ohridsko leto

Шпанскиот мајстор на гитара Игнасио Родес вечер на „Охридско лето“

Шпанскиот мајстор на гитара Игнасио Родес вечер на „Охридско лето“

Вљубениците во звукот на класичната гитара вечер во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ ќе имаат несекојдневна можност да уживаат во уметничкиот израз на големиот шпански мајстор на гитара Игнасио Родес. Родес е победник на пет интернационални натпревари по гитара, меѓу кои „Андрес Сеговија“, „Франциско Тарега“ и „Хозе Рамирес“, признат како еден од најталентираните гитаристи на […]

Влатко Стефановски и Камерниот оркестар на Битола вечер на „Охридско лето“

Влатко Стефановски и Камерниот оркестар на Битола вечер на „Охридско лето“

На фестивалот „Охридско лето“, на големата сцена „Долни Сарај“ вечер концерт ќе имаат Камерниот оркестар на Битола и нашиот најпознат гитарист Влатко Стефановски. Уметниците од Битола, заедно со Стефановски и настапот на солистите Михајло Трајковски – Сак, Жарко Јакимоски и Боби Мојсоски ќе изведуваат интересни дела во рамки на проектот „Рок симфонија“. Камерниот оркестар на […]

Кинескиот камерен оркестар „ЕЛК“ на програмата на „Охридско лето“

Кинескиот камерен оркестар „ЕЛК“ на програмата на „Охридско лето“

Музичката програма на годинешното 37. Издание на Фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на „ЕЛК“ камерниот оркестар од Народна Република Кина. Камерниот оркестар „ЕЛК“ е основан во септември 2016 година, а неговите членови доаѓаат од најпрестижните музички установи во Кина, како Кинескиот конзерваториум и Колеџот за музика „Капитал“ од Пекинг. Оваа динамична група ја […]

Два атрактивни концерта на денешната програма на „Охридско лето“

Два атрактивни концерта на денешната програма на „Охридско лето“

Програмата на 57-то издание на Фестивалот „Охридско лето“ за денеска предвидува две музички содржини – концерт на најуспешните учесници на меѓународниот семинар за виолина, виола и камерна музика на Емилио Перцан, како и концертот на руското дуо Александар Рам на виолончело и Ана Одинцова на пијано. Веќе воспоставена практика е во рамки на фестивалот „Охридско […]

Концерт на пијано со Лилја Зиберштајн и претставата „Јами дистрикт – најстарата нација на светот“ вечерва на „Охридско лето“

Концерт на пијано со Лилја Зиберштајн и претставата „Јами дистрикт – најстарата нација на светот“ вечерва на „Охридско лето“

Триесет и третиот фестивалски ден на „Охридско лето“ носи две интересни содржини, концерт на пијано со маестро Лилја Зилберштајн за љубителите на класичната музика, како и театарската претстава „Јами идстрикт – најстарата нациија во светот за вљубениците во драмската уметност. Во катедралната црква „Света Софија“ од 20:30 часот соло концерт на пијано ќе одржи уметничката […]

Проектот „Детски свет“ и концерт на македонски виолинисти денеска на „Охридско лето“

Проектот „Детски свет“ и концерт на македонски виолинисти денеска на „Охридско лето“

Програмата за денеска во рамки на „Охридско лето“ почнува уште на пладне на сцената „Долни Сарај“, преку проектот „Детски свет“ во чии рамки пред публиката ќе бидат презентирани изложби, театарски претстави, музички настапи на најмладите генерации. Станува збор за проект осмислен и вклучен во Фестивалот по повод 12 август – Меѓународниот ден на младите, преку […]

„Детски свет“ – проект за креативноста на најмладите на „Охридско лето“

„Детски свет“ – проект за креативноста на најмладите на „Охридско лето“

По повод 12 август – Меѓународниот ден на младите, „Охридско лето“ на фестивалската публика ќе и понуди содржини осмислени и креирани токму од најмладите, како активност насочена за приближување на културата и вистинските уметнички вредности до најмладата публика. – Преку јавна презентација, со изложби, театарски претстави, музички настапи на фестивалската сцена Долни Сарај ќе се […]

Музичко-кабаретска вечер на програмата на „Охридско лето“

Музичко-кабаретска вечер на програмата на „Охридско лето“

Фестивалската сцена во катедралната црква „Света Софија“ вечерва е резервирана за две интересни содржини во рамки на „Охридско лето“, со концертот на француското трио „Маскерина“, како и со кабарето „Зборувај тивко“ со најистакнатите дела на германскиот драматург Курт Вајл. Ансамблот „Маскерина“ составен од француските уметници Себастијан Берета на барокна флејта, Мари Гијоми на виола да […]

Концерт на Бенџамин пијано триото вечер на „Охридско лето“

Концерт на Бенџамин пијано триото вечер на „Охридско лето“

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на Бенџамин пијано триото во катедралната црква „Света Софија“. Триото го сочинуваат Емир Имеров на виолина, Ваг Папијан на пијано и Александар Кагановски на виолончело. Концертот ќе почне во 20:30 часот, а на програмата се клавирското трио во Ц-мол на Николај Римски Корсаков и клавирското трио […]

Загребскиот пијано квинтет на „Охридско лето“

Загребскиот пијано квинтет на „Охридско лето“

Програмата на годинешното 57. издание на Фестивалот „Охридско лето“ продолжува со понудата од музичкиот дел, со концерт на Загребскиот пијано квинтет што ќе се одржи вечерва од 20:30 часот во „Света Софија“. Уметниците Алина Губајдулина на виолина, Хрвое Филипс на виола, Никола Јовановиќ, на виолончело, Илин-Диме Димовски на контрабас и Федерико Ловато на пијано ќе […]

Од технички причини привремено не функционира веб-страницата на „Охридско лето“

Од технички причини привремено не функционира веб-страницата на „Охридско лето“

Управата на Фестивалот „Охридско лето“ преку медиумите испрати информација дека поради технички причини од вчера не функционира веб-страницата на фестивалот www.ohridskoleto.com.mk. Истовремено јавноста се информира дека причината е технички проблем, на чие отстранување работи фирмата што ја хостира страницата, така што во најкус можен рок таа повторно ќе биде ставена во функција.