patuvanja

ВИДЕО: Делфини на туристите им го разубавеа крстарењето на црногорското крајбрежје

ВИДЕО: Делфини на туристите им го разубавеа крстарењето на црногорското крајбрежје

Мајкл Бадер, германски државјанин кој живее и работи во Бар бил пред два дена на крстарење и успеал да сними неколку делфини. Видеото е снимено во неделата по враќањето од Плажата на кралицата кон пристаништето на Бар во раните попладневни часови. Бадер кој е сопственик на апартманот во Утјеха изјави дека гостите од странство биле […]

Вистински рај: Најубавите плажи во Тајланд

Вистински рај: Најубавите плажи во Тајланд

Тајланд е една од најомилените светски дестинации за годишен одмор, уживање и сонце и фантастични плажи. Оние кои ќе одлучат таму да го минат одморот, ќе ги пречека бел песок и кристално чиста сина вода. Тајланд има повеќе од осум илјади километри долго крајбрежје, така што изборот навистина е голем. Фантастичните плажи им нудат на […]

ВИДЕО: Единствено патување во галаксијата наскоро на Флорида

ВИДЕО: Единствено патување во галаксијата наскоро на Флорида

Американската компанија Волт Дизни Паркс енд Ресортс планира изградба на хотел „Стар варс“, во кој посетители ќе можат да уживаат во целосното доживување на животот во вселената. Во оној момент кога „ќе ја напуштат Земјата“ гостите во овој хотел ќе можат да го искусат вистинскиот свет на епската филмска сага „Војната на ѕвездите“, да разговараат […]

Цени на возењето со такси ширум светот

Цени на возењето со такси ширум светот

Сите сме биле во ситуација, во која за такси сме платиле малку повеќе. Сепак треба да се знае дека цените за такси од земја до земја драстично се разликуваат, така што таксиметарот, кој некаде отчукува астрономска сума не треба да ве изненадува. Во табелата, во која се наведува цената на такси во 80 градови ширум […]

Милано ја забрани употребата на селфи стиковите

Милано ја забрани употребата на селфи стиковите

Властите во Милано ја забранија употребата на селфи стикови, лименки и стаклени шишиња,како и камиони со храна во обидите за построги казни и воведување ред во градот и во борбата против недоличното однесување во текот на летната сезона. Од петокот, продажбата на лименки и стаклени шишиња е забранета во крајбрежната област Дарсена, а во баровите […]

Виена останува без еден од своите најпрепознатливи симболи-штандовите со колбаси

Виена останува без еден од своите најпрепознатливи симболи-штандовите со колбаси

Главниот град на Австрија е познат по историските градби, но и по штандовите на кои можат да се купат различните видови колбаси. Овие штандови сега исчезнуваат, и од вкупно 790, колку што беа во 2010 година, сега останаа само уште 274. Причината за исчезнувањето на штандовите со колбаси е бумот на доставата на храна, но […]

„Ер Франс“ формира своја авиокомпанија за евтини летови

„Ер Франс“ формира своја авиокомпанија за евтини летови

Француската авионска компанија „Ер Франс“ денеска соопшти дека ќе формира своја нова филијала за евтини летови под името „Жон“, но висината на цените на билетите и понудените линии ќе бидат објавени во септември, јави дописникот на МИА од Париз. Летовите на средни дестинации ќе се извршуваат од парискиот аеродорм „Шарл де Гол“ почнувајќи од септември, […]

Неверојатно: Природата цвета на местото на тестирање на нуклеарните бомби

Неверојатно: Природата цвета на местото на тестирање на нуклеарните бомби

Атолот Бикини во Тихиот океан, каде САД спроведуваа нуклеарни тестови пред повеќе од 70 години, сега е богат екосистем, преполн во растителни и животински видови. Научниците информираат дека на Бикини се развиваат корали големи колку автомобили, околу кои кружат целосно здрави ајкули и туни, па дури и ракови. Истражувањето кое е спроведено за потребите на […]

Дваесет работи кои не сте ги знаеле за Русија

Дваесет работи кои не сте ги знаеле за Русија

Дека Русите се специфичен народ гледаме од ден во ден. Нема што нема во оваа голема држава која се простира на два континента. Сепак постојат некои факти за кои знаат само ретки: 1. Русија е едиствена држава во светот која излегува на 12 мориња. 2. Планинскиот ланец Урал, кој дели Русија на европски и азиски […]

Поради посетата на Трамп на Париз Ајфеловата кула затворена до сабота

Поради посетата на Трамп на Париз Ајфеловата кула затворена до сабота

Туристите и жителите на Париз од денеска, па до сабота не ќе можат да се качиваат на Ајфеловата кула. Како што јави дописникот на МИА од Париз, ваквата забрана, што стапува во сила од денеска во 14:30 часот, е воведена поради посетата на американскиот претседател Доналд Трамп на францускиот главен град. Според најаваа, американската претседателска […]

Хонг Конг го загуби шармот во очите на Кинезите од континентот

Хонг Конг го загуби шармот во очите на Кинезите од континентот

БТА – Софија Кога била тинејџерка, Наоми У често одела на шопинг во Хонг Конг. Но оваа млада Кинезинка веќе одамна ја избегнува поранешната британска колонија, која 20 години по враќањето на Пекинг изгуби голем дел од привлечната сила во континентална Кина. Облека, шминка, дамски чанти. Наоми У и нејзините пријателки едно време ги опседнувале […]