prilep

Овоштарите го блокираа патот Градско-Прилеп

Овоштарите го блокираа патот Градско-Прилеп

Еден час траеше блокадата на регионалниот пат Градско – Прилеп кај Росоман со која овоштарите изразија револт поради немањето пласман, а исфрлија и праски. Доколку не се реши проблемот, како што изјавија, протестот ќе се радикализира. Се размислува и за исфрлање праски пред Влада. – Критериумите на рускиот пазар се зголемени, 50 денари гајба за […]

ВИДЕО: Бунт на актерите од прилепскиот театар: Доста ги трпевме вашите хирови

ВИДЕО: Бунт на актерите од прилепскиот театар: Доста ги трпевме вашите хирови

Актерите од Народниот Театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп при примањето на наградата за колективна игра за изведба на претставата „Фигурае Венерис Хисториае“ упатија критики до жири-комисијата на фестивалот. – Овој фестивал е поголем од сите нас. Во историјата ќе останат сите ваши одлуки, но исто така кај публиката и целата театарска фела ќе останат во […]

Мјузиклот „Тајно моја“ го затвори 52-от МТФ „Војдан Чернодрински“

Мјузиклот „Тајно моја“ го затвори 52-от МТФ „Војдан Чернодрински“

Со мјузиклот „Тајно моја“ во изведба на Македонската опера и балет вечерва во Прилеп беше затворен 52-от по ред Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. „Трудна приказна“ во изведба на Театар Комедија од Скопје беше прогласена за најдобра претстава. Жирито во состав Митко Маџунков, претседател и членовите Слободан Деспотовски и Братислав Димитров истакнаа дека протежирале претставата […]

(ВИДЕО) Божиноски: Лагите на градоначалникот Ристески за нов градски стадион во Прилеп

(ВИДЕО) Божиноски: Лагите на градоначалникот Ристески за нов градски стадион во Прилеп

„Оваа рушевина зад нас е најголемото наследство од децениското владеење на Марјан Ристески. Наместо современ спортски објект, стадионот Гоце Делчев е целосно уништен и оставен да потсетува на неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ. Градоначалникот во заминување уште во 2013 ветуваше и лажеше дека Прилеп ќе добие градски стадион по сите стандарди на УЕФА и дека инвеститор ќе […]

Промовирана книга и изведба на три претстави на МТФ „Војдан Чернодрински“

Промовирана книга и изведба на три претстави на МТФ „Војдан Чернодрински“

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ денеска во рамки на 52. Меѓународен театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ беше промовирана книгата „Мојот театар – вистини, записи, сведошта, сеќавања – четврта книга“ од театрологот Ристо Стефановски. Според Братислав Димитров, кој говореше за книгата, најновото остварување на Стефановски ги сецира театарските премрежја на македонскиот театар. – Стефановски е феномен […]

Забележано НЛО во Прилеп?

Забележано НЛО во Прилеп?

Жители на Прилеп рано изутринава забележале невообичаени светла на небото над градот, кои се движеле и стоеле околу две минути. Оние кои се јавија во редакцијата на А1он убедени се дека се работи за НЛО, а повеќето од сведоците се обиделе да ги фотографираат.

Маж почина во пожар во прилепско Ерековци

Маж почина во пожар во прилепско Ерековци

Едно лице загина во пожар на куќа во прилепското село Ерековци. Според надлежните од Прилепската противпожарна едница, денеска во 12:34 часот добиле повик за пожар во куќа во селото Ерековци. Интервенирале со две возила и пет пожарникари за да го изгаснат пожарот во дневна соба во куќата во селото. Според дежурниот командир во Прилепската противпожарна […]

Едно лице загина во сообраќајка во Прилеп

Едно лице загина во сообраќајка во Прилеп

Едно лице го загуби животот денеска во сообраќајната несреќа што се случи попладнето на патот Прилеп- Мажучиште, на излезот од градот кај Институтот за тутун. Според Гордана Николовска Димеска, лекар во Службата за итна помош во Прилеп, повик за интервенција добиле нешто по 15 часот. – Две екипи од Итната медицинска помош интервенираа на повикот […]

Прилепчанец поставил бомба на возилото на мајката на поранешната негова девојка

Прилепчанец поставил бомба на возилото на мајката на поранешната негова девојка

ПС Прилеп поднесе кривична пријава против И.А. (39) од с.Ново Лагово, прилепско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,предизвикување општа опасност“. На 17/18.02.2016 година во Прилеп, пријавениот поставил импровизирана експлозивна направа на патничко возило „Даеву Нубира“ сопственост на Ж.Т. (53) –мајка на Б.М, со која претходно бил во љубовна врска. Импровизираната направа […]

Украдени пиштол и 20 илјади денари од куќа во Прилеп

Украдени пиштол и 20 илјади денари од куќа во Прилеп

Од куќа во Прилеп, непознат сторител украл пиштол и 20 илјади денари, соопштуваат од МВР. Од куќата сопственост на Р.С. (57) во Прилеп, непознат сторител извршил тешка кражба. Сторителот насилно ја отворил влезната врата, влегол внатре и по извршеното пребарување одзел пиштол „Црвена Застава“ калибар 9мм, кој Р.С. го поседувал со дозвола и 20.000 денари, […]

(ВИДЕО) СДСМ Прилеп: Ќе го преиспитаме работењето на Тутунскиот комбинат

(ВИДЕО) СДСМ Прилеп: Ќе го преиспитаме работењето на Тутунскиот комбинат

Кире Станкоски, секретар на ОО СДСМ Прилеп на денешната прес-конференција кажа дека новата влада ќе направи ревизија на работењето и управувањето со Тутунскиот комбинат во Прилеп. „Новата реформска Влада сериозно ќе се зафати со решавање на проблемите во претпријатијата и ќе стави крај на сите злоупотреби на работиците и фабриките. 11годишното криминално и коруптивно раководење […]