rabotnicki

Бугарскиот кошаркар Костов нов играч на Работнички

Бугарскиот кошаркар Костов нов играч на Работнички

Бугарскиот кошаркарски интернационалец Чавдар Костов е нов играч на Работнички. Најтрофејниот македонски кошаркарски клуб ја доби трката со Лукоил кој исто така беше заинтересиран за ангажирање на Костов. Ова е второ засилување за Работнички, претходно тимот од Градски парк ја договори соработка за новата сезона со Бојан Крстевски. 29-годишниот Костов е висок 196 см. и […]

Работнички против руската Парма во ФИБА Еврокупот

Работнички против руската Парма во ФИБА Еврокупот

Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив, Работнички, го дозна противникот во квалификациите во ФИБА Еврокупот. Работнички во првата рунда ќе се сретне со рускиот тим Парма од Прем, екипа која беше едена од најнепосакуваните ривалите за тимот на „Градски парк“. Екипата на Парма минатата сезона настапуваше во регионалната ВИТБ-лига каде имаше очаен скор од само една победа […]

Работнички го договори Докузовски, следува составување на тимот

Работнички го договори Докузовски, следува составување на тимот

Најтрофејниот кошаркарски клуб во Македонија, Работнички и во следната сезона ќе биде предводен од тренерот Марин Докузовски. – Во претстојната сезона 2017/2018 најтрофејниот клуб Работнички ќе го има „докторот“ Марин Докузовски за тренер, објави Работнички на својот Фејсбук профил. Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски најави најголем буџет досега за клубот кој се пријави за […]

Работнички носител во квалификациите во Европа Купот на ФИБА

Работнички носител во квалификациите во Европа Купот на ФИБА

Светската куќа на кошарката ги објави клубовите кои наредната сезона (2017/2018) ќе се борат за учество во Европа Купот кој е под организациската палка на ФИБА. Единствен македонски клуб кој испрати пријава е најтрофејниот кошаркарски колектив Работнички, кој се најде во „шеширот“ клубови-носители. По откажување на Јесил Гиресун, во квалификациските рунди останува 31 клуб кој […]

Јуниорите на Работнички го освоија шампионскиот трофеј

Јуниорите на Работнички го освоија шампионскиот трофеј

Младите кошаркари на Работнички ја освоија шампионската титула во националниот шампионат на Македонија. Работнички во финалето на завршниот „Ф4“ турнир за играчи до 18 години кој се одржа во СРЦ „Кале“ го победи Вардар со 78:60. Победата тимот од „Градски парк“ ја најави уште во првото полувреме откако првите две четвртини ги доби со убедливи […]

Треневски задоволен од сезоната

Треневски задоволен од сезоната

Тренерот на Работнички Виктор Треневски по успешната сезона доби доверба и во следниот шампионат да го предводи тимот од „Дебар Маало“. Според неговите анализи, целта е остварена, сезоната е успешна, но последните резултати не беа за пример. Работнички обезбеди излез на европска сцена и следната сезона. Го освои третото место во изминатиот шампионат во Првата […]

„Соколите“ направија брејк во „Градски парк“

„Соколите“ направија брејк во „Градски парк“

Кошаркарите на Карпош Соколи го добија првиот натпревар од полуфиналната пресметка во плејофот со Работнички откако вечерва во доигрувањето без навивачи во салата „Градски парк“ победија со 77:76. По инцидентите вчеравечер мечот беше прекинат при резултат 67:60 за АБА лигашот, предност која успеа да ја преточат во триумф по одигрувањето на последната четвртина во денешното […]

Прв пораз на МЗТ Скопје Аеродром во Супер лигата

Прв пораз на МЗТ Скопје Аеродром во Супер лигата

Кошаркарите на шампионот МЗТ Скопје Аеродорм вечерва го претрпеа првиот пораз во Супер лигата откако загубија од Работнички на гости со 78:70. Домаќинот предноста ја имаше во текот на целиот натпревар, а решавачка беше втората четвртина која Работнички ја доби со 19:10. Најефикасни кај победникот беа Ѓорѓи Чековски со 19 поени и Димче Тасовски со […]

Дербито Работнички – МЗТ Скопје Аеродром се игра во „Градски парк“

Дербито Работнички – МЗТ Скопје Аеродром се игра во „Градски парк“

Дерби дуелот на осмото коло од кошаркарската Супер лига ќе се одигра попладнево во салата „Градски парк“ во Скопје, а ќе играат Работнички и МЗТ Скопје Аеродром. Првакот МЗТ Скопје е единствениот непоразен тим во лигата, но го чека гостување на „жешкиот терен“ против големиот ривал. Почетокот на дуелот е во 18 часот. Во истиот […]

МЗТ во второто полувреме го скрши отпорот на Работнички

МЗТ во второто полувреме го скрши отпорот на Работнички

Со одлична игра во вторите 20 минути, особено во фазата на нападот, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром лесно и убедливо го совладаа вечниот ривал Работнички (87:68), во вечерашниот дуел на домашен терен во рамки на 3. коло од Суперлигата. „Сино-белите“ во третиот и четвртиот период постигнаа дури 51 поен и остварија позитива од 18 поени […]

МЗТ Скопје домаќин на Работнички во вечното кошаркарско дерби

МЗТ Скопје домаќин на Работнички во вечното кошаркарско дерби

Викендов ќе се одиграат пет натпревари на кошаркарските натпревари во Македонија, три во Супер лигата каде шест екипи се борат за шампионската титула, а два во Плејаут лигата каде четири екипи се борат за опстанок во кошаркарската елита. Третото коло во тековната натпреварувачка сезона во Супер лигата вечер ќе го отворат градските ривали МЗТ Скопје […]