rakomet sp

Познати сите европски селекции кои ќе играат на СП за ракометарки

Познати сите европски селекции кои ќе играат на СП за ракометарки

Со одигрувањето на четирите реванш дуели од баражот, комплетиран е списокот на сите европски селекции кои ќе играат на Светското првенство за ракометарки Репрезентациите на: Црна Гора, Русија, Словенија и Чешка, изборија пласман на Мундијалот во Германија што ќе се одржи кон крајот на годинава. Резултати од синоќешните средби: Белорусија – Црна Гора 25:23 (вкупни […]

СП 2017: Франција ја одбрани титулата светски првак

СП 2017: Франција ја одбрани титулата светски првак

Ракометната репрезентација на Франција ја одбрани титулата светски шампион откако во финалето на 25. Светско првенство вечерва во Париз ја победи Норвешка со 33:26 (18:17). За „триколорите“ ова е шеста титула светски првак, воедно тие ја одбранија титулата освоена пред две години во Катар. Досега Франција првото место го освојуваше на Светските првенства: 1995, 2001, […]

Лазаров е најдобар стрелец на Светското првенство во Франија

Лазаров е најдобар стрелец на Светското првенство во Франија

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е најдобар стрелец на Светското првенство во Франција. Лазаров на шест натпревари постигна 50 голови, додека како втор со 47 голови заврши Серхио Лопес од Ангола, а третото место со по 45 голови го поделија Амине Банур од Тунис и Кристијан Бјорнсен од Норвешка. За Лазаров ова e […]

СП 2017: Франција и Норвешка во борба за златниот медал

СП 2017: Франција и Норвешка во борба за златниот медал

На 25-тото Светското првенство во ракомет попладнево се игра финалето меѓу Франција и Норвешка. Селекцијата на Франција е домаќин и светски првак, а во својата историја има вкупно пет титули од светските првенства (1995, 2001, 2009, 2011 и 2015), две олимписки злата (2008 и 2012), како и три први места на Европските првенства (2006, 2010, […]

СП 2017: Прв медал од Светско првенство во ракомет за Словенија

СП 2017: Прв медал од Светско првенство во ракомет за Словенија

Ракометната репрезентација на Словенија со голем пресврт успеа во дуелот за 3.место да ја победи Хрватска синоќа во Париз со 31:30 и со тоа да го освои првиот медал (бронзен) на Светските првенства. Во „малото финале“ Словенија во 40.минута беше во негатива од осум голови (24:16 за Хрватска), но сепак на крајот стигна до победата. […]

СП 2017: Словенија – Хрватска во борба за бронзениот медал

СП 2017: Словенија – Хрватска во борба за бронзениот медал

Репрезентациите на Словенија и на Хрватска вечерва во Париз ќе го играат натпреварот за бронзениот медал на Светското првенство во ракомет. И двете селекции загубија во полуфиналето: Словенија од Франција, а Хрватска по продолжение од Норвешка. Во двата табора истакнуваат дека ќе најдат сили и последниот натпревар да го одиграа најдобро што можат и со […]

СП 2017: Прво финале за Норвешка на Светските првенства

СП 2017: Прво финале за Норвешка на Светските првенства

Ракометната репрезентација на Норвешка се избори за финалето на Светското првенство во Франција откако во второто полуфинале по продолжение ја победија Хрватска со 28:25. Во регуларните 60 минути резултатот беше 22:22, а Златко Хорват за Хрватска не реализираше удар од седум метри во 60 минута. Голманот на Норвешка Торбјорн Бергеруд одбрани и избори продолжение за […]

Норвешка по продолженија ја совлада Хрватска за пласман во финале

Норвешка по продолженија ја совлада Хрватска за пласман во финале

Во еден навистина интересен и неизвесен натпревар, репрезентацијата на Норвешка успеа да ја победи Хрватска и да се пласира во финалето од Светското ракометно првенство. Норвешка водеше со 12-10 на полувремето, меѓутоа хрватите се вратија во вториот дел за по истекот на второто полувреме резултат да биде 22-22. Хорват дури промаши и удар од седум […]

СП 2017: Хрватска против Норвешка по ново финале на Светските првенства

СП 2017: Хрватска против Норвешка по ново финале на Светските првенства

Ракометарите на Хрватска по шести пат вечерва ќе играат полуфинале, додека нивниот ривал Норвешка го игра своето прво. Хрватската репрезентација има една шампионска титула од 2003 година, а уште трипати беше поразена во финалниот дуел и ова е нова можност за оваа репрезентација да се избори за финалниот дуел. Норвешка лани на Европското првенство во […]

Французите ќе го бранат мундијалското злато

Французите ќе го бранат мундијалското злато

Ракометарите на Франција обезбедија пласман во финалето на Светското првенство чиј домаќин е оваа земја. Во првиот полуфинален натпревар на Мундијалот, одигран синоќа во Париз пред 18.000 гледачи „Триколорите“ ја оправдаа улогата на фаворит во дуелот со Словенија и забележаа победа со 31-25 полувреме 15-12. Ремили со шест гола беше најефикасен во редовите на Франција, […]

Франција прв финалист на ракометното Светско првенство

Франција прв финалист на ракометното Светско првенство

Домаќинот Франција е првиот патник во финалето од Светското првенство во ракомет по победата против Словенија со 31-25. Најуспешен кај французите беше Недим Ремили со шест постигнати погодци, додека за словенците најмногу голови, 5, постигна Јуре Доленец. Французите беа подобри во текот на целиот натпревар и со удобна предност влегоа во завршницата на натпреварот. Во […]