pivo

Зошто вкусот на пивото не тера да бараме повеќе?

Зошто вкусот на пивото не тера да бараме повеќе?

Дури и без опивачкиот ефект на алкохолот, вкусот на пивото го засилува лачењето допамин во мозокот, се вели во новото истражување на Универзитетот во Индијана, на коешто се повикува „Дејли Меил“. Допаминот, како невростимулатор, е поврзан со чувството на задоволство и среќа, но и со разните видови зависности. Експериментот со скенирање на мозокот на 49 […]

Цената на пивото на Октоберфест без ограничувања

Цената на пивото на Октоберфест без ограничувања

Градските власти во Минхен го отфрлија предлогот да се одреди максимална цена на пивото на фестивалот Октоберфест во овој град во јужна Германија. Заменикот-градоначалник Јосеф Шмид, кој е задолжен за одржување на овогодишната манифестација, побара во наредните три години максималната цена на кригла пиво од еден литар да се ограничи на 10,7 евра, што беше […]

Зошто пивските шишиња имаа зелена и кафена боја?

Зошто пивските шишиња имаа зелена и кафена боја?

Вкусот на пивото зависи од бојата на стаклената амбалажа, пишува Мирор. Се смета дека првото пиво е дело на древните Египќани и настанало уште пред неколку илјади години. Сепак, во текот на 19 век овој пијалак почнал комерцијално да се продава. Пиварниците сфатиле дека стаклената амбалажа подолго го држи пивото свежо, па го пакувале во […]

Компанија од САД плаќа 12 илјади долари за практиканти кои ќе шетаат и пијат пиво

Компанија од САД плаќа 12 илјади долари за практиканти кои ќе шетаат и пијат пиво

Летото е периодот кој луѓето најчесто го користат за шетање, дружење и опуштање, а речиси и да нема подобро опуштање од пиење пиво и патување цело лето. Ланец на пивници од Флорида, World of Beer, објави оглас за практиканти кои ќе се приклучат на програмата Дринк Ит и кои ќе треба да посетуваат различни пивници […]

Најверојатно најдбора чаша за пиво

Најверојатно најдбора чаша за пиво

 Американско-канадската компанија Молсон Корс кои се сопственици и производители на пивото Кобра, направиле чаша за која тврдат дека е „најдобра чаша за пиење пиво во светот“. Чашата е наречена Cobra Smooth Pour Glass, а направена е во соработка со експерти за хидродинамика и флуидна механика од Универзитетот во Бирмингам, Империал Колеџ и фирмата Кармарама од […]

Бојкот на чешко пиво поради сексистичка и расистичка реклама

Бојкот на чешко пиво поради сексистичка и расистичка реклама

Рекламата на чешката пиварница „Бернард“, во која околу една чаша со пиво танцува полуголе црномуреста девојка, предизвика критики на интернет, јави дописникот на МИА од Прага. Дел од Чесите ваквиот рекламен постер за црното пиво, го оценија како „сексистички и расистички“ и на социјалните мрежи формираа групи за бојкот на пиварницата. И покрај критиките, пиварницата […]

Белгиска пиварница гради пивовод долг 3,2 километри

Белгиска пиварница гради пивовод долг 3,2 километри

Белгиската пиварница „Де Халв Ман“ започна со изградба на 3,2 километри долг пивовод што ќе биде наменет за транспорт на омилениот пијалок од центарот на Бриж до периферијата на градот. Производителот, чие најпознато пиво се вика „Бриж Зот“ се надева дека оваа иницијатива ќе го поттикне растот на компанијата и зачувувањето на старото јадро на […]

Топ 10 најпопуларни пива на светот

Топ 10 најпопуларни пива на светот

Ако сакате пиво, а ве интересира кои марки ги заземаат првите места по продажбата на земјината топка, се наоѓате на вистинско место. Е сега, листата веројатно ќе ве изненади, бидејќи некои од овие пива никогаш не сте ги пробале, ниту пак сте слушнале за нив, пишува дневник.хр 10. Coors Light Листата ја отвораме со американското […]

Натпревар по „Брзо пиење на кригла точено пиво“

Натпревар по „Брзо пиење на кригла точено пиво“

Зоран Тушевски е победник на првиот натпревар во „Брзо пиење на кригла точено пиво“ во општина Илинден како неофицијален дел од спортскиот викенд „Илинден 2015“, што се одржува во рамките на одбележувањето на Денот на Општината „Илинден 2 Август“. Тушевски бил најбрз меѓу 12-те „величествени пивопијци“, колку што учествувале на натпреварот, што се одржал на […]

На Фестивал во Данска се собираат 25.000 литри урина за производство на пиво

На Фестивал во Данска се собираат 25.000 литри урина за производство на пиво

Организаторите на данскиот Рокси фестивал планираат да соберат 25.000 литри урина за фертилизирање на јачмен, од кои потоа ќе направат пиво. Сите учесници на Фестивалот кои сакаат да даваат свој скромен „придонес“ ќе можат да уринираат во метално корито, а потоа урината од него со специјално дизајнирани резервоари ќе се пренесуваат во полињата во близина, […]

„Индепендент“: Белград меѓу најевтините главни градови според цената на пивото

„Индепендент“: Белград меѓу најевтините главни градови според цената на пивото

На списокот на десет градови во кои можете да пиете најевтино пиво Белград го зазема осмото место, пишува британскиот весник „Индепендент“. Краков и Киев се градови во кои можете да го пиете најевтиното пиво, просечна цена на едно шише во кафулињата е 1,5 евра. Истражувањето кое го спроведе GoEuro.com.uk покажа дека пивото е најскапо во […]