semejstvo

Децата мораат и да паѓаат

Децата мораат и да паѓаат

Родителите се обидуваат да ги заштитат децата од непријатни ситуации, страдања, болка. И тоа е сосема нормално и природно. Сепак постојат ситуации во кои е пожелно е да се направи исклучок. Малите деца немаат чувство за простор и време, не им е јасно значењето на зборовите „вчера“ и „утре“, ниту дали нешто можат да јадат, […]

Зошто бебињата ги тријат очите?

Зошто бебињата ги тријат очите?

Сигурно веќе сите знаеме дека бебето со триењето на очите порачува дека му се спие. Дали сепак, сте се запрашале зошто тоа го прават? Експертите велат дека оваа реакција е последица на замор, затоа што е изморен секој дел од телото на бебето, па и очите. За намалување на напнатоста во очните мускули, тоа несвесно […]

Како настана омилената детска играчка мечето Теди?

Како настана омилената детска играчка мечето Теди?

Кадифеното мече Теди е омилена играчка на голем број деца и е составен дел од детството. Следува како еден имигрант пред повеќе од сто години дојде на идеја да ја направи оваа играчка. Кадифеното мече (Teddy bear) е создено во чест на поранешниот американски претседател Теодор Рузвелт. Се почна кога во американската држава Мисисипи, во […]

Првородените деца се попаметни од помладите браќа и сестри

Првородените деца се попаметни од помладите браќа и сестри

Економистите од Универзитетот во Единбург заклучија дека најстарите деца постигнуваат подобри резултати на тестови за интелигенција од своите помлади браќа и сестри. Истражувачите сметаат дека тоа значи дека првородените деца добиваат ментални стимулации од своите родители. Студијата објавена во списанието „Journal of Human Resources“ би можела да објасни зошто досегашните истражувања претежно доаѓале до заклучок […]

Ова треба да го слушне секое дете

Ова треба да го слушне секое дете

Приоритет на секој родител е да има добри децата. Но, на тоа мора да се работи. Да се разговара со децата, затоа што тоа е важно. На децата им е важно да почувствуваат дека родителите ги сакаат и почитуваат, важно им е да знаат дека нивниот глас се слуша. И затоа, вашето дете мора да […]

Како да се наспиете ако имате бебе?

Како да се наспиете ако имате бебе?

Новите родители не сакаат да го испуштат од вид своето бебе ниту секунда. Дури и доколку бебето спие без поголеми вознемирувања во текот на целата ноќ мајките и татковците држат стража и проверуваат дали се е во ред. По многу непроспиени ноќи, доаѓа моментот кога родителите помислуваат дека не можат веќе и дека им треба […]

Три работи кои децата ги учат уште во матката

Три работи кои децата ги учат уште во матката

Научниците открија дека луѓето учат одредени работи дури и пред да се родат: 1. Доживување на вкусовите Професорот Петер Хепер од Универзитетот Квинс во Белфаст истражувал дали човекот развива вкусови уште пред да се роди. Тој спроведе студија во која одредена група бремени жени јаделе лук, додека друга група не јаделе. Децата, чии мајки во […]

Одгледајте самостојно дете на кое ќе можете да се потпрете кога ќе остарете: Вака се создаваат луѓе!

Одгледајте самостојно дете на кое ќе можете да се потпрете кога ќе остарете: Вака се создаваат луѓе!

Да се биде родител е најубава, но и најтешка работа. Мајките и татковците секојдневно се соочуваат со дилеми, предизвици, стравови во врска со прашањето за правилно огледување на детето. Експертите за одгледување на деца собрале 13 правила, кои ги нарекоа „светиот грал“ на воспитувањето. Ова е, велат, се што морате да знаете за одгледувањето на […]

Ранет однос со мајката – зошто и како да го исцелите?

Ранет однос со мајката – зошто и како да го исцелите?

Односот со мајката се однесува на основното прашање на љубовта, припадноста и безбедноста, односно на нашите основни потреби како човечки суштества. Ерик Фром вели дека детето во првата година од животот мајката ја доживува како сеопфатна сила, која го штити и храни. Кога мајката не сака, значи дека сме живи, вкоренети и дека сме „дома“. […]

Кога бебето треба да почне да јаде овошје?

Кога бебето треба да почне да јаде овошје?

Педијатрите ги советуваат мајките околу петтиот месец полека да почнат да им воведуваат цврста храна на бебињата, а оваа промена во исхраната е најдобро да се почне со овошје и житарки без глутен (оризови и пченкарни снегулки). Кај воведувањето нови намирници во исхраната на бебињата, најважно е да се држите до правилото да се воведува […]

Дали вашето дете е активно на социјалните мрежи?

Дали вашето дете е активно на социјалните мрежи?

Дали знете што вашето дете објавува на социјалните мрежи? Обрнете внимание, разговарајте со децата. Истражувањата покажуваат дека секое второ дете пријавува дека е жртва на кибер насилство. Речиси 90 отсто од децата на возраст од десет до 15 години имаат мобилни телефони, а голем број од нив се подготвени да ги остават своите личи податоци […]