moto gp

Осма победа на Маркез на трката во Заксеринг

Осма победа на Маркез на трката во Заксеринг

Марк Маркез ја продолжува својата доминација кога во прашање се трките на патеката во Заксеринг, Германија. Актуелниот шампион во Мото ГП, ја забележа својата осмата победа на трката што се возеше попладнево на патеката во Заксеринг, Сепак, за Шпанецот денешниот триумф е само втор сезонава во деветте изминати трки во Мото ГП шампионатот. Изненадување направи […]

Роси: Вињалес ќе биде кандидат за титулата во 2017 година

Роси: Вињалес ќе биде кандидат за титулата во 2017 година

На првите тестови на новиот моторцикл на Јамаха, Валентино Роси заостана зад својот нов клупски колега, Маверик Вињалес, кој пристигна на местото на Хорхе Лоренцо. Шпанецот во двата дена беше побрз од својот повозрасен колега, што предизвика позитивни вибрации во екипата.  „Маверик е многу брз, мислам дека ќе биде еден од кандидатите за титулата наредната година. […]

Маркез падна, Крачлоу победи во Австралија

Маркез падна, Крачлоу победи во Австралија

Кал Крачлоу на приватната Хонда триумфираше на денешната трка во кралската класа, за Големата награда на Австралија. Возачот на LCR Хонда, ја заврши трката со време 40:48:543, а веднаш зад него се пласираше на подиумот легендарниот Валентино Роси, кој заостануваше 5 секунди, и како третопласиран на подиумот беше Маверик Винјалес. Новиот шампион Марк Маркез неславно […]

Маркез на чекор до нова титула

Маркез на чекор до нова титула

Шпанецот Марк Маркез победи на трката за Големата награда на Арагон. Возачот на Репсол Хонда победи пред двоецот на Јамаха, Хорхе Лоренцо и Валентино Роси. Марк Маркез во 14-та трка сезонава ја забележа четвртата победа, вкупно 54-та во кариерата, која многу веројатно значи и шампионска титула за него на крајот од сезоната. Младиот Шпанец, светски […]

Маркез на пол позицијата во Арагон

Маркез на пол позицијата во Арагон

Возачот на Репсол Хонда, Марк Маркез, ја освои пол позцијата во Мото ГП класата, во пресрет на трката за Големата награда на Арагон. Шпанецот пред домашната публика до првата позиција стигна со време 1:46.635 минути, што за 0.631 секунди беше побрзо од времето на второпласираниот Марк Вињалес на Сузуки. Првиот стартен ред го комплетираше актуелниот […]

Победа за Дани Педроса во Сан Марино

Победа за Дани Педроса во Сан Марино

Дани Педроса со својат аХонда стигна до првата победа оваа сезона, на патеката „Марко Симончели“ во Сан Марино. Вториот возач на Репсол Хонда возеше одлично од почетокот на трката за ГранПри на Сан Марино и успеа да извози и најбрз круг оставајќи го Валентино Роси на втората позиција односно Хорхе Лоренцо која ја имаше и […]

Лоренцо со рекорд на пол позицијата во Мизано

Лоренцо со рекорд на пол позицијата во Мизано

Шпанецот Хорхе Лоренцо ќе стартува од пол позицијата на трката во Мизано наречена по трагично загинатиот Марко Симончели, која на програмата е утре. Лоренцо постави нов рекорд на патеката 1:31.868 минути и за нешто повеќе од три десетинки го остави зад себе тимскиот колега Валентино Роси. Зад двоецот на Јамаха, трката на патеката „Марко Симончели“, […]

Прва победа за Вињалес во Мото ГП

Прва победа за Вињалес во Мото ГП

Возачот на Сузуки, Маверик Вињалес победи на денешната трка во Мото ГП што се возеше на патека во Силверстоун. Ова за него е прва победа во кариерата во „кралската класа“, додека за Сузуки е прва победа по 2007 година и воедно тој е седми возач што победува на последните седум трки во оваа класа. Шпанецот […]

Крачлоу на пол позиција на домашната трка во Силверстоун

Крачлоу на пол позиција на домашната трка во Силверстоун

Кал Крачлоу ги доживува своите најдобри денови во Мото ГП шампионатот, откако по сензационалната победа на трката во Чешка, денеска на извонреден начин и на влажна патека стигна до пол позицијата на домашната трка во Силверстоун. Британецот успеа да ги израдува домашните фанови на трибините возејќи неверојатен летечки круг за влажни услови, кои едноставно не […]

Сензационална победа на Џек Милер во Холандија

Сензационална победа на Џек Милер во Холандија

21-годишниот Австралиец Џек Милер во приватниот тим Marc VDS е сензационален победник на трката за големата награда на Холандија, возена на патеката Асен. Ова е прва победа по 10 години на приватен тим по онаа на Тони Елиас во 2006 година во Португалија. „Не знам како се чувствувам, преполн сум со емоции, оваа е неверојатно“, […]

Довициозо на пол позиција во Асен

Довициозо на пол позиција во Асен

Андреа Довициозо ја забележа својата четврта пол-позиција во МотоГП категоријата. Возачот на Дукати беше еден од малкуте возачи на денешните квалификации за големата награда на Холандија на патеката Асен кој успеа да не излета од проблематичната патека. Првиот ред ќе го надоплнат Валентино Роси и Скот Рединг. Зад нив од четвртото место ќе стартува Марк […]