nba

Вејд и Батлер го предводеа Чикаго до победа против Кливленд

Вејд и Батлер го предводеа Чикаго до победа против Кливленд

Шампионот во НБА лигата, Кливленд повторно е поразен. Без својот најдобар играч Леброн Џејмс, составот на Кливленд загуби на домашен терен од Чикаго со 117:99. Џими Батлер оствари трипл-дабл од 18 поени, 10 скока и 15 асистенции, но Двеј Вејд беше вистинскиот лидер на „Булси“ до оваа победа со учинок од 20 поени, 10 асистенции […]

Нов „трипл-дабл“ на Расел Вестбрук

Нов „трипл-дабл“ на Расел Вестбрук

Расел Вестбрук продолжува со своите фантастични игри во дресот на Оклахома Сити. Вестбрук одново беше предводеник на „Тандерси“ , овојпат во победата над Лос Анџелес Лејкерс со 110-93. Тој средбата ја заврши со учинок од 17 поени, 18 скокови и 17 асистенции, што е негов 28-ми „трипл-дабл“ сезонава. Со тоа Вестрбрук стана е единственот играч […]

Сигурни победи за Кливленд и Голден Стејт

Сигурни победи за Кливленд и Голден Стејт

Ланските финалисти во НБА лигата екипите на Кливленд и на Голден Стејт ноќеска остварија сигурни победи совладувајќи ги Њујорк односно ЛА Клиперс на домашен терен. Кај Кливленд Леброн Џејмс натпреварот го заврши со „трипл дабл“ 18 поени, 15 скокови и 13 асистенции. Во редовите пак на Голден Стејт, Стеф Кари постигна 35 поени, а Кевин […]

Меџик Џонсон назначен за нов претседател на ЛА Лејкерси

Меџик Џонсон назначен за нов претседател на ЛА Лејкерси

Легендарниот кошаркар на Лос Анџелес Лејкес, Ирвинг Меџик Џонсон е назначен за нов претседател на „езерџиите“. Откако пред само три седмици легендарниот кошаркар се врати во „Степлс Центарот“ како советник, сега Џонсон е назначен за претседател за кошаркарски операции, заменувајќи ги дологгодишниот генерален менаџер Мич Капчак и извршниот потпретседател Џим Бас, синот на поранешниот сопственик […]

Запад го победи Исток во меч со рекорден број поени

Запад го победи Исток во меч со рекорден број поени

Во „Ол стар“ меч со најмногу поени во историјата, тимот на Западот ноќеска го совлада составот на Истокот со резултат 192:182. Постигнатите 374 поени се за пет повеќе од минатогодишниот рекорд кој изнесуваше 369 поени. 66-от дуел на ѕвездите од НБА лигата го одбележа Ентони Дејвис кој постигна 52 поени. Центарот на Њу Орлеанс го […]

(ВИДЕО) НБА Ол-стар: Гордон најдобар во „тројки“, Робинсон во „забивање“

(ВИДЕО) НБА Ол-стар: Гордон најдобар во „тројки“, Робинсон во „забивање“

Бекот на Хјустон Ерик Гордон победи во шутирањето тројки, а Глен Робинсон од Индијана беше најуспешен во забивањето на ноќеска одржаните натпреварувања во рамки на 66.то издание на „Ол старот“. Во финалето во шутирање тројки Кемба Вокер имаше 17 поени, а Кајри Ирвинг и Гордон имаа по 20. Во дополнителното шутирање Гордон беше подобар од […]

Тимот на Свет подобар од американскиот тим на „Ол старот“ во Њу Орлеанс

Тимот на Свет подобар од американскиот тим на „Ол старот“ во Њу Орлеанс

Кошаркарите од Тимот на Свет остварија победа на синоќешниот дуел против американскиот тим со 150:141. Во Тимот на Свет настапија играчи кои се прва или втора сезона во НБА лигата, а истото правило важи и за американскиот тим. Најефикасен на дуелот беше Џамал Мари од Денвер, кој постигна 36 поени и го доби признанието МВП […]

Батлер од слободни фрлања му донесе радост на Чикаго во Бостон

Батлер од слободни фрлања му донесе радост на Чикаго во Бостон

Во пресрет на „Ол стар“ викендот ноќеска во НБА лигата се одиграа само два натпревара, а на еден од нив победникот беше решен со слободни фрлања во последната секунда. Џими Батлер беше прецизен за победа на Чикаго на гости кај Бостон со 104:103. На теренот на ривалот се радуваше и Вашингтон кој убедливо со 111:98 […]

Уште еден трипл-дабл за Вестбрук, Клиперс влегоа во серија од четири победи

Уште еден трипл-дабл за Вестбрук, Клиперс влегоа во серија од четири победи

Предводена од Расел Вестбрук Оклахома на домашен терен славеше победа над Њујорк во еден од четиринаесетте натпревари од НБА лигата одиграни ноќеска. Вестбрук средбата ја заврши со 38 поени, 14 скока и 12 асистенции што за него е 27. трипл-дабл оваа сезона. Во победничката серија е и тимот на Лос Анџелес Клиперс кој веќе четири […]

Кевин Лав шест недели надвор од теренот

Кевин Лав шест недели надвор од теренот

Екипата на Кливленд во следниот период ќе настапи ослабена поради отсуството на Кевин Лав. Крилото на шампионот и „ол-стар“ играч Лав беше подложен на операција на левото колено во болница за хирургија во Њујорк. Периодот на рехабилитација се очекува да биде околу шест недели и неговото враќање би било во финишот на основниот дел од […]

Триумф на Кливленд на гостувањето кај Минесота

Триумф на Кливленд на гостувањето кај Минесота

Шампионот на НБА лигата Кливленд постигна победа ноќеска на гостински терен против Минесота. Во текот на дуелот двете екипи имаа водство, но сепак во последниот период Кливленд прими само 15 поени што беше еден од факторите за победата. Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг кај Кливленд заедно постигнаа 50 поени (двајцата по 25) со 21 асистенција, […]