radovis

Нормализиран сообраќајот на патот Штип-Радовиш

Нормализиран сообраќајот на патот Штип-Радовиш

Сообраќајот на патниот правец Штип-Радовиш во 14:30 часот попладнево е нормализиран, соопшти Автомото сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот беше во прекин од 11:30 часот поради сообраќајна незгода.

Заев од Радовиш: Вработените во администрацијата да се охрабрат

Заев од Радовиш: Вработените во администрацијата да се охрабрат

Ја обединивме и здруживме цела Македонија за достоинствен живот во неа, за три дена сите заедно ќе го славиме новиот живот, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на вечерашниот митинг во Радовиш. „Ќе му докажеме на целиот свет дека овде има слободни луѓе и демократи, кои на 11-ти декември ќе го искористат најсилното оружје на […]

(ВИДЕО) Спасовски во Радовиш: Праведно општество ослободено од груевизирани институции ќе ги задржи младите

(ВИДЕО) Спасовски во Радовиш: Праведно општество ослободено од груевизирани институции ќе ги задржи младите

„Врнежливото време не ги спречи радовишани масовно и средечно да го пречекаат генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски и да ги искажат своите маки од неподносливите услови за живот во коишто живеат“, велат од СДСМ. „Децата да ни ги вратите, куќите ни останаа празни!“ ,се жалеа повозрасните граѓаните на големиот егзодус на младите, велејќи дека […]

Пет лица нападнале радовишанец

Пет лица нападнале радовишанец

Во Радовиш ноќеска околу 1:20 часот пет лица физички нападнале радовишанец и му го одзеле мобилниот телефон. Разбојништвото се случило на улицата „Плачковица“ додека Н.К. (1997) се движел по улицата. Разбојниците го удирале со тупаници во пределот на лицето по што му го одзеле мобилниот телефон „алкател“ и избегале.

Во Радовиш изгоре куќа, тешко повреден е еден пожарникар

Во Радовиш изгоре куќа, тешко повреден е еден пожарникар

Целосно е изгорен вториот кат и кровната конструкција на куќа во Радовиш во пожар што избувна попладнево на улицата „Партизанска“. При гаснењето на пожарот тешко е повреден и еден пожарникар, кој има скршеници на ногата, по што е хоспитализиран во Клиничка болница-Штип, а поради сериозноста на повредите е испратен на Клиниките во Скопје. Командирот на […]

Пронајдени 147 стебла марихуана во Радовиш

Пронајдени 147 стебла марихуана во Радовиш

Стебла од растението „Cannabis Sativa“ со глемина од 1,5 до 2,7 метра во фаза на цветање биле пронајдени во ниско стеблеста шума покрај патот меѓу селата Бучим и Кошево, Радовишко. Како што соопшти МВР на 31 јули оваа година во 17 часот, по претходно добиени сознанија од полициски службеници од Полициската станица Радовиш,  во ниско […]

ФОТО: Град и дожд го поплавија Радовиш

ФОТО: Град и дожд го поплавија Радовиш

Општина Радовиш денеска беше зафатена со обилни дождови проследени со град. Најмногу дожд имаше во Радовиш, како и во околните места Ињево, Воиславци, населба Дамјан, Тополница. Речното корито на река Сушица се прели, а радовишка Стара река речиси беше полна со вода. Од надојдените води поплавени се голем број стамбени објекти во градот и селата, […]

Отворен нов центар за ран детски развој во село Злеово

Отворен нов центар за ран детски развој во село Злеово

Децата од три до шестгодишна возраст од радовишкото село Злеово имаат можност да посетуваат предучилишна програма во новиот Центар за ран детски развој, отворен во рамки на иницијативата „Првите 5 се најважни на свет“. – Обезбедувањето на правилен психофизички и социоемотивен развој на децата треба да е приоритет на секое општество. Топлината и љубовта што […]

Радовиш: Мајка ги напуштила близначињата веднаш по пордувањето

Радовиш: Мајка ги напуштила близначињата веднаш по пордувањето

Откако по породувањето избегала од Клиничката болница во Штип, две близначиња веднаш по раѓањето, останале без мајка. Од Клиничката болница во Штип, коментираат дека двете бебиња се на посебна храна и добро напредуваат. Едното дете било тешко едно кило и 700 грама, а другото половина килограм повеќе. – Бебињата пред да бидат пренесени во Битола […]

Поплавено Радовишко поле, урнати два моста

Поплавено Радовишко поле, урнати два моста

Поради силниот пороен дожд и надојдените води од Радовишка река, урнати се два моста кај селата Покрајчево и Злеово, а мостот кон селото Јаргулица што ги поврзува со магистралниот пат Струмица – Штип е во критична состојба. Околу 1.500 жители од селото Злеово целосно се отсечени, а урнатиот мост им е единствена комуникација кон Радовиш и Струмица. Градоначалникот […]

Над 400 земјоделци од Радовиш протестираа пред седиштето на СДСМ

Над 400 земјоделци од Радовиш протестираа пред седиштето на СДСМ

Земјоделците од Општина Радовиш денеска протестираа пред просториите на Општинската организација на СДСМ. Над 400 земјоделци со 50 трактори и земјоделска механизација го блокираа централното градско подрачје изразувајќи го својот револт против опозицијата која го блокира донесувањето на буџетот за 2013 година. Земјоделецот Лазар Манев вели дека со  недонесувањето на буџетот за 2013 година ќе бидат […]