rakomet

Гонзалес: Подготвени сме за пласман на „фајнал фор“

Гонзалес: Подготвени сме за пласман на „фајнал фор“

Тренерот на Вардар Раул Гонзалес очекува тежок натпреварот во реваншот од четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони против Флензбург во Скопје. – Следува вториот дел од пресметката. Ќе треба да играме како да немаме предност. Тие имаат силен тим кој во Скопје ќе дојде да постигне повеќе голови отколку на првиот натпревар. Ние без разлика […]

Вардар го победи Флензбург, во Скопје ќе брка историја

Вардар го победи Флензбург, во Скопје ќе брка историја

Македонскиот ракометен шампион Вардар постигна победа на првиот натпревар од четвртфиналето од Лигата на шампионите на гостувањето кај бундеслигашот Флензбург со 26:24. Македонскиот првак во 15-тата минута водеше со 6:5, а брзо потоа со серија од четири голови „црвено-црните“ водеа со 10:5. На полувреме Вардар имаше шест голови предност (15:9). Во вториот дел македонскиот шампион […]

Ракометарите на Вардар по реванш против Флензбург

Ракометарите на Вардар по реванш против Флензбург

Ракометарите на македонскиот првак Вардар попладнево го играат првиот четвртфинален дуел од Лигата на шампионите против германски Флензбург и ова им е шанса за реваншот за елиминацијата од пред четири сезони исто така во четвртфиналето во ова натпреварување. Флензбург беше поуспешен поради повеќе голови постигнати на гости откако вкупниот резултат беше 49:49. Вардар изминативе сезони […]

Лазаров: Сакам пак да ја освојам ЛШ и да играм на Олимпијада со Македонија

Лазаров: Сакам пак да ја освојам ЛШ и да играм на Олимпијада со Македонија

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров во интервју за шпанскиот најтиражен спортски весник „DIARIO AS” изјави дека желба му оваа сезона повторно да ја освои Лигата на шампионите со неговиот клуб Барселона, а со репрезентацијата да се пласира на Олимпијадата во Токио. – Би сакал да ја освојам по втор пат Лигата на шампиони […]

Гонзалес ги врати во репрезентацијата Ристовски, Јоновски и Прибак

Гонзалес ги врати во репрезентацијата Ристовски, Јоновски и Прибак

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез го објави поширокиот список за квалификациските натпревари против Исланд за пласман на ЕП во Хрватска. Гонзалес во националниот тим ги повика и голманот Борко Ристовски, Ацо Јоновски и Немања Прибак кој беа изоставени од Лино Червар на Светското првенство во Франција. Репрезентативен повик од Гонзалес добија следниве 28 ракометари: […]

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата. Тука Вардар за првпат се најде на пиедесталот, на третото место што е најдобар успех за „црвено-црните” досега. Претходно двапати вардарци се најдоа […]

Самсоненко: Ако има судиска неправда ќе се повлечам од првиот тим

Самсоненко: Ако има судиска неправда ќе се повлечам од првиот тим

Претседателот на РК Вардар, Сергеј Самсоненко, на денешната прес-конференција во пресрет на четвртфиналниот дуел од Лигата на шампионите в сабота со Флензбург, рече дека во случај лошо судење ќе се повлече од првиот тим. Од ЕХФ на првиот натпревар се делегирани судиите од Словенија Крстиќ и Љубиќ, а реваншот во Скопје ќе го судат Данците […]

Бошковски: Игравме колку што Вардар ни дозволи

Бошковски: Игравме колку што Вардар ни дозволи

Ракометарите на Еурофарм Работник вчеравечер пред своите гледачи загубија од шампионот Вардар со 19:24, а тренерот Андон Бошковски смета дека овој меч беше добра подготовка за претстојното градско дерби со Пелистер. – Задоволен сум од првото полувреме, но во овој натпревар Вардар го диктираше темпото и ние игравме, колку што тие ни дозволија. Верувам дека […]

Два натпревара од ракометниот плеј-оф

Два натпревара од ракометниот плеј-оф

Во рамките на ракометниот плеј-оф денеска ќе се одиграат два натпревара. Првакот Вардар поради настапот на завршниот турнир од СЕХА лигата денеска е домаќин на битолски Пелистер. Ова за Вардар ќе биде втор натпревар во два дена против екипи од Битола откако вчера го победи Работник Еурофарм со 24:19. Ова е дуел од 3.коло, а […]

Канељас: Игравме интелигентно и без грешки

Канељас: Игравме интелигентно и без грешки

Во избор на најдобрите играчи на Ф4 турнир од ракометната СЕХА лига, четворица играчи на Вардар најдоа место, а меѓу нив Жоан Канељас освои дури две награди. Една како дел од Олстар тимот, и една за МВП играч. Тој во победата над Веспрем (26:21) синоќа во финалето имаше реализација 5/7, и сигурно беше едно од […]

Пет поединечни признанија за вардарци на „Ф4“ турниро во СЕХА лигата

Пет поединечни признанија за вардарци на „Ф4“ турниро во СЕХА лигата

Доминацијата на македонскиот првак Вардар на завршниот турнир во регионалната ракометна СЕХА лига покрај со освоениот шампионски трофеј беше потврдена и со пет поединечни признанија. Четворица ракометари на Вардар се најдоа во идеалниот тим на фајнал-фор турнирот одржан во Брест, а Јоан Кањељас е избран за најкорисен играч (МВП) на завршниот турнир. Покрај Шпанецот кој […]