patuvanja

Ајфеловата кула сака повеќе приходи… и помалку посетители

Ајфеловата кула сака повеќе приходи… и помалку посетители

Легендарниот париски споменик, стар 128 години, не можи да прими повеќе од седум милиони туристи годишно, капацитетот е максимално искористен. За да се реши проблемот со бројниот прилив на туристи, дирекцијата на Ајфеловата кула планира да ја зголеми цената на влезниците за 50 отсто, јавува дописникот на МИА од Париз. Во 2014 година кулата угости […]

Копенхаген вложува 45 милиони долари за садење нови стебла

Копенхаген вложува 45 милиони долари за садење нови стебла

Одборот за животна средина на градот Копенхаген одобри 300 милиони круни, односно 45 милиони долари за садење нови стебла во целиот град. Целта на данската престолнина е до 2025 година да посади околу 100.000 нови стебла. Проектот започна во 2015 година, а до сега се засадени околу 17.000 стебла. Мортен Кабел од партијата на Алијансата […]

Бали и Ибица – најпопуларни дестинации за одмор ова лето

Бали и Ибица – најпопуларни дестинации за одмор ова лето

Бали и Ибица се најпопуларни дестинации за одмор оваа година, според податоците на TripAdvisor. Популарниот сајт ги подели дестинациите во две групи, поблиски и подалечни. Меѓу топ десет најпопуларни поблиски дестинации се: Ибица, Крит, Мајорка, Санторини, Кипар, Малта, Барселона, Бенидорм, Мадеира и Гран Канарија. Кога станува збор за најпопуларни поодалечени дестинации тоа се: Бали, Орландо, […]

Света Елена – местото во кое најголема навреда е да не го поздравите случајниот минувач

Света Елена – местото во кое најголема навреда е да не го поздравите случајниот минувач

До изолираниот бисер на Атлантскиот океан, островот Света Елена, што веќе 500 години се наоѓа под британскат круна, може да се дојде само со брод. Света Елена е сместена 2.000 километри западно од реката Куена, што се наоѓа на границата меѓу Намибија и Ангола, во југозападниот дел на Африка и 4.000 километри источно од Рио […]

Булевар претворен во парк во Јужна Кореја

Булевар претворен во парк во Јужна Кореја

Булевар изграден 1970-те во центарот на јужнокорејскиот главен град Сеул, периодов беше претворен во рекреативен парк. Во должина од вкупно 983 метри беа засадени над 24.000 дрвја, цвеќиња и други растенија. Впечатокот е навистина силен, а пејзажите изгледаат како насликани на најсовремена компјутерска графика. Одговорна за проектот е инженерската компанија МВРДВ, чијашто цел градот да […]

ВИДЕО: Величествени подводни градови меѓу митот и вистината

ВИДЕО: Величествени подводни градови меѓу митот и вистината

Митот за Атлантида веќе илјади години ја предизвикува фантазијата на лаиците и професионалците. Иако професионалците велат дека станува збор за мит, урнатините од вистинските градови под морето, сепак многумина оставаат без здив. Атлит Јам, Израел Едно од најголемите и најстарите подводни наоѓалишта на антички населби е пронајдено на длабочина од 12 метри. Тоа се протега […]

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили и манастири

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили и манастири

Ако Италија е земја во која од секогаш сте сакале да живеете, еве можност тоа и да го остварите, објави „Нешнл џеографик“ Италијанската влада подарува 103 историски места вклучувајќи дворци, манастири и кули. Во сопственоста, која Италијанците се подготвени да ја подарат се наоѓа и дворецот од 11 век Кастељо ди Блера во Лацио и […]

ВИДЕО: Дубаи гради уште два вештачки острова до крајот на 2020 година

ВИДЕО: Дубаи гради уште два вештачки острова до крајот на 2020 година

Дубаи планира да вложи 1,7 милијарда долари во проектот за пополнување на два вештачки острова од двете страни на луксузниот хотел „Бурј Ал Араб“. Новиот мегапроект е наречен „Марса Ал Араб“ и подразбира градење одморалиште, кое би требало да го зголеми бројот на посетителите на Обединетите Арапски Емирати на 20 милиони годишно. Тоа е дел […]

Романец во мисија за освојување на 14-те врвови повисоки од 8.000 метри

Романец во мисија за освојување на 14-те врвови повисоки од 8.000 метри

Алпинистот Хорија Колибашану (40) од романскиот град Темишвар си поставил за цел да ги искачи сите 14 врвови на Земјата повисоки од 8.000 метри. Тој стан првиот Романец кој успеал да се искачи на највисокиот врв на планетава Монт Еверест, без резервен кислород и без помош на шерпаси, – Беше ужасно тешко и многу студено. […]

Терапевтски понија ја намалуваат нервозата на патниците на аеродром во САД

Терапевтски понија ја намалуваат нервозата на патниците на аеродром во САД

Два од 34 минијатурни коњи од фармата „Севн оукс“ во југозападен Охајо два пати месечно шетаат низ Меѓународниот аеродром Синсинати, Северен Кентаки, за да ги развеселат нервозните патници и луѓето кои поминуваат. Иако се мали, коњите имаат големо влијание врз уморните патници. – Целта ни е да се намали нивото на анксиозност кај патниците и […]

Градба која се гради подолго од египетските пирамиди

Градба која се гради подолго од египетските пирамиди

Ако помисливте на Ајфеловата кула, Кинескиот Ѕид или мостот Голден Гејт, вие сте во заблуда. Станува збор за црква, поточно Саграда Фамилија во Барселона. Импресивна римокатоличка црква според Трип Адвајср е најчесто рецензирана туристичка атракција на светот – има повеќе од 109.000 рецензии. Исто така просечната оцена на атракцијата изнесува високи 4.5. Најпосетената атракција во […]