samsung

Новиот „Галакси Ноут 8“ со две камери и посилен процесор

Новиот „Галакси Ноут 8“ со две камери и посилен процесор

„Самсунг“ се подготвува на 23 август во Њујорк конечно да го претстави новиот модел „Галакси Ноут 8“ , па поради тоа информациите за спецификациите се се почести. Според последните проверени најави, наследникот на „Ноут 7“ ќе биде достапен во црна, златна, сива и сина боја. Цената ќе изнесува околу 1.000 евра, а продажбата ќе почне […]

Самсунг со 70 отсто поголем профит во второто тромесечје во однос на истиот период лани

Самсунг со 70 отсто поголем профит во второто тромесечје во однос на истиот период лани

Самсунг Електроникс извести дека неговиот оперативен профит во второто тромесечје ќе биде околу 70 отсто поголем од истиот лански период и ќе достигне рекордно ниво, благодарение на силниот раст на побарувачката за мемориски чипови. Јужнокорејскиот технолошки гигант објави во петокот проценка дека во изминатиот квартал остварил оперативен приход од 14.000 милијарди корејски вони или околу […]

„Самсунг“ на пазарот пушта нова верзија на смартфонот „Galaxy Note 7“

„Самсунг“ на пазарот пушта нова верзија на смартфонот „Galaxy Note 7“

Јужнокорејската компанија „Самсунг“ соопшти дека почнува со продажба по пониска цена на обновената верзија на смартфонот „Galaxy Note 7“, откако минатата година го повлече од продажба поради безбедносни причини, јавија американските медиуми. Новите апарати ќе имаат нови, безбедни батерии. Продажбата на новиоте преправен модел во Јужна Кореја ќе почне од петок, а цената ќе изнесува […]

„Самсунг Галакс Ноут 8“ ќе биде поголем од огромниот С8+ модел

„Самсунг Галакс Ноут 8“ ќе биде поголем од огромниот С8+ модел

Долго најавуваниот „Самсунг Галакс Ноут 8“ ќе биде уште поголем од телефонот „Галакси С8+“, соошти извир во компанијата. Се очекува новиот модел на „Самсунг“ со неверојатен 6,3-инчен екран да биде достапен во текот на ова лето. За моделот С8+ се смета дека има непотребно голем екран од 6,2 инчи, поради што изненадија најавите дека моделот […]

„Самсунг“ ги претстави првите превитливи и растегливи ОЛЕД екрани

„Самсунг“ ги претстави првите превитливи и растегливи ОЛЕД екрани

Компанијата „Самсунг“ на конференцијата за технологија на дисплеи „Досплеј Вик“ во Калифорнија, ги претстави новите прототипи на ОЛЕД екрани, кои можат да се виткаат и растегнуваат. Овие флексибилни екрани имаат големина од 9,1 инчи, а се враќаат во првобитната форма по секое развлекување. За разлика од другите флексибилни екрани кои можат да се свиткаат само […]

„Епл“ порача 70 милиони превитливи дисплеи од „Самсунг“за новиот „Ајфон“

„Епл“ порача 70 милиони превитливи дисплеи од „Самсунг“за новиот „Ајфон“

Компанијата „Епл“ од „Самсунг“ порачала 70 милиони превитливи ОЛЕД дисплеи, кои ќе бидат користени за производство на новиот „АјФон“, објави „Никеи Азијан“. Според весникот, „Самсунг“ наводно е подготвен да произведе дури 95 милиони дисплеи само за потребите на „Епл“. Наводно оваа есен „Епл“ ќе лансира три нови „Ајфони“, два со нормални ЛЦД дисплеи и премиум […]

Дали Самсунг Галакси С8 е најважниот модел на јужнокорејската компанија?

Дали Самсунг Галакси С8 е најважниот модел на јужнокорејската компанија?

Самсунг Галакси С8 ќе биде најтежок испит на јужнокорејската фирма, бидејќи телефонот поминува низ најтешка контрола, а и очекувањата се најголеми. Самсунг Галакси С8 ќе ја замени Самсунговата џебна „играчка” Галакси С7 и проблематичниот Самсунг Галакси Ноут 7 како водечки мобилен телефон на Самсунг. Ланскиот скандал со моделот Ноут 7, т.е. со неговите батерии, ја […]

ВИДЕО: Самсунг ги претстави новите Галакси С8 и С8 Плус

ВИДЕО: Самсунг ги претстави новите Галакси С8 и С8 Плус

По изминатите седум месеци, контролирајќи ја штетата напревна со дебаклот на Галакси Ноут 7, Самсунг повторно се враќа на сцената со новиот Галакси С8. Денеска, Самсунг ги претстави нивните нови премиум смартфони, Галакси С8 и С8 Плус, со кои што очекуваат да се вратат на пазарот за паметни телефони. Од прв поглед се забележува промената […]

Новиот виртуелен асистент на Самсунг ќе знае 8 јазици

Новиот виртуелен асистент на Самсунг ќе знае 8 јазици

Иако новиот премиум телефон на Самсунг, Галакси С8 се уште не е презентиран, веќе се познати многу работи за неговите карактеристики како хардверските, така и за софтверските решенија. Најавено е дека новиот виртуелен помошник на Самсунг ќе се вика Bixby, а според шпекулациите се очекува тој да знае осум јазици. Јужнокорејската компанија сака да се […]

„Самсунг“ повлекува три милиони машини за перење алишта

„Самсунг“ повлекува три милиони машини за перење алишта

По фијаското со паметните телефони, кои се прегреваат и се палат, корејски Самсунг, еден од водечките производители на апарати за домаќинство, доби уште еден удар – американските власти најавија повлекување на речиси три милиони машини за перење алишта произведени од Самсунг, по неколку извештаи за повреди, вклучително и скршена вилица, поради претерани вибрации. Пред еден […]

„Самсунг“ го проширува брендот ATIV

„Самсунг“ го проширува брендот ATIV

Компанијата „Самсунг Електроникс“ денеска најави дека ќе го прошири брендот ATIV, со цел да ги опфати водечките персонални компјутери со оперативниот систем Виндоуз. ATIV, претходно бренд на компанијата за хибридни апарати (паметни персонални компјутери со платформа Виндоуз), сега претставува спој на компјутерска и мобилна технологија и ги спојува сите персонални компјутери на Самсунг со платформата […]