muzej

Одбележан Меѓународниот ден на музеите

Одбележан Меѓународниот ден на музеите

Здружението Македонски национален комитет при Меѓународниот совет на музеите (МНК ИКОМ) и Македонскиот национален комитет на Синиот штит денеска го одбележуваат 18 Мај – Меѓународниот ден на музеите. Претседателот на МНК ИКОМ Маја Чанкуловска-Михајловска им го честита празникот на сите музејски работници и истакна дека тој е востановен пред 40 години, во 1977 година. – […]

Промовирани веб страница и материјали за струшкиот Музеј „Др Никола Незлобински“

Промовирани веб страница и материјали за струшкиот Музеј „Др Никола Незлобински“

Во спомен домот на „Браќата Миладиновци“ во Струга вечерва беа промовирани нова веб страница и промотивни материјали за музејот „Др. Никола Незлобински“, во рамки на одбележувањето на 18 мај, Меѓународен ден на музеите. Оваа година музејот „Др Никола Незлобински“, како што истакна директорот Милован Шутиноски, става акцент на отвореноста кон широката јавност. – Како институција […]

Се реализираат повеќе проекти во Кавадаречкиот музеј

Се реализираат повеќе проекти во Кавадаречкиот музеј

Се реализираат повеќе проекти во Кавадаречкиот музеј, информираше денеска директорот на оваа културна установа Петре Камчевски, по повод денот на музеите. Тој појасни дека сите проекти се од програмата за национален интерес и поддржани од Министерството за култура на Република Македонија. – Три од проектите се едукативни. Тие се од областа на археологијата, историјата на […]

Изложбата „Поврзување“ на програмата на Ноќта на музеите во Пловдив

Изложбата „Поврзување“ на програмата на Ноќта на музеите во Пловдив

Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија вечер во рамки на програмата за Ноќта на музеите во Пловдив ќе ја претстави ликовната изложба „Поврзување”. Во репрезентативниот простор на „Балабановата куќа” со педесетина дела ќе бидат претставени ликовните уметници Маријана Иванова (плакат), Марјан Ѕин (масло на платно), Зоран Мише (графика), Перица Георгиев -Пепси (масло на платно), […]

Природонаучен музеј на Македонија отвора подружница во Стар Дојран

Природонаучен музеј на Македонија отвора подружница во Стар Дојран

Природонаучниот Музеј на Македонија, денеска во Стар Дојран ќе ја отвори својата првата подружница со постојана изложба насловена „Живиот свет во Дојранското Езеро и Котлина“. Подружницата е уредена на иницијатива на Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа (РЕЦ) со донација во висина од 20.000 американски долари обезбедена преку финансиска поддршка на […]

Меѓународен ден на музеите

Меѓународен ден на музеите

„Музеите и спорните истории – кажувајќи го неискажливото во музеите“ е тема на овогодинешното одбележување на 18 Мај – Меѓународниот ден на музеите. Темата оваа година ја зададе Меѓународниот совет на музеите (ICOM) и важи за сите земји за 2017 година, а се фокусира на улогата на музеите кои, работејќи за доброто на општеството, стануваат […]

Едукативен настан за ученици во Археолошкиот музеј по повод Денот на музеите 18 Мај

Едукативен настан за ученици во Археолошкиот музеј по повод Денот на музеите 18 Мај

Археолошкиот музеј на Република Македонија трета година се вклучува во одбележувањето на Меѓународниот ден на музеите 18 Мај. Музејот утре од 13 часот ќе организира настан за најмладите, насловен „Запознавање со археологијата”. Гости во музејот ќе бидат ученици од прво одделение од скопското основно училиште ООУ „Коле Неделковски”. – Оваа година акцентот го ставивме на […]

Изложба на етнолошки предмети подарени на Музејот на Град Скопје

Изложба на етнолошки предмети подарени на Музејот на Град Скопје

Во Музеј на Град Скопје вечер ќе биде отворена изложба „Дарови“ на авторите Славица Христова, Татјана Ѓорѓиовска и Оливера Џартовска-Тачевска. Ќе биде презентиран избор на различни етнолошки предмети кои се подарени на Музејот на град Скопје од жители на градот и неговата околина. Етнолошката збирка на Музејот на град Скопје почнала да се формира во […]

Арслани: Нормализирана работата на Музејот на албанската азбука

Арслани: Нормализирана работата на Музејот на албанската азбука

Нормализирана е работата на Музејот на албанската азбука во Битола, а во текот на денот имавме и посета од туристи кои одлучиле во Битола да го прослават празникот 8 Март, изјави за МИА Нуер Арслани, директор на НУ Музеј на албанската азбука во Битола. – Немилиот настан е зад нас и сакаме да оди во […]

Предавање за културното наследство во Музејот на Македонија

Предавање за културното наследство во Музејот на Македонија

Југослав Пендиќ од Институтот Биосенс во Нови Сад денеска во Музејот на Македонија ќе одржи предавање „Фотограметријата во документацијата и презентацијата на културното наследство“. Гостинот ќе ги презентира методите на фотограметријата и нејзината примена во 3Д моделирањето на културното наследство што влегува во сферата на етнологијата, историјата на уметност и археологијата. Преку краток интерактивен курс, […]

Претставена програмата на Музејот на современа уметност за 2017

Претставена програмата на Музејот на современа уметност за 2017

Меѓународни и домашни изложби, продолжување со реорганизација на депото на Музејот на современа уметност-Скопје, одржување предавања, работилници и форуми. Ова се дел од проектите што ќе ги реализира МСУ во 2017 година, најави на денешната прес-конференција директорот оваа национална установа Лазе Трипков. Тој потсети дека на 17 овој месец ја отвориле новата програма 2017 со […]