rakomet zeni

ЖРК Вардар и Херем спогодбено ја прекинаа соработката

ЖРК Вардар и Херем спогодбено ја прекинаа соработката

Норвешката ракометарка Камила Херем на крајот од сезоната го напушта тимот на Вардар, откако спогодбено е договорен прекин на соработката. Херем дојде во Вардар пред почетокот на сезоната како засилување на позицијата лево крило. Според договорот таа требаше да остане во Скопје најмалку две сезони. Досега постигна вкупно 33 гола во лигата на шампионите, најмногу […]

Македонија ги доби ривалите во квалификациите за ЕП 2018 за ракометарки

Македонија ги доби ривалите во квалификациите за ЕП 2018 за ракометарки

Женската ракометна репрезентација на Македонија ќе игра во третата квалификациска група за Европското првенство 2018 заедно со Србија, Шведска и победникот од претквалификациската група А. По денешната ждрепка во Париз беа формирани и другите групи: Група 1: Швајцарија, Украина, Хрватска и Норвешка. Група 2: Италија, Словачка, Полска и Црна Гора. Група 4: Португалија, Австрија, Русија […]

Вардарки посакуваат реванш за ланската елиминација од Букурешт

Вардарки посакуваат реванш за ланската елиминација од Букурешт

Ракометарките на Вардар по денешната ждрепка и добивање на актуелниот европски првак ЧСМ Букурешт за противник во полуфиналето на завршниот турнир од Лигата на шампионите, сметаат дека треба да се фокусираат на сопствената игра и да не размислуваме за противникот. – Не би знаела што да кажам. Секој тим на Ф4 е многу силен. Секој […]

ЖРК Вардар против Букурешт во полуфиналето на ЛШ

ЖРК Вардар против Букурешт во полуфиналето на ЛШ

Македонскиот ракометен првак Вардар ќе игра со романскиот и актуелен европски првак ЦСМ Букурешт во полуфиналето на завршниот турнир од Лигата на шампионите. Вардарки и минатата сезона во полуфиналето на „Фајнал фор“ играа со Букурешт кога беа поразени со 27:21, па ова ќе биде можност за реванш. Ова е епилогот по денешната ждрепка на која […]

Човиќ меѓу „трите ѕвезди“

Човиќ меѓу „трите ѕвезди“

Ракометарката на Вардар, Андреа Човиќ по добрата игра во саботата во реванш четвртфиналето од Лигата на шампионите со Митјиланд, се најде меѓу „трите ѕвезди“ на оваа рунда, во изборот на ЕХФ ТВ. Човиќ постигна шест голови, повеќето од нив во моментите кога вардарки го кршеа отпорот на данската екипа. Покрај Човиќ во изборот се наоѓаат […]

Вардарки подготвени за потврда на место на Ф4

Вардарки подготвени за потврда на место на Ф4

Ракометарките на Вардар в сабота го играат реванш натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите против Митјиланд, каде ќе бараат пласман на Ф4 турнирот во Будимпешта. На првиот натпревар во Данска македонскиот првак победи со 28:26, па сега треба само да го потврди својот квалитет, и по четврти пат да биде меѓу четирите најдобри екипи […]

Лејно ја има најдобрата одбрана на колото

Лејно ја има најдобрата одбрана на колото

Голманката на ЖРК Вардар Амадин Лејно ја има најдобрата одбрана на првите четвртфинални натпревари од Лигата на шампионите. Французинката во второто полувреме спречи намалување на предноста на нејзиниот тим откако ја одбрани контрата на противникот, а одбраната беше оценета како најдобра во изборот на ЕХФ ТВ. Во „трите ѕвезди“ на оваа рунда се најдоа: Кармен […]

Вардарки го добија првиот четвртфинален меч против Митјиланд во Лига на шампионките

Вардарки го добија првиот четвртфинален меч против Митјиланд во Лига на шампионките

Ракометарките на Вардар го добија првиот меч против Митјиланд во рамките од четвртфиналето на Лигата на шампионите. На средбата одиграна попладнево во Данска, македонскиот првак славеше победа со 28-26 . Две дијаметрално спротивни полувремиња одиграа ракометарките на Вардар. Во првиот дел беа оние кои доминираа па на паузата заминаа со предност од шест гола 18-12. […]

Вардарки против Митјиланд во првиот меч од четвртфиналето на Лига на шампионките

Вардарки против Митјиланд во првиот меч од четвртфиналето на Лига на шампионките

Женскот ракометен првак на Македонија, ЖРК Вардар попладнево во Данска, против Митјиланд ќе го игра првиот натпревар од четвртфиналната рунда во Лигата на шампионите. Вардарки кои веќе три сезони завршуваат како третопласирани во елитното натпреварување ќе ја имаат улогата на фаворитки во дуелот со незгодната данска екипа, која игра брз ракомет. Двете екипи досега имаат […]

Букурешт против Ференцварош во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионките

Букурешт против Ференцварош во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионките

Ракометарките на ЦСМ Букурешт забележаа победа над Ференцварош во првиот натпревар од четвртфиналната рунда на Лигата на шампионите во женска конкуренција. На средбата одиграна синоќа во Букурешт, романскиот тим славеше победа со пет гола разлика 30-25 со што создаде солидна предност пред реванш дуелот кој ќе се игра на 15 парил во Унгарија. Останатите три […]

ЖРК Металург го освои трофејот во кадетската ракометна лига

ЖРК Металург го освои трофејот во кадетската ракометна лига

ЖРК Металург е победник на „Фајнл Фор“ турнирот во кадетска женска конкуренција што се играше викендов во салата „Билјанини Извори“ во Охрид. Во финалната средба, Металург го совлада Вардар СЦЈС со 26:21 и се закити со златниот медал, додека во натпреварот за бронзата, домаќинот Лихнид славеше против Куманово со 25:21. Пред овие две средби, одиграни […]