protesti

СДСМ: Ги поддржуваме родителите, децата да се заштитат од партиските протести

СДСМ: Ги поддржуваме родителите, децата да се заштитат од партиските протести

„Ги поддржуваме родителите кои остро се спротивставуваат на злоуопотребите на нивните деца за протести. Порачуваме дека многу брзо ќе има промена на власта и дека оние кои учествувале во притисоците врз ученици и оние кои тоа не го спречиле, ќе се соочат со одговорност. Никој нема право да принудува деца да бојкотираат настава за да […]

Ермира Мехмети: Се лутат кога соседна земја им го одрекува правото на име, а на нивните сограѓани им го одрекуваат правото на употреба на јазик

Ермира Мехмети: Се лутат кога соседна земја им го одрекува правото на име, а на нивните сограѓани им го одрекуваат правото на употреба на јазик

Поранешната пратеничка на ДУИ Ермира Мехмети реагира на барањата и ставовите од протестите наведувајќи дека не можат да се лутат кога црквата на соседна земја им се меша во автоќефалноста, а самите ги тераат свештениците да се мешаат во политика и да предводат шовинистички протести. „Се лутат кога соседна земја им го одрекува правото на […]

Пристигнуваат автобуси од повеќе градови кон ДИК

Пристигнуваат автобуси од повеќе градови кон ДИК

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од притисок врз работата на Државната изборна комисија. Од повеќе градови пристигнуваат автобуси во Скопје, а потоа членовите на ВМРО-ДПМНЕ се движат кон Државната изборна комисија. Се товарат луѓе од Велес и Штип кои тргнуваат за Скопје. Таму се расправа за приговорите од Коалицијата предводена од СДСМ, кој доколку бидат усвоени […]

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ повторно протестира пред ДИК

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ повторно протестира пред ДИК

Членови на ВМРО-ДПМНЕ и вечерва вршат притисок врз работата на Државната изборна комисија, со протести под канцелариите на комисијата. Пред ДИК има и кордони полиција, а поставени се и метални рампи. Државната изборна комисија досега одби седум приговори на БЕСА, а за еден приговор одлучи да побара вештачење на графолог. Протестот почна токму после оваа […]

Тепачки на демонстрантите и полицијата низ Америка: Шер и Мадона на улиците

Тепачки на демонстрантите и полицијата низ Америка: Шер и Мадона на улиците

Протестите против Доналд Трамп низ Америка на кои излегоа десетици илјади граѓани станаа насилни кога демонстрантите ја нападнаа полицијата и почнаа да палат се пред себе и да ги блокираат улиците. Улиците во центарот на Окланд во Калифорнија беа преполни со чад кога полицијата почна да фрла солзавец за да ги растера демонстрантите. Беше нападната […]

Во Приштина закажани протести против Вук Јеремиќ

Во Приштина закажани протести против Вук Јеремиќ

Во Приштина се планирани два протести против српскиот кандидат за генерален секретар на ОН, Вук Јеремиќ, кој според организаторите, доколку биде избран на оваа висока функција ќе го блокира приемот на Косово во Светската организација најмалку за 10 години, објави српскиот информативен портал Вести онлајн. Првиот протест е закажан за утре, пред последниот круг од […]

(ВИДЕО) МВР: Продолжуваат нападите врз полицијата од страна на опозицијата

(ВИДЕО) МВР: Продолжуваат нападите врз полицијата од страна на опозицијата

Министерството за внатрешни работи преку соопштение, фотографија на полицаец исфарбан во боја и видео посочува дека на синоќешниот протест пред Министерството за финансии “продолжиле нападите на полицијата од страна на опозицијата“ На 11.06.2016 г. (понеделник) во 16:30 часот, група од 50 до 60 граѓани организирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнаа со ненајавен протест на улица […]

Големи антиамерикански протести на Окинава

Големи антиамерикански протести на Окинава

Илјадници демонстранти се собраа денеска на јапонското острово Окинава за да протестираат против тамошните американски воени бази и кривичните дела на американски војници кои веќе со децении ги вознемируваат локалните жители. Демонстрантите, кои според организаторите се повеќе од 50.000, особено се гневни на САД откако поранешен маринец вработен во воената база во Окинава во април […]

(ВИДЕО) Коце Трајановски прскаше со црево за да го исчисти плоштадот од црвената боја

(ВИДЕО) Коце Трајановски прскаше со  црево за да го исчисти плоштадот од црвената боја

Доцна синоќа, градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски го чистеше плоштадот од црвената боја. Екипи од Комунална хигиена и од противпожарната служба ја чистеа бојата од плочникот. И градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, заедно градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски, со црева прскаа со вода. Шарената револуција го обои плоштадот во црвено, потсетувајќи дека на тоа место […]

Гордан Калајџиев на информативен разговор во полиција

Гордан Калајџиев на информативен разговор во полиција

Гордан Калајџиев, прeтседател на Хелсиншкиот Комитет на Македонија и професор на Правниот факултет на УКИМ, утрово во 9 часот е повикан на информативен разговор во МВР, во врска со негово учество на протест на „шарената револуција“. Поканата за информативен разговор му ја предале полицајци, кои со службено полициско возило го дочекале пред неговиот дом, кога […]

(ВИДЕО) Демонстрантите порачаа: Убиството на Мартин нема да биде заборавено

(ВИДЕО) Демонстрантите порачаа: Убиството на Мартин нема да биде заборавено

Илјадниците демонстранти освен против аболицијата на Иванов, денеска протестираа и за петгодишнината од смртта на Мартин Нешковски. Тие плоштадот го обоија во црвено, со пораки дека не е заборавено убиството на Мартин и дека нема да биде простено. „Правда“, „Убијци“, „Утре може да е и ваше дете“, порачаа демонстрантите од плоштадот. Пред Собранието, се пуштаа […]