управување со кризи велат дека чекаат точен податок за количините дожд кои попладнево околу 16:30 минути ја зафати Струмица. Досега до нив нема стигнато повизи […]

Трибина „Граѓански иницијативи за образование за клима и енергетска ефикасност“ во Струмица

Трибина „Граѓански иницијативи за образование за клима и енергетска ефикасност“ во Струмица

Во Струмица денеска се одржа јавна трибина на тема „Граѓански иницијативи за образование за клима и енергетска ефикасност“, наменета за идните средношколци кои може оваа програма да ја изучуваат во СОУ „Никола Карев“ како едно од петте пилот училишта во кои ќе се имплементира проектот во Македонија. Во Република Македонија се јавува недостаток на квалификувана […]

Отворен вториот Саем на книга во Струмица

Отворен вториот Саем на книга во Струмица

На градскиот плоштад „Гоце Делчев“ во Струмица денеска беше отворен вториот Саем на книга под мотото „Ајде да читаме“ кој ќе трае до 24 мај. На штандовите ќе бидат изложени изданијата на 15 македонски издавачи, а книгите ќе се продаваат со саемски попуст од 20 до 70 проценти. -На саемот присутни се најеминентните македонски издавачи: […]

Во Струмица обука за следење на индикатори за безбедност во сообраќајот

Во Струмица обука за следење на индикатори за безбедност во сообраќајот

Републичкиот совет денеска во Струмица одржа обука за следење на индикатори за безбедност на патиштата. За мерење на индикаторите потребно е секоја локална власт да дефинира работни групи на ниво на општина, коишто ќе бидат од редот на вработените во општината и Министерството за внатрешни работи. Од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, […]

Во Струмица почна реализација на проект за лица со интелектуална попреченост

Во Струмица почна реализација на проект за лица со интелектуална попреченост

Во Струмица почна реализацијата на проектот „Учиме да готвиме и стекнуваме здрави животни навики“ спроведен од Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“ од Струмица, а финансиран од Програмата за социјална заштита- трансфер до НВО 2017 година. – Главната цел на проектот е развој на вештини кај лицата со интелектуална попреченост за оформување […]

Изложба „Цвеќе“ отворена во Струмица

Изложба „Цвеќе“ отворена во Струмица

Во Домот на АРМ во Струмица денеска беше отворена изложба на тема „Цвеќе“ во организација на Домот за деца и млади „Благоја Јанков Мучето“. Станува збор за изложба која првпат се организира како најава за истоимената манифестација која ќе почне овој месец. – Секој мај нашата институција организира триделна манифестација „Цвеќе“ со ликовен конкурс, цртање […]

Ѓурѓовден одбележан во Струмица

Ѓурѓовден одбележан во Струмица

Во Струмичко денеска беше одбележан Св. великомаченик Георгиј Победоносец (Ѓурѓовден). Млади девојки облечени во народни носии играа оро, испеаја љубовни песни, плетеа цветните венчиња и седнаа на нишалка. Онака како што Ѓурговден некогаш се славел, како празник на новиот почеток и новата среќа. Секоја година Здружението на граѓани „Струма“ и ансамблот „Тримери“ ги прават ѓурговденските […]

Струмица ја одбележа 114-годишнината од загинувањето на Гоце Делчев

Струмица ја одбележа 114-годишнината од загинувањето на Гоце Делчев

Струмица денеска ја одбележа 114 – годишнината од загинувањето на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев. На пригодната свеченост пред споменикот на Делчев на истоимениот плоштад за неговиот живот и дело зборуваше вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов. -Еден век, една деценија и четири години одозгора. Ете толку време помина од […]

Струмички земјоделци еден час го блокираа патот Радовиш – Струмица

Струмички земјоделци еден час го блокираа патот Радовиш – Струмица

Струмички земјоделци денеска еден час, од 12 до 13 часот, го блокираа регионалниот пат Радовиш – Струмица. Тие бараат итна средба со надлежните институции на која, како што истакнаа, ќе разговараат за темите кои ги засегаат производителите. – До петок бараме итна средба со министерите за земјоделство и за финансии и со директорот на Платежната […]

Обука на тема „Косме и Хоризонт 2020“ во Струмица

Обука на тема „Косме и Хоризонт 2020“ во Струмица

Од денеска до 28 април учесници од Кичево, Кукуш, и домаќинот Струмица се дел од обуката на тема „Косме и Хоризонт 2020“ како дел од проектот „Бизнис Мрежа С-К-К“ финансиран преку ИПА програмата на Европската унија. Меѓународни експерти им помагаат на учесниците детално да ги анализираат двете програми, дел од финансиската рамка 2014-2020 за да […]

Интензивирана изградбата на Пречистителната станица во Струмица

Интензивирана изградбата на Пречистителната станица во Струмица

Привршуваат градежните работи во изградбата на Пречистителната станица во Струмица и наскоро ќе почне монтирање на дел од опремата, информираат од општината. Овој проект е во согласност со националното и ЕУ законодавството и со третманот на отпадните води од градот Струмица и околните населени места Баница, Добрејци, Градско Балдовци, Сачево, Дабиле, Муртино, Просениково и индустриските […]