prilep

Во Прилеп се одржа традиционалната велосипедска трка „Сите на велосипед“

Во Прилеп се одржа традиционалната велосипедска трка „Сите на велосипед“

По повод Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Прилеп, по 12 пат се одржа традиционалната велосипедска трка „Сите на велосипед“. Околу 300 учесници ја стартуваа оваа велосипедска тура од 20 километри од центарот на Прилеп. Организатор на оваа традиционална трка е прилепскиот велосипедски клуб „Илинден“. Според Драган Димитриоски, претседател на клубот […]

Празникот на сесловенските просветители одбележан во Прилеп

Празникот на сесловенските просветители одбележан во Прилеп

По повод празникот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во прилепската црква која го носи нивното име – меѓу народот позната и како црквата „Параклис“, се одржа божествена литургија со која чиноначалствуваше владиката Петар. Честитајќи им го големиот празник на верниците, владиката Петар рече дека пораката од денешниот празник е да ги паметиме […]

Заедничка изложба на ДЛУП и 80-годишен јубилеј

Заедничка изложба на ДЛУП и 80-годишен јубилеј

Во ликовната галерија на Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа со заедничка изложба пред публиката се претстави Друштвото на ликовните уметници на Прилеп. На изложбата со 20-ина дела, слики и скулптури се претставија 11 прилепски уметници. Според претседателот на друштвото Тони Чатлески, прилепското е најстаро здружение во Македонија формирано 1937 година и годинава […]

Интернационална изложба на млади фотографи во Прилеп

Интернационална изложба на млади фотографи во Прилеп

Во Домот за култура „Марко Цепенков“ синоќа се одржа Интернационалната изложба на млади фотографи – „Youth Photo Week“ во организација на Фото Кино клубот од Прилеп. Беа изложени 50 фотографии на аматери-фотографи од девет земји кои изминатите шест години учествувале на најголемиот фестивал во регионот за млади фотографи „Youth Photo Week“ во Карловац, Хрватска. Според […]

Јубилеј за почит – 30 години КУД “Пере Тошев“

Јубилеј за почит –  30 години КУД “Пере Тошев“

Во големата сала на НУЦК „Марко Цепенков“, КУД „Пере Тошев“ вечерва со целовчерен концер, го одбележа својот јубилеј, 30 години од своето постоење. КУД „Пере Тошев“ пред публиката го презентира својот богат репертоар на староградски песни и хармонизирани староградски песни и уште еднаш го потврди своето високо реноме. По повод 30 години од постоењето на […]

„Интимни исповеди“и “Крлушки од душата“ – новите дела на Мирјанка Р. Селчанец

„Интимни исповеди“и “Крлушки од душата“ – новите дела на Мирјанка Р. Селчанец

Во градската библиoтека „Борка Талески“ во Прилеп многу љубители на книгата и на пишаниот збор беа дел од промоцијата на двете нови книги од прилепската писателка, Мирјанка Р. Селчанец, романот „Интимни исповеди“ и стихозбирката “Крлушки од душата“. – И, во двете книги темата е љубов. Романот говори за една трагична љубов, која ја сонував и […]

ОУ „Климент Охридски“ доби сензорна соба за децата со аутизам

ОУ „Климент Охридски“ доби сензорна соба за децата со аутизам

Во Основното училиште „Климент Охридски“ денеска беше отворена новоопремената сензорна училница за потребите на децата со аутизам кои следат настава во ова училиште. Сензорната просторија е со опрема во вредност од 400 000 денари, главно пари од буџетот на локалната самоуправа и дел од донации. Според директорот на училиштето Ахил Јаков,просторијата е опремена со: спејс […]

Црквата Св. Петка и нејзиниот црковен хор станаа препознатливи брендови за Прилеп

Црквата Св. Петка и нејзиниот црковен хор станаа препознатливи брендови за Прилеп

После цели 100 години во Прилеп, во населбата Точила, се изгради нова црква посветена на православната светителка Света Петка. Овој велелепен храм се градеше цели 7 години, а за неговата изградба беа организирани и повеќе донаторски конференции. Најзаслужни секако за изградба на храмот се бизнис секторот од Прилеп, верниците и општина Прилеп. Храмот беше осветен […]

Промовирана „Почетната студија за домување на Ромите“ во Прилеп

Промовирана „Почетната студија за домување на Ромите“ во Прилеп

Во Прилеп денеска беше промовирана „Почетната студија за домување на Ромите“ во рамки на проектот „Правата на домување кај Ромите за одржлив урбан развој“ на ЕУ, а го имплементираат „Хабитат Македонија“ и демократскиот национален институт во соработка со невладината организација од Прилеп „РОМА Ц.О.Ц“. Според Александра Савевска од „Хабитат Македонија“ за потребите на студијата се […]

Обука за развој на претприемничкиот дух и отворање на нови бизниси во Прилеп

Обука за развој на претприемничкиот дух и отворање на нови бизниси во Прилеп

Во Прилеп денеска се одржа обука за зајакнување на бизнис- претприемничките и комуникациони вештини на Ромите кои имаат аплицирано на мерката од АВРМ за самовработување. Организатори на настанот се НВО „Ромска солза“ од каде што истакнаа дека се надеваат дека овие обуки за претприемништво и за нови бизниси ќе придонесат во иднина да се зајакне […]

Општина Прилеп и Руската амбасада го одбележаа Денот на победата над фашизмот

Општина Прилеп и Руската амбасада го одбележаа Денот на победата над фашизмот

Со положување на свежо свеќе пред криптата во Паркот на Револуцијата или Могилата на непобедените, денеска по трет пат Општина Прилеп заедно со Амбасадата на Руската федерација го одбележаа Денот на победата над фашизмот – 9 Мај, на кој се потсетуваме на жртвите кои се дадени за пораз на најголемот зло – фашизмот. Почит на […]