muzika

ВИДЕО: Мараја Кери едвај се движеше на сцената, сите прашуваат што се случува со неа?

ВИДЕО: Мараја Кери едвај се движеше на сцената, сите прашуваат што се случува со неа?

Никој не може да најде замерк на вокалните способности на славната Мараја Кери, но кога се работи за нејзиниот карактер или другите сегменти на изведбата, Кери знае да попушти и да се претвори во вистинска дива. Нејзиното „размазено“ однесување одамна им е добро познато, но овој пат Мараја го покажа и на концертот во Лас […]

Малезија ја забрани песната „Деспасито“ поради „неисламски“ текст

Малезија ја забрани песната „Деспасито“ поради „неисламски“ текст

Властите во Малезија забранија емитување на популарната песна „Деспасито“, поради „неисламската содржина“ на текст на овој планетарен летен хит. Оваа држава во југоисточниот дел на Азија имаа строги закони за цензура, поради кои и порано забранувала песни, филмови и други содржини со „чувствителни теми“. – Песната „Деспасито“ повеќе нема да се емитува на државните радио […]

Уривање рекорд: „Деспасито“ најслушан Интернет хит на сите времиња

Уривање рекорд: „Деспасито“ најслушан Интернет хит на сите времиња

Песната „Деспасито“ на Порториканеците Луис Фонси и Дади Јенки, која со нејзиниот ритам го освои светот, вчера стана најслушана песна на интернетските платформи на сите времиња. Дискографкста куќа која песната ја издаде, Universal Music Latin Entertainment, објави дека „Деспасито“ во оригинална верзија, како и во ремикс верзиите, достигна 4,6 милијарди прегледи на итнернетските платформи, вклучувајќи […]

Голема полноќна забава во ноќниот клуб Сектор 909

Голема полноќна забава во ноќниот клуб Сектор 909

Музичката продукциска куќа „Баланс“ прославува 17 години Вечерва, во летниот ноќен клуб Сектор по повод 17 години од постењето на музичката продукциска куќа „Баланс“ организаторите најавуваат голема полноќна забава. Познатите диџеи Самоил Радински, Александар Мискоски, Маци, Оги и Томи Бојаџи ќе ја дообојат оваа вечер со своите диџеј сетови. Промотерската куќа „Баланс“ е формирана уште […]

(ВИДЕО ИНТЕРВЈУ) Даниел Данн: Поради забраната за македонска музика, го одложувавме видеото за „Саншајн“

(ВИДЕО ИНТЕРВЈУ) Даниел Данн: Поради забраната за македонска музика, го одложувавме видеото за „Саншајн“

„Саншајн“, новата песна на Даниел Данн и Марга Соул, иако се снимаше лани, годинава доби видеоспот. Музичката приказна е спакувана во триминутно видео снимано на плажата во Преспа со манекенки од модното студио „Црнокрак“. На прашањето зошто се чекаше по една година од излегувањето на песната да се појави и спотот, Дан вели: „Лани откако […]

ВИДЕО: Цела планета ја пее, но што значи во превод „Деспасито“?

ВИДЕО: Цела планета ја пее, но што значи во превод  „Деспасито“?

Хитот “Despacito”, се шири како вирус низ целата планета и веќе го претрка по прегледи “Gangam style” на Јутјуб. Некои коментираат дека текстот на песната е бесмислен, а дали е така од преводот кој следува во продолжение. Полека Дали знаеш дека некое време те набљудувам? Морам денеска да танцувам со тебе Видов дека ме повикуваш […]

ВИДЕО: „Боемската рапсодија“ во изведба на „хор“ од 65.000 луѓе

ВИДЕО: „Боемската рапсодија“ во изведба на „хор“ од 65.000 луѓе

Американската група „Грин Деј“ настапи во лондонскиот Хајд Парк пред 65.000 луѓе. Но, пред излегувањето на бендот на бината од разгласот беше пуштен најголемиот хот на легендарниот Федри Меркјури и групата „Квин“, „Боемска Рапсодија“ кој насобраната маса ја запеа на глас. Тоа што се случи може да се опише како нешто прекрасно, а коментарите на […]

ВИДЕО: „Невреме“ – прв сингл на Антониа Гиговска

ВИДЕО: „Невреме“ – прв сингл на Антониа Гиговска

Денес беше промовиран првиот сингл и видео спот на младиот музички вокал, талентираната Антониа Гиговска, насловен како „Невреме“. Новата песна „Невреме“ е авторско дело на Лазар Цветковски (музика и аранжман) и Магдалена Цветковска (текст). Музичкиот дел е реализиран во „ЛЦВ Студио“, а спотот е снимен во соработка со продуцентската куќа „Лумнари Медиа“. На промоцијата на […]

ВИДЕО: Погледнете го новиот спотот на Наташа Малинкова

ВИДЕО: Погледнете го новиот спотот на Наташа Малинкова

По неколкуте одлични кавер обработки, познатата пејачка Наташа Малинкова ја објави својата најнова песна со наслов „Еј Мама“, за која сними и видеоспот. Станува збор за песна со модерни звуци, налик познатите светски хитови. – „Еј мама“ е едно ново музичко искуство за мене, а верувам и за публиката која ќе има прилика да ме […]

Легендарниот Чик Кориа со култниот Електрик бенд на 2 јули во Скопје

Легендарниот Чик Кориа со култниот Електрик бенд на 2 јули во Скопје

Врвно музичко доживување, најголем настан годинава што долго ќе се памти и што ќе биде запишан во аналите на нашата концертна историја, вака организаторите го најавија настапот на The Chick Corea Elektric Band закажан за недела, 2 јули, во Метрополис арената во Скопје, од 21 часот. Легендарниот Чик Кориа и неговиот култен Електрик бенд доаѓаат […]

Трета бесплатна музичка работилница во Спомен куќата на Тоше во Крушево

Трета бесплатна музичка работилница во Спомен куќата на Тоше во Крушево

Во Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево денеска почна со работа третата бесплатна музичката работилница „Krusevo Workshop 2017”, на која учествуваат триесеттина млади гитаристи од сите краишита на Македонија. Работилницата ќе трае три дена, а ќе заврши со заеднички концерт на сите учесници што ќе се одржи на 22 јуни пред платото на Спомен […]