ohrid

Отворање на 46. Државен фестивал на непрофесионален филм

Отворање на 46. Државен фестивал на непрофесионален филм

о проекција на филмови од официјалната селекција, вечерва во амфитеатарот на Филмската академија во Охрид ќе биде отворен 46. Државен фестивал на непрофесионален филм. На фестивалот организиран од Киносојузот на Македонија во официјална конкуренција се влезени 15 авторски дела, избрани од стручното жири од пристигнати 28 филмови на 24 автори, од кои пет се самостојни […]

Во Охрид годишна конференција на регулаторните тела за електронски комуникации на државите од регионот

Во Охрид годишна конференција на регулаторните тела за електронски комуникации на државите од регионот

Анализа на телекомуникацискиот пазар, управувањето со Интернетот, предизвиците во широкопојасниот интернет и новите трендови, улогата на медиумската писменост, приватноста и заштитата на податоците, како и актуелната тема за воведување 5Г мрежа, се главните теми на расправа на годишната Меѓународна регулаторна конференција што во организација на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) од денеска се одржува во […]

Предложени мерки за поголема безбедност на критични места на регионалниот пат од Охрид кон Свети Наум

Предложени мерки за поголема безбедност на критични места на регионалниот пат од Охрид кон Свети Наум

Запоголема безбедност на учесниците во сообраќајот на патот што од Охрид води кон плажите на источниот брег на Охридското Езеро, на самиот излез од градот, се бара поставување челични одбојни огради како привремено решение. Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата од Охрид таквата иницијатива ја покрена на денешната седница поради актуелноста на проблемот, […]

Студентите во Охрид го прославуваат Светскиот ден на културната разноликост

Студентите во Охрид го прославуваат Светскиот ден на културната разноликост

Студенти и професори студенти од Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од повеќе десетици држави од целиот свет денеска во Охрид го славеа Светскиот ден на културната разноликост, презентирајќи дел од културното богатство, фоклорот, храната од земјите од кои доаѓаат. Со модна ревија на народни носии, национални танци, дегустација на традиционална храна […]

Светски ден на културната разноликост во Охрид

Светски ден на културната разноликост во Охрид

Студенти и професори од преку 15 земји петти пат ќе го одбележат Светскиот ден на културната разноликост денеска напладне на плоштадот во Охрид. Предвидени се презентации на народни носии, танци, песни и национални јадења. Одбележувањето на Светскиот ден го организираат студентите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“.

Во Охрид ќе се одбележи Светскиот ден на културната разноликост

Во Охрид ќе се одбележи Светскиот ден на културната разноликост

Студенти и професори од повеќе од 15 земји од светот преку презентација на своите национални носии, танци и национални кујни денеска во Охрид по петти пат ќе го одбележат 21 мај, Светскиот ден на културната разновидност. Според организаторите од Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“, одбележувањето почнува вечер со проекција на филм […]

Општина Охрид: Депонијата Мацукер беше креирана за време на владеењето на СДСМ

Општина Охрид: Депонијата Мацукер беше креирана за време на владеењето на СДСМ

Општина Охрид со писмено соопштение реагира на обвинувањата на СДСМ Охрид за дивата депонија Мацукер и за денешниот пожар кој што настанал таму. „Дефинитвно денешното соопштение на СДСМ Охрид може да се смести во рубриката “верувале или не” или да се протолкува флоскулно. Замислете почитувани граѓани истите оние кои под превезот на “Чист Охрид” ја […]

СДСМ Охрид: Се запали сметот кој што наместо во депонијата кај Буково се носи во Мауцкер

СДСМ Охрид: Се запали сметот кој што наместо во депонијата кај Буково се носи во Мауцкер

СДСМ Охрид преку писмено соопштение предупредува за пожар и формирање на дива депонија кај локалитетот Мауцкер. „Повикуваме веднаш да се најде решение за пожарот што се појави на локалитетот Мауцкер којшто наместо индустриска развојна зона, веќе неколку години е депонија. Тоа што мандатот на градоначалникот и на советниците од денеска е истечен, не смее да […]

Во Охрид одбележан Светскиот ден на Црвениот крст

Во Охрид одбележан Светскиот ден на Црвениот крст

Со низа активности под мотото „Насекаде за секого”, Општинската организација на Црвениот крст од Охрид се вклучи во глобалната кампања на Меѓународната федерација на друштвата на Црвениот крст и Црвената полумесечина за одбележување на Светскиот ден на хуманитарата организација. По тој повод денеска беше положено цвеќе пред бистата на Анри Динан во Охрид, а за […]

Одложен почетокот на повтореното судење за убиството на охриѓанецот Матилоски

Одложен почетокот на повтореното судење за убиството на охриѓанецот Матилоски

Повтореното судење за убиството на охриѓанецот Димитар Матилоски што требаше да почне денеска пред Основиот суд во Охрид е одложено за 6 јули оваа година. Причина за одложувањето на процесот против обвинетиот Бојан Угреновиќ (30) од Р.Србија за убиството што се случи на дочекот на Новата 2016-та година во центарот на Охрид, е поради тоа […]

Прв чартер лет од Амстердам за Охрид годинава

Прв чартер лет од Амстердам за Охрид годинава

Со првиот чартер лет со холандски туристи од Амстердам со авиокомпанијата „Корендон“ денеска на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид ќе биде одбележано отворањето на летната сезона во најпознатиот македонски туристички центар. Според најавите од ТАВ Македонија, холандските туристи ќе ги пречекаат министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, генералниот директор на ТАВ Македонија, Алп […]