seks

Сакале да го „зачинат“ љубовниот живот, но претерале со зачините

Сакале да го „зачинат“ љубовниот живот, но претерале со зачините

Сите ќе се согласиме дека кондомите се добро средство за заштита, благодарение на кои сексот е побезбеден, едноставни за употреба и во 98 отсто случаи претставуваат сигурно средство за заштита од сексуално преносливи болести и несакана бременост. Но, кога се во прашање кондоми со вкус, работите се одвиват на друг начин. Стандардниот вкус, како што […]

Норвешката државна телевизија ќе емитува „часови по секс“

Норвешката државна телевизија ќе емитува „часови по секс“

Норвешката национална радио телевизиска компнија НРК до крајот на годината ќе почне да емитува емисија во која ќе бидат прикажувани двојки како водат љубов. Проектот е започнат со цел да им се помогне на тинејџерите да стекнат здрава слика за голотијата, нивните тела и за сексуалните односи. Автори на емисијата пд наслов „Line fikser kroppen“, […]

Жената, која најчесто изневерува по занимање е…

Жената, која најчесто изневерува по занимање е…

Многу фактори влијаат врз тоа дали партнерот ќе не изневери – незадоволство, привлечност од друга личност, одмазда…Новото истражување покажа дека меѓу факторите, кои влијаат на неверството е и професијата на човекот. „Illicit Encounters“, веб страница за состаноци од Велика Британија, наменета за луѓе во брак, проучила десет илјади профили на своите корисници. Резултатите од истражувањето […]

Жените кои водат љубов барем еднаш неделно стареат побавно

Жените кои водат љубов барем еднаш неделно стареат побавно

Сексуалните односи го успоруваат стареењето кај жените, дури и ако не уживаат во интимноста, се наведува во едно ново истражување. Активностите „под јоргани“ барем еднаш неделно го зголемуваат нивото на теломерите кај жените. Оваа алка на ДНК ланецот е поврзана со побавно стареење. Теломерите кај жените се продолжуваат во текот на водење на љубов, без […]

ВИДЕО: Воделе љубов во авион и никој не ги спречил во тоа

ВИДЕО: Воделе љубов во авион и никој не ги спречил во тоа

На лет на авиокомпанијата „Рајанер“ од Велика Британија до Ибица, патници снимиле двајца пијани и „возбудени“ сопатници, како водат љубов, па снимката заврши на интернет. По тој повод, компанија најави и истрага. Имено, освен „непримерното однесување“ на двојката, спорно е и тоа што никој од екипажот не се обидел ги прекине во актот, пишува „Јунилад“. […]

Повеќе секс, молам, ние сме Французи

Повеќе секс, молам, ние сме Французи

Time.com О-ла-ла! Според нова „Студија за сексуалноста во Франција“, и бројот на партнери и разновидност во секусланите активности се во подем во Франција. Што е пофранцуско од сексот? Повеќе секс, како што произлегува – посебно ако сте случајно жена. Речиси 50 години откако француската мајска револуција во 1968 година го исфрли слоганот „задоволство без опструкции“, […]

Сексот го зголемува ризикот од инфаркт

Сексот го зголемува ризикот од инфаркт

Физичката преоптовареност, вклучително и сексот, ги зголемуваат шансите за срцев удар, и ова особено важи за оние кои не спортуваат редовно, се вели во новата анализа, цитирана од порталот „Блиц“. Екипа од медицинскиот центар „Тафтс” во Бостон анализираше 14 различни истражувања, за да ја открие врската помеѓу физичките активности, сексот и ризикот од инфаркт. Американските […]

Што можете, а што не: Три правила за секс во бременоста

Што можете, а што не: Три правила за секс во бременоста

Проблемите со возбудувањето, оргазмот и задоволството по 36-тата недела од бременоста ги искусиле 92 отсто бремени жени. Истражувањето објавено во „Alexandria Journal of Medicine” ги предупредува бремените што смеат, а што не смеат да прават додека чекаат бебе. Сексот како приоритет Благодарение на хормонот окситоцин кој кај жените се лачи при оргазмот, сексот е добар […]

И мажите можат да се чувствуваат нервозно и депресивно по сексот

И мажите можат да се чувствуваат нервозно и депресивно по сексот

По водењето љубов жените често се чувствителни, нервозни, а некои благо депресивни. Сето ова секогаш се припишувало на нејзиниот пол, но новото истражување тврди дека низ овие фази поминуваат и мажите. До сега се претпоставувало дека од посткоитална дисфорија (PCD) страдаат само жените, а половината од нив чувствуваат тага, анксиозност, па и плачат. Но, лекарите […]

Тинејџерка од Романија си ја продаде девственоста за 2,3 милиони евра

Тинејџерка од Романија си ја продаде девственоста за 2,3 милиони евра

Александра Кефрен (18), од Романија, која пред неколку месеци ја стави својата девственост на продажба, со цена од еден милион евра, на крај за тоа доби 2,3 милиони евра, објави „Метро”. Среќниот добитник е корејски бизнисмен, со когошто допрва треба да се запознае. Александра го објавила огласот преку агенцијата Синдарела Ескортс, на која се нудат […]

Жените сакаат влакнести мажи

Жените сакаат влакнести мажи

Жените не ги „палат“ ниту стомачни „плочки“, ниту бицепси, ниту трицепси, ниту затегнатите мускули поради кои мажите минуваат со часови во фитенс студијата, покажува едно американско истражување. Како што објави „Њујорк Пост“, истражувањето направено преку проучување на тоа што жените најчесто гледаат на порно сајтовите, покажало дека дамите се „палат“ на влакнести мажи и повозрасни […]