rusija

Се активира вулкан на Камчатка

Се активира вулкан на Камчатка

Најголемиот евроазиски вулкан Кључевскаја, кој се наоѓа на рускиот полуостров Камчатка, исфрли пепел во висина од шест километри над морското ниво, соопштија денеска официјални претставници, додавајќи дека е издадено портокалово предупредување за авијацијата. – Пепелта е проширена 250 километри северозападно од вулканот, тврдат официјалните претставници, а одделот при руското Министерство за за вонредни ситуации во […]

Москва: Руските сили ликвидираа над 200 џихадисти кои се движеле кон Деир ал-Зур

Москва: Руските сили ликвидираа над 200 џихадисти кои се движеле кон Деир ал-Зур

Руската борбена авијација ликвидираше над 200 борци од групата „Исламска држава“ за време на нивната предислокација во реонот на сирискиот град Деир ал-Зур, соопшти денеска Министерството за одбрана во Москва, пренесе ТАСС. Бомбардери и армиска авијација од Воздушно-вселенските сили на Русија во нападот уништо над 20 автомобили, каде се наоѓале џихадисти, вооружени со големокалибарски оружја […]

Пораст од 28 проценти на трговската размена меѓу Турција и Русија

Пораст од 28 проценти на трговската размена меѓу Турција и Русија

Трговската размена меѓу Турција и Русија во првата половина од годината бележи пораст од 28 проценти, изјави рускиот министер за енергетика Александар Новак на отоворањето на Меѓународниот саем во Измир, јави ТАСС. Тој наведе дека двете земји имаат перспективи за соработка во сите сфери на економијата. – Посебно силни се перспективите во сферата на инвестициите, […]

Далај Лама: Сонувам Штабот на НАТО да се пресели во Москва

Далај Лама: Сонувам Штабот на НАТО да се пресели во Москва

Тибетскиот духовен лидер Далај Лама изјави дека сонува за тоа Штабот на НАТО да се префрли од Брисел во Москва, со што, според него, би се придонело за зближување на граѓаните на Русија и САД. – Знаете, мојот сон е Штабот на НАТО да се префрли во Москва. Во рускиот менталитет НАТО е симбол на […]

Руско МНР ја негира информацијата на „Блумберг“ за мешање во внатрешните работи на Македонија

Руско МНР ја негира информацијата на „Блумберг“ за мешање во внатрешните работи на Македонија

Обвинувањата на сметка на Москва за наводно мешање на Русија во внатрешните работи на Македонија се фабрикувани и неосновани, соопшти руското Министерство за надворешни работи, демантирајќи ја објавената информација на агенцијата „Блумберг“. Изјавата на портпаролката на руското МНР, Марија Захарова е дадена по интервју на македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска за „Блумберг“. – Имајќи […]

На Крим приведен украински агент кој требало да изврши диверзии

На Крим приведен украински агент кој требало да изврши диверзии

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) на Крим приведе агент на Службата за безбедност на Украина, кој подготвувал диверзии на Полуостровот. – Украинскиот државјанин Генадиј Генадиевич Лимошенко, поранешен постар разузнавач од армијата на Киев беше испратен на полуостровот Крим, анектиран од Русија во 2014 година, да изврши диверзии врз инфраструктурни и други објекти, се посочува […]

Во Русија уапсени терористи кои подготвувале атентати во Москва

Во Русија уапсени терористи кои подготвувале атентати во Москва

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) привела четворица терористи, еден државјанин на Русија и тројца на централноазиските држави, кои подготвувале атентати во Москва и регионот, соопшти прес центарот на ФСБ, пренесе ТАСС. Групата планирала да изведе самоубиствени атентати со моќни експлозиви во места каде се собираат многу луѓе, пред се, транспортни објекти и трговски ценатри […]

Герхард Шредер предложен за директор на Управниот одбор на најголемиот руски нафтен произведувач

Герхард Шредер предложен за директор на Управниот одбор на најголемиот руски нафтен произведувач

Русија го предложи поранешниот германски канцелар Герхард Шредер во Управниот одбор на најголемиот нафтен произведувач „Розњефт“ како независен директор. Шредер беше германски канцелар од 1998 до 2005 година е близок со претседателот на Русија, Владимир Путин и во моментов е претседател на бордот на директори на проектот на Гаспром, Северен тек. Руската федерација поседува 50 […]

Шојгу ги повика меѓународните организации да испратат хуманитарна помош во Сирија

Шојгу ги повика меѓународните организации да испратат хуманитарна помош во Сирија

Русија очекува од меѓународните организации да испратат хуманитарна помош за Сирија, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу за телевизијата „Росија 24“. – Денеска кажавме: Доставувајте помош во зоните за деескалација, таму секаде е отворено. Ако не можете ќе донесеме ние. Не можеме сепак да направиме се, затоа е потребна поддршка и од страна на […]

Шојгу очекува поголема воена соработка со Србија

Шојгу очекува поголема воена соработка со Србија

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, по сотанокот со српскиот министер за одбрана Александар Вулин во Москва, изјави дека очекува поголема воена и воено-техничка соработка со Србија, јави ТАСС. – Се надевам дека динамиката што ја имаме во воената и воено-техничката соработка не само што ќе остане сочувана, туку и ќе биде зголемена, нагласи Шојгу. […]

Белата куќа: Трамп беше саркастичен кога му се заблагодари на Путин

Белата куќа: Трамп беше саркастичен кога му се заблагодари на Путин

Американскиот претседател Доналд Трамп беше саркастичен кога му се заблагодари на рускиот претседател Владимир Путин дека им заштедил пари на САД, со тоа што наложил Вашингтон да го намали бројот на дипломатскиот персонал во Русија, јави Ен-Би-Си њуз, 24 часа по изјавата на Трамп. Ен-Би-Си ова го објави на Твитер, цитирајќи ја портпаролката на Белата […]